SON DAKİKA
27 Haziran 2019 15:26

SON HABERLER

Aykut Cömert kimdir? Ne zaman öldü?

TelevizyonGazetesi.com / Detay – Aykut Cömert’in 6 Haziran 2019 Perşembe günü vefat haberi geldi. Fotoğraf ve video sanatçısı olarak bilinen Aykut Cömert, 38 yaşındaydı ve kanser tedavisi görmekteydi. Ölüm haberi ilk olarak sosyal medya ortamında yayıldı. Daha sonrasında da Beren Saat, Ahu Yağtu ve Melisa Sözen gibi arkadaşları sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla Aykut Cömert’e veda sözleri söyledi.

Peki kimdi Aykut Cömert? Onu tanımlayan önemli bir cümle şöyleydi: Ünlü isimlerin magazin basınında efsane olan, unutulmaz sözlerle hazırladığı “Söz uçar, hasar kalır” adlı eseriyle ses getirmişti.

İşte Aykut Cömert Kimdir sorusunun yanıtı:

Aykut Cömert, 1982 yılında Ankara’da doğdu. İletişim Fakültesi Radyo, Tv ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında “Rüya” ve “Gerçek Hayat” adlı kısa filmleri çekti.

Ayrıca, fotoğrafları ve videoları çalışma yıllarında yapılan karma sergilerde sergilendi. New York Film Akademisi de dahil olmak üzere, Türkiye içinde ve dışında birçok sinema ve video atölyesine katıldı. Haziran 2011’de Mardin Film Festivali’nde “Siyah Beyaz Çocuklar” atölye ve belgesel projesini hayata geçirdi. Avrupa’da, Avustralya’da, Balkanlar’da yaşayan ve Türkiye’de yaşayan gençlerin kültürel ve tarihi buluşmaları hakkında iki tam metrajlı belgesel çekti. 2011 yılında Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Bölümünün desteğiyle gerçekleştirildi.

2011’de Avrupa, Avusturalya, Balkanlar’da yaşayan Türk gençlerini konu alan iki uzun metrajlı belgesel ve 6. Uluslararası Mardin Film Festivali kapsamında “Siyah Beyaz Çocuklar” isimli atölye ve belgesel çalışmalarını hayata geçirdi.

2012 yılında Belçim Bilgin ile kurguladığı “Sakız” videosu Archive Tasarım Galerisinde sergilendi. Mayıs 2014’te Karaköy Sumahan’da Beren Saat, İlker Kaleli ve Esra Dermancıoğlu’nun oyunculuklarıyla destek verdiği “Bebek”, “Künye”, “Saç” isimli videolarını “ONE NIGHT ART, Bir Ara Bir Haber” isimli sergiyle sanatseverlerle buluşturdu.

2014 yılının Kasım ayında 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde Türk sinemasının 100. yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Farah Zeynep Abdullah’ın oynadığı, Cahide Sonku’nun hayatını konu alan “100-5=CAHİDE” isimli video performansı sinemaseverler tarafından büyük ilgi topladı.

Aykut Cömert videolarındaki temel sorunsalı beden, cinsiyet, kimlik çatışması, kültür, güzellik miti ve kusursuzluk. İşlerinin en can alıcı noktası ise nesnelerin kimlikler üzerindeki algısını metafor yöntemiyle dile getirmesi.

Sanatçı videolarını soyut olarak tanımlasa da, oyuncularıyla çalışmayı tercih ediyor. O bu şekilde koyar; Video bakıldığında düzenlenmiş olsa da, alt metinlerin oyunculuğun etkileri ile daha kolay algılanabileceğini görmelisiniz. Aykut Cömert’in videolarının ana problematiği, cinsiyet, kimlik krizi, kültür, güzellik mitleri, mükemmeliyetçilik. Eserlerinin en önemli yanı metalden yararlanılarak nesnelerin kimlikleri algılayışının ifadesidir. Video sanatı, çeşitli sosyal sınıflar tarafından bir sanat türü olarak sorgulanır.

Video sanatı tanımı şu şekildedir: “Resim çizme ile video sanatını gerçekleştirme arasında bir fark yoktur. Tek fark fırça yerine bir kamera kullanmaktır.”

İlgili Haberler