SON DAKİKA
26 Mart 2019 11:16

SON HABERLER

Bir Litre Gözyaşı dizisi, izleyiciyi resmen parçalara böldü! İsmini beğenmeyenden, oyuncuya kızanlar yorum yağdırıyor…

Televizyongazetesi/Analiz
Kanal D’nin yeni dizisi Bir Litre Gözyaşı dizisi, dün akşam ilk bölümüyle ekrana geldi.

Geçtiğimiz yıl gündeme gelen ancak hazırlıkları bitmeyen dizi, dün akşam ilk bölümüyle izleyicinin karşısına çıktı.

Miray Daner, Sanem Çelik, Tolga Tekin ve Mert Yazıcıoğlu’nun başrolünde oynadıkları dizinin ilk bölümü, reytingde beklenen başarıyı sağlayamadı.

Ancak henüz reytinglerle değerlendirmek için fazla erken. Zira Pazar akşamı izleyiciyi yoran bir akşam oldu. Çünkü aynı anda 2 yeni dizi ekrana gelirken Savaşçı’nın yeni sezonu başladı. Elimi Bırakma dizisi kendi gününde izleyicisini karşılarken, Nefes Nefese dizisi de gün değişikliği nedeniyle ilk kez Pazar akşamı ekrandaydı. Bu arada TV8’de yayınlanan O Ses Türkiye de yayına başladı.

Bir Litre Gözyaşı dizisi, uzun süredir gündemde ve merakla bekleniyordu ama aynı zamanda Atv’nin Ağlama Anne dizisi de yine iddialı hikayesi ve oyuncularıyla ilk bölümüyle ekrana geldi.

Reytingde durum kötü ama değişebilir!

Bu kargaşa içinde Bir Litre Gözyaşı tüm kişiler kategorisinde 2.89 reyting ve 7.22 izlenme payı ile ancak 10. olabildi.

AB kategorisinde ise 2.91 reyting ve 7.41 izlenme payı ile 9. sırada kendisine yer buldu.

Gelecek haftalarda nasıl konumlanacağını hep birlikte göreceğiz ama izleyicilerin ilk bölümde kafasının karıştığı da sosyal medya yorumlarından anlaşılıyor.

“Bin Damla Gözyaşı niye olmamış?”

Bazı izleyiciler, diziyi çok beğendiklerini, çok ağladıklarını anlatırken, kimi izleyiciler de dizinin ismine takmış durumda. ‘Bir Litre Gözyaşı mı olur, Bir Damla olsaydı bari” diyen izleyicilerin yanı sıra dizinin uyarlandığı “Bin Damla Gözyaşı” isimli Aya Kito’nun kitabındaki orjinal ismin daha iyi olacağı kanısında.

Dizinin konusunu bilen, kitabı okuyan, Kore versiyonunu izleyenler, sonunda Cihan karakterinin öleceğini düşünerek çok acıklı bir sonu olduğunu söylerken, aynı hastalıktan muzdarip olanlar veya bir yakınında da Cihan’ın hastalığı olanlar, diziyi bir başka gözle izliyor.

Oyunculuklara da ilginç yorumlar geliyor. Miray Daner, genel olarak rolünde başarılı bulunuyor izleyici tarafından. Vatanım Sensin’deki Hilal karakteriyle zaten çok beğenilen Daner, Cihan rolüyle de izleyicinin gönlünü fethetmiş görünüyor. Ancak bazı izleyiciler, Cihan ismini beğenmemiş! Erkek ismi gibi durduğunu düşünüyorlar. Kimi izleyiciler Miray Daner’i biraz kilolu bulurken, karaktere yakıştığını da söyleyenler çoğunlukta.

“Sanem Çelik, bir damla ağlamadı!”

Sanem Çelik ile ilgili yorumlarda ise farklılıklar dikkat çekiyor. Bazı izleyiciler, kızının hastalığını öğrenen Figen’in bir damla bile gözyaşı dökmemesine kızıyor ve “Bir litre diyorlar, kadın bir damla gözyaşı dökmedi” şeklinde yorumlar yapmakta. Çelik’i çok zayıf bulanlar, anne rolüne hiç olmamış diyenler, duygusuz bulanlar da var, tam tersi çok beğenen ve role yakıştıran da.

Diziyi izleyip “Yine mi hastalık ve acı, içimiz şişti” diyenler de var, böyle bir hastalıkla ilgili farkındalık yaratılmasından dolayı memnuniyet duyanlar da…

Anlaşılan diziyle ilgili izleyicinin kafası hayli bulanık! İlk bölümü merak edip izleyenlerin yorumları şimdilik böyle.

Bakalım gelecek bölümlerde neler söylenecek?

BİR LİTRE GÖZYAŞI KONUSU

Dizi, üniversite sınavına hazırlanan omurilik soğanı dejenerasyonu hastası Cihan adlı genç kızın hikâyesini konu alıyor. Kore dizisi uyarlaması Bir Litre Gözyaşı, 15 yaşında ölümcül bir omurilik soğanı hastalığına yakalanan, 25 yaşında da hayata gözlerini yuman Aya Kito’nun gerçek hayat hikâyesinden uyarlandı.

Fırın işleten 4 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Cİhan’ın hastalığına koyulan teşhis, tüm aileyi derinden etkileyecek. Miray Daner’in oynadığı Cihan’a beyin küçülmesi teşhisi konuyor.

Annesi ve babası bu teşhisle yıkılırken aynı zamanda Cihan’ın üniversiteyi kazanmasından sonra hastalığın belirtileri artıyor. Belirtiler arasında kordinasyon bozukluğu, dengesiz yürüme, düzgün yazamama ve konuşmada bozulma da var. Üstelik tedavisi olmayan bir hastalık.

Hayal ettiği gibi üniversiteyi kazandığında başka bir heyecanın da içinde bulur kendini: “Aşk”. Yaşamaya yeni başladığını hisseden Cihan, aslında tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanmıştır ve bunu ilk öğrenen annesi Figen olur. Figen, kızının ömrü yettiğince onun hayatını benzersiz ve kızının hak ettiği gibi geçirebilmesi için çetin bir mücadeleye girişir.

Yönetmenliğini Serhan Şahin’in, senaryosunu ise Neşe Şen, Sertaç Ergin ve Gül Meriç Özen’in kaleme aldığı, Med Yapım – Mf Yapım imzalı ‘Bir Litre Gözyaşı’ 7 Ekim Pazar akşamı izleyicisi ile buluşacak.

İlgili Haberler