SON DAKİKA
19 Temmuz 2019 19:16

SON HABERLER

Diyabet ve Ayak Sağlığı

Diyabet hastalarının ayak sağlıklarına extra özen göstermeleri gerekiyor.
Diyabet hastalarında gelişen hassas cilt yapısı yer ile temas eden, sürtünmeye maruz kalan ve bazı durumlarda hastanın basış problemi yaşaması sebebi ile ayaklarında etkilerini çok daha kolay gösterebilmektedir.

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken basış problemleri nelerdir?
İnsanların %75’i basış problemi yaşamaktadır. Diğer bir deyişle, tabanlarını zemine sağlıklı basamadıklarından dolayı vücut ağırlıklarını da olması gerektiği gibi zemine aktaramamaktadırlar. Basış merkezleri farklılık göstermektedir. Farkında olarak veya olmadan içe/dışa basmakta, taban çöküklüğü, yüksek taban, halluks valgus, topuk dikeni gibi benzer sıkıntılardan şikayetçi olabilirler. Bu durum ayaklarını daha kolay yaralanmalara, nasır oluşumlarına açık hale getirmektedir.

Bu durumda ne yapmak gerekir?
Diyabet hastaları, ayak sağlıkları söz konusu olduğunda ayakkabı seçiminde dikkatli olmalıdırlar. Ayakkabıları ne çok bol, neden çok dar olmalıdır. Beraberinde uzman bir ayak analiz merkezinde basış tiplerini öğrenmelidirler. Destek ve koruma amaçlı kendilerine özel hazırlanmış ortopedik tabanlık kullanmaları faydalı olacaktır. Kendilerine destek ve koruma sağlayacaktır.

İlgili Haberler