SON DAKİKA
2 Aralık 2022 01:37

SON HABERLER

İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

İlayda Akdoğan, 21 Temmuz 1998 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Türk dizi, sinema oyuncusu ve youtuber.

Adı: İlayda Akdoğan
Doğum Tarihi: 21 Temmuz 1998
Doğum Yeri: İstanbul
Boyu: 1.66 m.
Kilosu:  54 kilo
Burcu: Yengeç
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Açık Kahverengi
Instagram: https://www.instagram.com/ilaydaakdogan/

Çocukluk yılları: Oyunculuğa çocukken başladı. Annesinin bebeklik fotoğrafını bir dergiye göndermesiyle yapımcıların dikkatini çekti. İlk oyunculuk deneyiminde henüz 6 yaşındaydı. “Ailem bana hiçbir zaman ders çalış diye baskı yapmadı. Kendi çözümlerimle bugüne kadar okulumu devam ettirdim. Eğitim hayatında da öyle tembel bir öğrenci değildim. Okul da set de bana istersem çalışabileceğim zamanı oluşturmada yardımcı oluyor. Benim rahatlığım onlara da yansıyor.”

Eğitim hayatı: Üniversite’de oyunculuk ya da sosyoloji eğitimi almak istediğini belirtiyor.

Oyunculuğa ilk adım: Televizyon macerasına, 2004 yılında ‘En İyi Arkadaşım’ dizisiyle başladı.

Hangi proje ile parladı? ‘Dolunay’ dizisinde canlandırdığı ‘Asuman’ karakteri ile dikkatleri üzerine çekti.

Kişilik özellikleri: Asi, ne istediğini biliyor, özgüveni yüksek. “Ben biraz asiyim. Üzerinde baskı kurulmasından nefret eden biriyim. Ailem hep kendi kararlarımı verebileceğim şekilde büyüttü beni. Ne yaparsam yapayım kendi çamurumun içinden kendim çıkmaya çalıştım, kendi yöntemlerimle bunu nasıl geliştirebileceğimi bana öğütlediler. Çok da özgür ruhluyumdur. Beğenmediğim şeylere olumlu bakarak fırsata çevirmeye çalışırım.”

Düşünce yapısı: Ünlü veya popüler olmak gibi bir derdi yok sadece oyunculuk yapmak istiyor. “Sonuna kadar oyuncu olmak istiyorum ama ünlü olmak için değil. Popüler olmak gibi bir derdim yok. Derdi olan işlerde yer almak istiyorum. Sosyal konulara fena halde takık olduğum için oyunculuğu insanlara bir şeyler anlatmak için kullanmak istiyorum.”

Mutluluk kaynağı: ‘Mustang’ filmi ile yurt dışına açılma imkanı bulmaktan mutluluk duyuyor. Oscar töreninde yaşadıklarımız anlatılamaz derecede mutluluk vericiydi. 29 harfle bunu anlatamayacağımı düşünüyorum. İlk gün uçaktan iner inmez, filmimizin aday olduğu kategorinin altında konuşmaların yapılacağı alana gittik. Öyle bir ortam ki sağıma dönüyorum Inarritu var, soluma dönüyorum Cate Blanchett var. Gözlerim fıldır fıldır dönüyordu. İnanılır gibi değil. Mesela Oscar yemeğinden sonra Deniz’le (Gamze Ergüven) ortak bir röportajımız vardı ama iptal oldu. Sonra Instagram’dan bir gördük ki aynı partiye The Weeknd, Lady Gaga, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence gitmiş. Gözüm döndü, çoğunu görebilirdik yani!”

İlk sinema filmi: Deniz Gamze Ergüven/ Mustang

İş hayatına bakışı: Sadece dizide olmak, boş kalmamak için iş alma durumunu sevmiyor. “Ama önüme gelen her şeyi değerlendiriyorum çünkü şu an neyi seçip neyi seçmeyeceğim konusunda ilk değerlendirmeyi kendim yapacak aşamada değilim. Onun dışında sosyal içerikli şeylere biraz takığım. ‘Mustang’ de olduğu gibi sanatı kullanarak insanlara ulaşılabileceğine inanıyorum. Toplumdaki sorunlar farklı dillerle yansıtıldığında, sinema bunu kullandığında, insanların ayakkabılarının içine bir taş sokmuş oluyorsunuz. Bu onları bir şekilde rahatsız ediyor. O yüzden bu tür şeylerin içinde olmak beni daha mutlu ediyor.”

Kariyer planı: 2015 yılı yapımı ‘Mustang’ filmi dünya çapında tanınmasını sağladı. Çekimleri,  Kastamonu İnebolu ilçesinde tamamlanan ‘Mustang’ filmi Cannes Film Festivali’nde birinciliğe aday gösterildi. Türk-Fransız-Alman-Katar yapımı olan film aynı zamanda 88. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Fransa’ya adaylık getirdi.  Bundan sonrası için de sosyal içerikli projelerde yer almayı istiyor. “‘Mustang’ filmi beni çok etkiledi. Orada evrensel bir konuya parmak basıyoruz. Yaptığım işin ne kadar etkili olabileceğini ‘Mustang’de gördüm. İleride senaryo yazmak da istiyorum.”

Kaygıları: Aktivist bir ruhu var, kadınların üzerindeki erkek egemenliğini endişe verici buluyor. “Kadınlar her toplumda ezilmeye çalışılmış, Hep aktivist bir ruhum vardır, her şeye salça olurum. ‘Birileri bir şey yapmak zorunda’ algısıyla kafamı bozmuş durumdayım. Kendimi de bir şey yapamazsam suçlu hissediyorum. ‘Mustang’ filminden sonra çok şeyin değiştiğini gördüm. Çünkü bu olan biten sadece bizimle alakalı değil, evrensel. Kadınlar her toplumda erkek egemenliği altında ezilmeye çalışılmış. Biz Türkiye’yi gösterdik ama Çin’den, Afrika’dan bir kadın gelip bunu yansıttığımız için teşekkür ediyordu. Erkekler de “Sonunda bunu gösteren birileri oldu’ diyor.”

Rol modeli: Tüm güçlü kadınlar onun için rol model oluşturuyor. “Birinin yolundan gitmek gibi değil ama ondan etkilenmekse benimki ‘Mustang’in yönetmeni Deniz Gamze Ergüven. Çekimler boyunca hamileydi. Yapımcı bıraktı, yeni yapımcı buldu. Bizi hep bir arada tutan, filmin kalbi oydu. Çocuğu oldu yine de festivalde bizimleydi. Onun yaptığı her şey bana bambaşka geliyor. Kadınların biraz daha alt seviyede görüldüğü bir toplumda büyük bir kadın figürünün yakınımda olması beni müthiş etkiledi.”

Sosyal medya ile arası nasıl? Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor.  Aynı zamanda youtube kanalından güzellik, moda, kıyafet kombinleri, cilt bakımı, makyaj ve saç bakımına dair çeşitli konularda yayın yapıyor.

TELEVİZYON DİZİLERİ

2020- Rise of Empires: Ottoman / Therma Sphrantzes

2017- Dolunay / Asuman

2016/2017- Umuda Kelepçe Vurulmaz / Elif

2016- Oyunbozan / Eylül

2007- Sevgili Dünürüm

2005- Afacanlar Kampı

2004- En İyi Arkadaşım / Seda

SİNEMA FİLMLERİ

2020- Masallardan Geriye Kalan/ Hece

2015- Mustang / Sonay

 

 

Özel içerikler youtube kanalımızda

Abone olun

İlgili Haberler