SON DAKİKA
3 Aralık 2022 21:57

SON HABERLER

Ödüllü film vizyona giriyor! İzlemeyen üzülür

Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü, Adana Altın Koza’dan da En İyi Film ve Halk Jürisi dahil toplam 5 ödülle dönen Emin Alper’in son filmi Abluka 6 Kasım Cuma günü sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Dünya galasını yaptığı 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yapan film, Ümit Ünal’ın jüri başkanlığı yaptığı 22. Adana Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Film, En İyi Kurgu (Osman Bayraktaroğlu), En İyi Sanat Yönetimi (İsmail Durmaz), Halk Jürisi Ödülü ve Umut Veren Genç Erkek Oyuncu (Berkay Ateş) ödüllerine layık görüldü.

Türkiye’deki eleştirmenlerden filmle ilgili ilk görüşler:

“Abluka, pelikülde ‘metafor’ gibi görünen öyküsünün hayattaki karşılığını, adeta gündelik gerçeklerimizde ve 90’lardan günümüze uzanan bir siyasal arka planda bulan bir film olmuş. Bu senenin en iyi filmlerinden…”

Uğur Vardan – Hürriyet Gazetesi

“Abluka, Emin Alper’in yeni Türkiye sinemasının en sağlam kariyerlerinden birini inşa edeceğinin garantisi niteliğinde. Alper, ‘Tepenin Ardı’yla başladığı Türkiye’yi serinkanlı analiz eden ve bunu güçlü bir sinema diliyle gösteren politik sinemasına ‘Abluka’ ile sağlam bir ikinci halka ekliyor. Alper, geçmişten yola çıksa da Türkiye’nin bugünü yakalıyor. Bunu yaparken kurduğu sinemasal evrenin gücü ise etkileyici.”

Nil Kural – Milliyet Gazetesi

“İlk filmi “Tepenin Ardı”nda da toplumdaki ‘düşman yaratma’ paranoyasını işleyen Emin Alper, sinema serüvenine ‘toplumsal paranoyalarımızın’ izdüşümleriyle devam ediyor. Abluka’da sinemamızda pek görmediğimiz post apokaliptik atmosfer kurarak, kimi zaman Kafkaesk bir yapıyla flört ederek, 40 yıldır hayatımızdan bir türlü çıkmaya terörün, insanlar üzerinde yarattığı paranoyayı, zihinsel savrulmaları, iki kardeşin öyküsü üzerinden nefis bir şekilde anlatıyor ve sıkı bir iyi bir politik gerilime imza atıyor.”

Olkan Özyurt – Sabah Gazetesi

“Abluka, baskı ve çatışmaların damgasını vurduğu kapkaranlık bir dünyada giderek gerçeklik algısını yitiren karakterlere odaklanırken, yaratıcı görsel ve işitsel oyunlarla izleyicisini de paranoya girdabının içine çekiyor.” Ali Deniz Şensöz –

Altyazı Sinema Dergisi

Tepenin Ardı’yla tanıdığımız Emin Alper’in ikinci filmi olan Abluka, yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini konu alıyor. Filmin başrollerinde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara yardımcı rollerde Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eurimages (Avrupa Konseyi), CNC (Fransa), Doha Film Institute (Katar), Visons Sud Est (İsviçre) tarafından desteklenen, Liman Film’in yapımcılığında Paprika Films (Fransa) ve Insignia’nın (Türkiye) ortak yapımcılığında gerçekleştirildi.

Özel içerikler youtube kanalımızda

Abone olun

İlgili Haberler