Tuba Büyüküstün ile Onur Saylak işbirliği ödül getirdi

15 Aralık 2015 Salı, 12:23
Tuba Büyüküstün ile Onur Saylak işbirliği ödül getirdi

10. Boston Türk Belgesel ve Kısa Film Yarışması sonuçlandı.

Alanında yetkin isimlerin yer aldığı jürisiyle dikkat çeken 10. Boston Türk Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda en iyi kısa film ödülü Yasemin Akıncı’nın yönettiği ‘Kırmızı Işık’ ile Gündüz Sevdi’nin ‘Sıradaki’si arasında paylaştırılırken en iyi belgesel ödülü Ramazan Dinler’in ‘Koçer’ adlı filme verildi. Ünlü oyuncu Onur Saylak’ın Doğu Akal’la birlikte yönettiği ‘Orman’ ise Boston’dan mansiyonla döndü.

Kuzey Amerika’nın ilk Türk belgesel ve kısa film yarışması niteliğindeki 10. Boston Türk Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Jüri üyeliklerini film eleştirmeni Peter Keough, Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin film küratörü Carter Long ve Harvard Film Arşivi’nin küratörü Jeremy Rossen gibi alanında saygın isimlerin yaptığı yarışmada, seyirciler de en iyi belgesel ve en iyi kısa filmleri belirlemek için oy kullandı. Bu yıl yarışma filmleri Boston Güzel Sanatlar Müzesi, Boston Goethe Enstitüsü ve Boston Üniversitesi’nde gösterildi.
Bu yıl 350 filmin başvurusunun yapıldığı ve finale kalan toplam 40 belgesel ve kısa filmin gösteriminin yapıldığı yarışmada en iyi kısa film ödülü yönetmenliğini Yasemin Akıncı’nın yaptığı ‘Kırmızı Işık’ ve Gündüz Sevdi’nin yönettiği ‘Sıradaki’ adlı filmler arasında paylaşıldı. En iyi belgesel ödülü Ramazan Dinler’in ‘Koçer’ adlı filme verildi.

Seyirci ödüllerini kısa film dalında yönetmen Selman Nacar’ın ‘Kuyu’, belgesel film dalında ise yönetmenler Orhan Çalışır, Cengiz Kültür ve Dirk Meissner’in ‘Zülfü Livaneli: Doğu ile Batı Arasında Bir Ses’ filmleri aldı.

ONUR SAYLAK’IN KISA FİLMİNE MANSİYON

Ayrıca yarışmada bu yıl da özel mansiyonlar verildi. Kısa film dalında mansiyona değer bulunan filmler, yönetmen Orhan İnce’nin ‘Adem Başaran’, Seçkin Yalın ve Yiğit Pehlivan’ın ‘Akdenizli’, Özgür Can Alkan’ın ‘Daire’, Sedat Mirdesli’nin ‘Dört Mevsim’, Derya Durmaz’ın ‘Gri Bölge’, Elif Boyacıoğlu’nun ‘The Teacup’ ile ünlü oyuncu Onur Saylak’ın tiyatro yönetmeni Doğu Akal’la birlikte çektiği ve başrolünde Tuba Büyüküstün’ün de rol aldığı ‘Orman’ oldu.
Belgesel dalında ise yönetmen Pınar Nadide Okan’ın ‘Daha Güzel Bir Hayat’, Çağrı İşbilir’in ‘Han’, Gökhan Öcal’ın ‘İstanbul’un Sesi’, Bingöl Elmas’ın ‘Komşu Komşu Huu’, Cem Terbiyeli, Serpil Güler, Önder İnce, Ezel Akay ve Haluk Ünal’ın ‘Küçük Kara Balıklar’, İmre Azem’in ‘Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü’ ve Oğuz Özdemir’in ‘Sarıkamış’ta Bir Gölge: Kurt’ filmleri özel mansiyona değer bulundu./Radikal

10. Boston Türk Belgesel ve Kısa Film Yarışması haberleri için

onur saylak haberleri için