SON DAKİKA
27 Haziran 2019 10:06

SON HABERLER

Türk dizileri, bir ülkede öyle bir yere ulaştı ki bir kanalda 15 dizi yayınlıyorlar!

Yerli dizilerimizin ünü ülke sınırlarını aşıp dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanmaya başladı.

Yapılan uluslararası fuarlarda Türk dizilerine ilgi de her geçen yıl daha da artmakta. Ortadoğu’dan Balkanlar’a, hatta Amerika kıtasına uzanan macerada özellikle bir ülkedeki durum dikkat çekmekte.

Aynı kanalda 15 Türk dizisinin yayınlandığı kanalları bile var!

Sina Koloğlu, bu ilginç konuyu Milliyet Cadde’deki köşesinde yazdı.

İşte o yazı:

“BU KANALDA 15 TÜRK DİZİSİ YAYINDA!

Dizilerimizi sattığımız ülkeler arasında bu rakama ulaşan olduğunu zannetmiyorum. İspanya’da ‘Nova’ kanalı madeni buldu ve adı ‘Türk dizilerinin kanalı’ oldu. İspanya’nın en büyük medya kuruluşu Atresmedia bünyesinde kendi halinde bir kanal… Böyleydi ama Türk dizilerinin yayınlamaya başlayınca, işin rengi değişti. Sekiz Türk dizisi yayınlanıyor. Yedi tane daha aldılar.

Kanalın izlenme oranı arttı, ülkede en çok seyredilen diziler listesine çoktan girdi. Ve bütün bunlar çok kısa zamanda oldu. 2018 yılında ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’yi yayınladılar deneme olsun diye… İzlenme oranlarını ikiye katladılar. Sonra arkası geldi. Peki hangi diziler var; ‘Fatmagül’ün suçu Ne?’, ‘Elif’, ‘Kara Para Aşk’, ‘Ezel’, ‘Sıla’, ‘Medcezir’, ‘Anne’ ve ‘Adını Feriha Koydum’… Hangi diziler eklendi?

Eski yeni karışık
Bizim piyasanın dizi pazarlama kuruluşlarından neredeyse tümü Calinos, Eccho Rights, Global Agency, ATV et Kanal D International hepsinden ürün aldı, “Pazarın malları kapış kapış gitti” diyelim. Hem eski hem yeni ortaya karışık bir liste vardı; ‘Kadın’, ‘Hercai’, ‘Aşk-ı Memnu’, ‘Sen Anlat Karadeniz’, ‘Cennet’, ‘Öyle Bir Geçer Zamanki’… “

İlgili Haberler