SON DAKİKA
26 Mart 2019 11:42

SON HABERLER

Yeni bir arızamız oldu! Avlu’nun yeni cezaevi müdiresi Zerrin, tuhaf haliyle şoke etti!

Televizyongazetesi/Analiz
Geçtiğimiz sezon sonunda Melis müdürün cezaevindeki görevinden alınmasından sonra Avlu’ya yeni bir müdürün geleceği öğrenilmişti.

Hülya Avşar’ın da adının geçtiği yeni cezaevi müdürünün kim olacağı büyük merak konusuydu.

Sonunda Nergis Öztürk’te karar kılındı ve Zerrin Şahin ismiyle Avlu’nun yeni sezon ilk bölümünde cezaevinin yeni müdiresi karşımıza çıktı.

Ancak bir tuhaflık vardı Zerrin’de! Saçları arkaya taranmış, yüzü hiç gülmeyen, insanın gözlerinin içine dik dik bakan, kendinden emin, gizemli, tuhaf tavırlı bu kadın, Avlu’ya bambaşka bir düzen getirmeye geldi!

İzleyiciyi ilk şok eden an, Azra’yı odasına çağırdığı ve ‘Bir dakika’ dediği an sahneydi. Ekranda bir kronometre çıktı ve tam bir dakika boyunca Azra, sessizce Zerrin’i izledi. Tabii o anlarda izleyici de şaşkın bakışlarda durumu anlamaya çalıştı.

Zerrin, masasındaki kalemleri tek tek yanyana sıraladı, hepsinin arasındaki mesafeyi gözeterek özenle dizdi. Masasındaki objelerin bir düzen içinde koyulmuş olduğu görülürken Zerrin, kırmızı bir tükenmez kalemi de özenle cebine yerleştirdikten sonra Azra’nın şaşkın bakışları arasında kronometre tam bir dakikayı doldurunca konuşmaya başladı.

İşte bu sahneden sonra herkes durumda bir tuhaflık olduğunu farketti. Yeni müdüre fena halde takıntılı bir kişiydi. Obsesif Kompülsif bozuklukları olduğu anlaşılan Zerrin, aynı zamanda hijyen takıntılı bir kişi. Elini masasına koyan kişi çıktıktan sonra silmeye başlıyor. Kimseye dokunmuyor ve elindeki kalemi kullanıyor.

 

Zerrin’in tıbbi durumu nedir tam olarak bilemiyoruz ancak tavırlarındaki gariplik, psikolojik rahatsızlıkları olan bir kişi olduğunu ele veriyor. Psikopat bir cezaevi müdürünün geleceği önceden öğrenilmişti zaten. Psikopat mı yoksa başka bir tıbbi durumu mu var, ilerleyen bölümlerde daha iyi anlayacağız.

Sizce de yaptıklarında gariplik yok mu?

Zerrin’in insanların duygusal durumlarına son derece sert bir ifadeyle ve aşağılar bir vaziyette bakan halleri, kaos çıkaracak kişileri özellikle bir araya getirip izlemesi, Azra’ya, Kudret’e, Deniz’e ve diğerlerine psikolojik işkence yapmaya başlaması, büyük bir arızanın olduğunu da gösteriyor.

Başka cezaevine nakledilen Kudret’i yeniden kaos çıkacağını bile bile cezaevine tekrar aldırması, Deniz’in ilaçlarını bilerek kesmesi, Azra ile rekabet etmesi ve onun sınava gitmesine engel olması gibi durumlar, pek de normal karşılanmadı en azından!

Anlaşılan o ki ilerleyen bölümlerde Zerrin müdür, hapishanenin en azılı mahkumundan daha tehlikeli hale gelecek! İçten içe kurduğu planlarla, Melis müdürün uzlaşmacı tavrını ve insani özelliklerini de çok aratacak gibi duruyor!

Nergis Öztürk, güçlü oyunculuğuyla Zerrin’i öylesine güzel yaşattı ki ilk bölümden herkesin öfkesini toplamayı da başardı! Değiştirilen imajıyla da adeta bambaşka bir kişiye dönüşmüş!

Obsesif Kompülsif bozukluğu nedir?

Mantıksız düşüncelerin ve korkuların (takıntılar) insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalıktır.

Bulaşma Obsesyonu ve Temizlik Kompulsiyonu

Kişinin bedeninin ve giysilerinin kir, mikrop, toz gibi etkenler; kimyasal maddeler, deterjanlar, zehirler ile idrar, gaita ve diğer beden salgıları ile bulaşacağına ilişkin takıntıları ve bu takıntıların yarattığı sıkıntıyı gidermek için yaptığı davranışlarıdır.

Bu örneklerde kişilerin bedenlerine ve elbiselerine değişik maddelerin bulaşacağı düşüncesi bulaş obsesyonu, ortaya çıkan sıkıntıyı gidermek için temizlik ve yıkanma davranışları yapmaları ise kompulsiyo-nu oluşturmaktadır.

İlgili Haberler