Ana sayfa Çocuk Sürpriz Kutusu – Parti Şapkası İzle

Sürpriz Kutusu – Parti Şapkası İzle

tarafından ker_def

TRT Çocuk ekranında yayınlanan Sürpriz Kutusu programının Parti Şapkası bölümü TRT Çocuk’un Youtube sayfasında paylaşıldı. Videodan bu bölümü izleyebilirsiniz.

Hayatımızda farklı farklı kutlama günleri var. Doğum günleri, yılbaşı partileri gibi.

Özel bir güne hazırlandığımız ve özellikle bu hazırlığı çocuklarımızla birlikte yaptığımız vakitler, onlarla birlikte geçirebileceğimiz kaliteli vakitler arasındadır.

Çocuklarımızı üretmeye teşvik etmek, onları iyi hissettirir ve mutlu eder. “Ben basit bir malzemeden çok anlamlı ve fonksiyonel bir üretim yapabildim” duruşu, özellikle benliklerine iyi gelen bir yaklaşımdır.

“Parti Şapkası” bir çok örnekten sadece bir tanesidir.

“Parti Şapkası” faaliyeti yaparken özellikle motor ve bilişsel becerileri desteklemiş ve geliştirmiş oluruz. Örneğin kartonları üst üste koymak, el göz koordinasyonunu geliştiren bir yaklaşım.

El göz koordinasyonunun önemi özellikle öğrenim hayatımızda çok büyüktür. El göz koordinasyonu olmadan yazı yazma, resim yapma, kağıt kesme gibi önemli becerileri yapamayız.

İlerleyen zamanlarda ise bir kilidi açmak, çatal ve bıçak kullanmak gibi günlük hayatımızda da önem taşıyan aktivitelerde zorlanma yaşarız. Dolayısıyla çocuklarınızla bol bol el göz koordinasyonu gerektiren faaliyetler yapmanızı önermekteyiz. İyi eğlenceler….

Bu aktivite esnasında – Gelişim alanları;
1. Kartonu kesmek – Kesme becerisini geliştirir.
2. İki kartonu yapıştırmak – el göz koordinasyonunu geliştirir.
3. Kartonları kıvırmak – İki elin arasındaki koordinasyonu geliştirir.
4. Kartonlar kururken beklemek – bekleme becerisini geliştirir.
5. Selobant kullanmak – parmak kontrolünü geliştirir.
6. Dikkat, Algılama, Hafıza, Bilgiyi geri çağırabilme, Sıralama, Organizasyon, Uygulamaya geçebilmek, Zaman yönetimi (Time management), Problem çözme, Hayal etme (canlandırma) ve Üretkenlik gibi önemli bilişsel becerileri de ayrıca teşvik eder.