Direniş Karatay filminin setinde bir rekor kırıldı

24 Ağustos 2017 Perşembe, 07:29
Direniş Karatay filminin setinde bir rekor kırıldı

Dev prodüksiyon
Selçuklu dönemindeki Kösedağ Savaşı’nı anlatan, ‘Direniş Karatay’ filminin savaş sahnesi için 65 bin metrekarelik kapalı alanda, binlerce ok ve yay kullanıldı.

Mehmet Aslantuğ, Fikret Kuşkan, Yurdaer Okur, Nefise karatay, Alperen Duymaz ve Burcu Özberk’in başrolünü paylaştığı, ‘Direniş Karatay’ filminin çekimleri tamamlandı. Kösedağ Savaşı’nın beyaz perdeye yansıması olan projenin tamamı Konya’da çekilirken, Selçuklu dönemine ait Hollywood standartlarında tasarlanmış savaş sahneleri ise blue box stüdyosunda çekildi. Bu sahnelerde bine yakın özel tasarım ok, yay, kılıç, mızrak ve kalkan kullanıldı. 65 bin metrekare kapalı alanda gerçekleşen stüdyo çekimleri esnasında 45 kişilik dublör ekibi özel koreografileriyle görev aldı. Ayrıca savaş sahnelerinde, sette 500 kişi aynı anda görev alarak farklı bir rekora da imza atmış oldu.

4 bin 300 parça kostüm

66 bin metrekare kapalı, 20 bin metrekare açık olmak üzere toplamda 86 bin metrekare alanda Selçuklu dönemine ait kasap, manav, fırıncı, kumaşçı ve benzeri meslek sahiplerinin dükkanları yapıldı. ‘Game of Thrones’ oyuncularının kırmızı halı kıyafetlerini tasarlayan Zeynep Kartal ise bir yıl üzerinde çalışarak 4 bin 300 parça kostüm hazırladı. Selahattin Sancaklı’nın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin 2018 yılının şubat ayında vizyona girmesi planlanıyor.

direniş karatay haberleri için