Ana sayfa Dizi Magazin Haberleri Demet Evgar, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi ilan edildi!

Demet Evgar, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi ilan edildi!

tarafından ker_def

UN Women, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Türkiye’nin başarılı oyuncularından Demet Evgar’la önemli bir işbirliğine imza atarak Evgar’ı Türkiye ofisinin ilk iyi niyet elçisi olarak ilan etti. Danai Gurira, Nicole Kidman, Emma Watson ve Anne Hathaway gibi isimlerin sahip olduğu ünvana Evgar, 7 Mart günü düzenlenen etkinlikte atandı. İki sene sürecek iş birliği #BenKadınım farkındayım, değişiyorum ve değiştiriyorum kampanyası ile Dünya Kadınlar Gününde kamuoyuna duyuruldu.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarına verdiği destekle bilinen başarılı oyuncu Demet Evgar, geçtiğimiz günlerde parçası olduğu bir kamusal alan projesiyle dikkat çekmişti. Evgar, “#BenKadınım kampanyasıyla sen de bize katıl! Sesin tüm kadınların sesi olsun” sloganıyla tüm kadınları güçlerini fark etmeye ve eşitlik için birlik olmaya çağırmıştı.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (BM Kadın Birimi) Dünya Kadınlar Gününden bir gün önce, 7 Mart Pazartesi günü düzenlenen etkinlikte Demet Evgar’ı Türkiye ofisinin ilk iyi niyet elçisi olarak ilan etti.

Demet Evgar, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi ilan edildi! 7

Bu iş birliği kapsamında Demet Evgar’la yürütülecek #BenKadınım kampanyası; kadınlara toplumda kendilerine biçtikleri konumları konusunda bilinç kazandırmayı başlıca gayesi olarak ele alırken; kadınların potansiyellerini farkında olmaları, sessiz kalmamaları, şiddet ve ayrımcılığa karşı birlik olmalarını ve gerekli başvuru mekanizmalarını kullanmalarını hedefliyor.

Bu hedefler ışığında Demet Evgar ve BM Kadın Birimi toplumu dönüştürebilmek için bir kadın dayanışması yaratmak ve gerçek kadın hikâyelerini görünür kılmayı amaçlıyor. Demet Evgar, organizasyonda BM Kadın Birimi tarafından Türkiye’nin ilk iyi niyet elçisi olarak görevlendirilmesi ve #BenKadınım projesi hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

Demet Evgar: “Kadınların zorlu süreçlerden geçerek kazandığı tüm hakları kutladığımız ve hala süregelen eşitsizlikleri tekrar masaya yatırdığımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi İyi Niyet Elçisi ilan edilmek tabiki büyük bir gurur fakat büyük de bir sorumluluk. Bu sorumluluğun bilinciyle daha önce yürüttüğüm çalışmaları Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin ortaklığıyla güçlendirerek daha fazla kadına ilham olabilmek ve kadınların hikayesini daha fazla kadınla buluşturabilmek istiyorum.

Bu yola Ben Kadınım Farkındayım, Değişiyorum ve Değiştiriyorum diyerek çıktık. Ben kadınım şiddete karşıyım, ben kadınım haklarımın savunucusuyum, ben kadınım çalışmak istiyorum, çocuklarım için bakım hizmeti talep ediyorum, ben kadınım ihtiyaçlarıma yönelik hizmetlere erişebilmeliyim diyebilmek istiyoruz. Yine iş birliği çerçevesinde kadınların farkındalığının artmasına destek olmak istiyorum. Birçok kadın maruz bırakıldığı şiddetin, eşitsizliklerin içine doğuyor. Artan farkındalıklarının değişime kavuşması, şiddete maruz bırakıldıklarında, eşitsizliklerle karşı karşıya kaldıklarında ses çıkarabilmeleri için onlarla birlikte yürümek ve onlara rol model hikayeleri sunabilmek istiyorum.”

Merkezine farkına varma, değişme ve değiştirme eylemlerini alan #BenKadınım, kadınların varlıklarını ve benliklerini başkaları üzerinden tanımlamadan kendi hikayelerinin başrolü olmaları gerektiğini vurguluyor. Kampanya ile BM Kadın Birimi ve Demet Evgar, topluma sirayet eden ve eşitsizlikleri besleyen normları yıkarak her kadının hayalini gerçekleştirebilmesi için uygun ortam sunmayı hedefliyor.