SON DAKİKA
12 Ağustos 2022 18:53

SON HABERLER

Facebook’u hackledi, para ödülü kazandı!

Facebook göz göre göre hack’lendi!
Çinli bir güvenlik araştırmacısı Facebook’un şirkete ait sunucularına sızmayı başardı.

Shiftdelete’in haberine göre, hackerların ağzını sulandıran Facebook sunucuları hacklendi! Çinli birgüvenlik araştırmacısı olan Orange Tsai, bunu başardı.

files.fb.com üzerindeki dosya yükleme uygulamasında kritik bir açık tespit edenhacker, açığı manipule ederek sunuculara erişim sağlamayı başardı.

Orange Tsai bununla da kalmayıp sunucu üzerinde 3 tane XSS açığı, 2 tane uzaktan kod çalıştırılmasına izin veren açık ve 2 tane de yetkilerinizi değiştirmeye olanak sağlayan açık buldu.

Orange Tsai, Facebook Bug Bounty sayesinde bulduğu açıklar için 10.000 $’lık paraödülünün de sahibi oldu.

Ana sunucuya girememiş olsa da Facebook çalışanlarının kullandığı sunucuya sızmayı başaran Tsai, sunucuya sızdıktan sonra oldukça ilginç bir olayla daha karşılaştı.

Sunucu üzerinde başka bir hackera ait olduğunu düşündüğü özel olarak düzenlenmiş bir PHP Shell dosyası vardı. Shell dosyası ile ekstra bir yönetim panelindeymişcesine yetkilere sahip olabilen diğer hackerın amacı ise çok farklıydı.

Tsai’nin bulduğu Shell dosyası Facebook çalışanlarının bilgilerini çalıp yurtdışındaki bir sunucuda depolayacak şekilde programlanmıştı.

Bulunan zararlı Shell dosyası hakkında Facebook’tan herhangi bir açık yapılmasa da, zararlının çoktan sistemden silindiği kesin.

Özel içerikler youtube kanalımızda

Abone olun

İlgili Haberler