SON DAKİKA
25 Mayıs 2019 20:45

SON HABERLER

Erkan Petekkaya’nın yeni rolündeki hali görenleri şaşırtıyor

Erkan Petekkaya ve Rüzgar Aksoy, Fatih Sultan Mehmet’in hayatı için buluştu!

Güneş Gazetesi’nin haberine göre İstanbul’u fethederek 1453’te bir çağı kapatıp yeni bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet’in hayatı 4. kez filmlere konu oldu.

Daha önce 1951 yapımı ‘İstanbul’un Fethi’nde Sami Ayanoğlu, 1983’te ‘Fatih Sultan Mehmet’te Atilla Arcan ve 2012’de ‘Fetih 1453’te Devrim Evin tarafından canlandırılan Fatih Sultan Mehmet’, ‘Deliler Fatih’in Fermanı’ filminde ise Rüzgar Aksoy tarafından canlandırıldı.

23 KASIM’DA VİZYONDA

Gösterime 23 Kasım’da girecek olan filmin yönetmenliğini Osman Kaya yaptı. Başrolleri Erkan Petekkaya, Cem Uçan, İsmail Filiz, Yetkin Dikinciler ve Nur Fettahoğlu paylaştı. Senaryosu Osmanlı Ordusu’nun özel kuvvetleri ‘Deliler’ adlı süvari birliği merkezi üzerine kurulan film, 15’inci yüzyılda Fatih Sultan Mehmet’in (Rüzgar Aksoy) bölgedeki halka uyguladığı zulme son vermesi için Eflak Voyvodası Vlad Tepeş’in (Erkan Petekkaya) üzerine gönderdiği ‘Deliler’in giriştiği mücadeleyi anlatıyor.

BÜYÜK SORUMLULUK

Tarihe adını altın harflerle yazdırmış bir karakteri canlandıran Rüzgar Aksoy, ‘Tarihte çağ kapatıp çağ açan en önemli Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’i canlandırmak benim için heyecanlı ama daha fazla gurur vericiydi. Böylesine büyük sorumluluk isteyen bir karakteri canlandırırken, bunun altında kalmamak için çok çalıştım. Umarım üstesinden gelebilmişimdir’ dedi.

OSMANLI TOKADI

Deliler, Osmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir. ‘Deli’ adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, adını savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinmeleri sebebiyle almıştır. Gözünü budaktan sakınmayan yürekli ve korkusuz kişiler oldukları için efsanevi bir ünleri olan ‘Deliler’, talimlerini ıslatılmış mermer üzerine çıplak elle tokat atarak yaparlardı. Osmanlı tokadı, ‘Deliler’in güçlerinden çıkmış bir kavramdır.

İlgili Haberler