SON DAKİKA
7 Ekim 2022 02:37

SON HABERLER

Reyting adaletsizliği Son Yaz dizisini fena vuruyor!

TelevizyonGazetesi.com / Analiz Özel – Fox TV ekranında cuma akşamları yayınlanan Son Yaz dizisinin nasıl bir reyting adaletsizliği yaşadığını anlatacağız. Ancak önce dizi sektörümüze bir göz atalım. Televizyon ekranında ve dijital platformlarda son dönemde müthiş yerli projeler var. Türk dizi sektörü üst üste yeni yapımlar da üretiyor. Bu alana yapılan yatırımlar yurt dışı satışları ile de desteklendiği için önemli kazanımlar elde edildi. Türk dizi sektörü artık bir ihracat kalemi olarak ekonomimizde önemli bir yer tutuyor. Bu noktada sektörün gelişmesi ve güzel projeler çıkartılması da takdire şayan…

Televizyon kanalarında yayınlanan 120 dakikanın üzerine çıkan diziler olsun, dijital platformlar için hazırlanan daha makul sürelerdeki diziler olsun, ortaya çıkan tablo Türkiye’nin içerik üretiminde çok kaliteli yapımları peş peşe dizebilecek bir altyapıya sahip olması. Kuruluş Osman gibi bir dizinin ardından Uyanış Büyük Selçuklu’nun da büyük bir platoda çekildiği düşünülür ise, bu tür yapımlar ile birlikte dizi – sinema endüstrisine yapılan yatırımlar dünya standartlarını yakalamış durumda.

Hikaye noktasında bakıldığında ise klişe denebilecek projeler da var, cesur adımlar atılarak yapılan özgün işler de var, izleyicileri fazlasıyla şaşırtacak aykırı projeler de görüyoruz. Yani senaryo konusunda da müthiş bir ilerleme sergileniyor. Hem prodüksiyon hem de hikaye noktasında Türk dizi endüstrisi pandemi ortamında bile müthiş işler başarıyor. Bir de bunun oyunculuk tarafı var… Tecrübeli ve genç isimlerin bir arada yer aldığı projelerde oyunculukların önemli bir aşama kaydettiği görülüyor. Genç isimler üst üste projelerle kendisini geliştiriyor. Yani görünüş olarak dizi endüstrimiz altın çağını yaşıyor diyebiliriz.

Son Yaz da Fox TV ekranında bu sezonun en başarılı yapımlarından birisi olarak dikkatleri çekiyor. Alperen Duymaz ve Ali Atay ikilisinin harikalar yarattığını, Funda Eryiğit ve Hafsanur Sancaktutan’ın da onların bu güçlü sunumlarına destek çıktıklarını görüyoruz.

Akgün ve Selim’in karşılaşmaları heyecanı yükseltiyor. Hikaye kurgusu ve gerçekçilik üzerinden Son Yaz son derece başarılı akışı olan bir yapım. Karakterlerin hislerinin izleyiciye geçtiğini anlatan sosyal medya yorumları, oyunculuk performanslarının da çok iyi olduğunu anlatıyor.

Son Yaz şimdiye kadar 9 bölüm yayınlandı. Dizide fazlalık olarak değerlendirilebilecek bir sahne bile yok… Yani her şey yerli yerinde. Hem de uzun çekim süresine ve haftalık bir yayın olmasına rağmen ekip kaliteyi de bozmuyor.

Ancak Son Yaz dizisinin reytinglerde bir adaletsizlik ile karşı karşıya olduğunu da görebilirsiniz. Aslında Kırmızı Oda ile birincilik mücadelesi yapması beklenen bir yapım iken, ortalama reytingler alabiliyor… Totalde 4’lü seviyelerdeki dizi son bölümü ile günü ancak 11. sırada tamamladı ki, bu yapımın hak etmediği bir sonuç…

AB ve ABC1’de 5’li oranlarda olan ve daha iyi görünen Son Yaz için aslında bu reytingler bile düşük kalır. İnandırıcılık, akıcı hikaye, güçlü sahneler ve diyaloglar derken çok daha iyi oranları hak eden bir dizi Son Yaz…

Fox TV’nin üst üste yeni dizi çalışmaları yaptığı ortamda gelecek sezon ekranda Son Yaz’ı görebilir miyiz? Bu şimdilik belirsiz. Ancak diziye bir kez tutuklu kalanlar bir daha bırakamıyor ve yapımın uzun süreli olması için de dua ediyor.

Özel içerikler youtube kanalımızda

Abone olun

İlgili Haberler