Tanem Sivar, gözyaşlarına boğuldu! Konuyu Meclis’e taşıma kararı aldı!

22 Kasım 2017 Çarşamba, 18:23
Tanem Sivar, gözyaşlarına boğuldu! Konuyu Meclis’e taşıma kararı aldı!

Bir süre önce oturdukları evin yan komşuları tarafından iki köpekleri katledilen Tanem Sivar ve eşi, konuyla ilgili anlamlı bir karar aldılar. Marmaris’teki yazlıklarında Django ve Pamuk adlı köpeklerini, komşularının zehirlediklerini savunan Tanem Sivar ile eşi Edhem Dirvana, hayvanlar için başlattıkları hukuk mücadelesini Meclis’e taşıma kararı aldı.

Çift, hukukçulardan oluşan bir heyetle hayvanların korunması için yeni bir yasa tasarısı yaptıklarını ve bunu Ankara’ya sunacaklarını açıkladı. İstanbul Barosu’nda dün avukatlarıyla basın mensuplarının karşısına çıkan ikiliden Tanem Sivar, kimi zaman konuşmakta zorlanıp duygusal anlar yaşadı.

Köpeklerinin ailesinin bir parçası olduğunu ve hukukun üstünlüğüne inanan bir aile olduklarını anlatan Sivar “Hamileliğimde bizi korudular, ‘hayvan dostlarımızın daha iyi hayat yaşamasını istiyorum’ dercesine gittiler. Tüm sahipliği ve sahipsiz hayvanların çığlığı olacaklar. Umarım her şey değişir, şiddetin her türlüsüne karşıyız” dedi. Edhem Dirvana ise adalet sistemindeki boşlukların kolluk kuvvetlerinin elini bağladığını ve hayvanlara karşı işlenen cezaların caydırıcı olmasını savundu. Hayvanların tarihimizde önemli bir yer tuttuğunu, emniyet ve polis güçlerinin hayvanlardan destek aldığını hatırlatan Dirvana “Change.org’ta başlattığımız kampanya 220 bin imzayı aştı bu sevindirici. Bu sadece işin başlangıcı, bizim bunu arttırmamız gerekiyor. Biz de kurulan komisyonun desteğiyle hazırlanan yasayı Ankara’ya götürüp gerekli yerlere taktim edeceğiz” diye konuştu. Avukatlardan oluşan heyet ise 5237 TCK kanunu ile 5199 sayılı hayvan hakları koruma kanununda değişiklik içeren bir tasarı hazırladıklarını böylelikle hayvanların arasındaki sahipli ve sahipsiz ayrımın kalkacağını ve mal değil can olarak kabul görmeleri gerektiğini ifade etti. (Hürriyet)

tanem sivar haberleri için