Ana sayfa Dizi Magazin Haberleri Güven Kıraç kişisel resim sergisiyle yeteneklerini ortaya koydu!

Güven Kıraç kişisel resim sergisiyle yeteneklerini ortaya koydu!

tarafından admin

Sanatçı Güven Kıraç’ın üçüncü kişisel resim sergisi Distopya, Bodrum Marina Yacht Club bünyesinde yer alan meRQez Art Alternatif Sanat Mekânı’nda ziyarete açıldı. Haldun Dormen, Ali Poyrazoğlu, Ayşe Arman-Ömer Dormen, Başak-Kaan Çakır, Ayşe Kökçü-Gökhan Mete, Mustafa Aksoy, Füsun Serim, Erdoğan Bolol, Nazan-Koral Karsan, Güneş Berberoğlu, Burcu Yavuz, Deniz Altaş, Arzu Göknar Selçuk Büyükbayrak ile Hayriye-Şenkar Öztüzün gibi isimlerin katılımıyla gerçekleşen açılışta, Kıraç’ın art brut (ham sanat) anlayışıyla çalıştığı 20’den fazla akrilik eser sanatseverlerle buluştu.

Eserlerinde distopya ve toplum yorumunu sanatseverlerle paylaşan usta sanatçı her şeyin, her yerin bir çıkışı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Ben her resim yapışımda, yaparken zamanın dışına çıktım, hem de kaç kez…” Kıraç’ın; olumsuz bir geleceğin, kötü bir hayatın ifadesi için kullanılan Yunanca kökenli “distopya” sözcüğünü tablolarına resmettiği yeni sergisi, 7 Eylül 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Oyuncu kimliğinin yanı sıra şiir ve resim çalışmalarıyla da tanınan Güven Kıraç’ın üçüncü kişisel resim sergisi Distopya, 21 Ağustos 2021 Cumartesi akşamı Bodrum’daki meRQez Art Alternatif Sanat Mekânı’nda ziyarete açıldı.

Güven Kıraç kişisel resim sergisiyle yeteneklerini ortaya koydu! 7

Eski Yunanca’da “kötü” ve “yer” anlamına gelen “dis” ve “topya” hecelerinden oluşan “distopya” sözcüğünü resmettiği tabloların yer aldığı sergisinde Güven Kıraç; maruz kalınan, sıkıştıran, kişiye çaresiz hissettiren, hayatı daraltan, baskılayan şeylerin, durumların ve hislerin tümünü resimlerinde ifade ediyor. Kıraç, art brut (ham sanat) çizgisinde ilerleyen eserlerinde ironik mizahı, özgün ve hisli anlatımıyla distopyanın tüm çağrışımlarının yanında geçmişe duyduğu özlemi de yansıtıyor. Sanatçı, yaşadığımız süreç tüm ütopyalarımızı yıkarken hâlâ ümit vadeden atlıkarıncayla izleyiciyi gülümsetmeyi de başarıyor. Distopya’da, devrik yerleştirilmiş yapılar ve değişken muhitlerde dolanan tepetaklak figürler ise birer kaçış rampası oluşturuyor.

Sergi, manifestosunda; Binanın insanı yuttuğu bir dünyada / Adı kış ya da yaz olmayan bir iklimde / Umudunuz ve mutluluğunuz çocuklukta kalan bir anıya dönüşmüşse / Gördüğünüz ama uzanamadığınız çarelere bakakalmış olsanız ne yapardınız? / Yoksa şimdi öylece bakakaldık mı? dizeleriyle anlatılıyor.

Yüz Buldum adlı ilk solo sergisini 2014 yılında, Suratla/Süratle Devam adlı ikinci sergisini ise 2015 yılında açan Güven Kıraç, 2015 yılında ayrıca Güven’e Dayalı Sergi başlıklı karma serginin küratörlüğünü üstlendi. Kıraç’ın Distopya başlıklı yeni kişisel sergisi, 7 Eylül 2021 tarihine kadar Bodrum Marina Yacht Club’da yer alan meRQez Art Alternatif Sanat Mekânı’nda ziyarete açık olacak.