SON DAKİKA
18 Temmuz 2019 00:08

SON HABERLER

Kanal D’de başladı, Star TV’ye yayıldı, dizi yapımcıları arasında telaş başladı!

Aydın Doğan’dan Demirören Grubu’na geçen Kanal D’de Murat Saygı’nın Genel Müdür olması ile birlikte birçok yenilik yaşanmaya başlandı…

Hem dizilerin hem de programların maliyetleri aşağıya çekildi… Yani bir üst limit belirlendi…

Uçankuş’ta yer alan analize göre, bu üst limit diziler için 800 bin TL olacak. Bu rakamın üzerinde bir dizi için bütçe ayrılmayacak.

Bu da demek ki artık Mehmet Bir Cihan Fatihi gibi çok iddialı diziler Kanal D ekranında yer bulamayacak.

Arka Sokaklar, Çocuklar Duymasın dizilerinin önümüzdeki sezon da devam etmesi beklenen Kanal D’nin yeni kararları günlük programları da etkiledi.

Zira daha önce günlük olarak 40-60 bin TL arasında bütçe ayrılan günlük programlar için en fazla 20 bin TL bütçe verilecek.

Prime Time’da yayınlanacak programların limiti ise 200 bin TL olacak.

Bu durum en çok dizi izleyicilerini etkileyecek. Artık çekilecek olan diziler daha düşük bütçeli işler olmak zorunda. Yani iddialı isimlerin yavaş yavaş ya fiyat indirmesi ya da pek ismi bilinmeyenlerle yola çıkılması gerekecek.

Kanal D’de başlayan bu değişim rüzgarının Star TV’ye de sıçradığı bu haftadan sonra tüm yayınların bitirilerek kanalın kara geçmesine yönelik adımlar atılacağı belirtiliyor.

Bunun sebebi ise Star TV’nin satışa çıkartılacak olması olarak gösterilmekte…

Seçimlerden sonra kanalın el değiştirmesi konusunun daha güçlü şekilde gündeme geleceği söylentiler arasında.

Show TV zaten düşük bütçeli işleri öne çıkartan bir kanal. Fox TV ise şu ana kadar böyle bir karar almış değil. TRT 1’in de bu noktada özel kanallara katılıp katılmayacağı belirsiz…

Amerikan sermayeli Fox TV’nin diğer kanallar vites düşürürken, öne çıkmak için eline büyük bir fırsat da geçmiş olacak. Şayet Fox TV, vites yükseltir ise bu durumda her alanda birinci kanal olmanın yolu da açılmış olacaktır.

Büyük televizyon kanallarında yaşanan bu durumun en çok etkileyeceği alan dizi sektörü olacak.

Artık hikayesi ve oyunculuğu güçlü olmayan yapımların kabul edilme olasılığı bile olmayacak…

İlgili Haberler