Ana sayfa Dizi Analiz Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde barış harekatı başlıyor!

Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde barış harekatı başlıyor!

tarafından ker_def

Cuma akşamları yayınlanan Kıbrıs Zafere Doğru dizisinin 23. yeni bölümü 28 Ocak Cuma akşamı saat 20.00’da TRT1 ekranında yayınlanacak. Yeni bölümde neler yaşanacağının detayları ortaya çıktı.

Ankara’nın başlattığı Kıbrıs Barış Harekatı ile birlikte hikayede de sona doğru adım adım gidiliyor. Bu hafta yeni bölümde çok önemli tarihi olayların yansımalarından birisini izleyeceksiniz.

Dizinin yirmi üçüncü bölümünde neler olacak? Yıl 1974… Yunanistan cuntası, kendileriyle ters düşen Makaryos’a, Nikos Sampson eliyle bir darbe düzenler. Ankara, bu haberi alır almaz duruma el koyar. Başbakan Ecevit ve yardımcısı hükümet ortağı Erbakan, acil bir şekilde müdahale kararı alır.

Ecevit, diğer garantör ülke İngiltere’yle birlikte müdahalede bulunmak üzere Londra yolunu tutarken genelkurmay askeri müdahale için hazırlıklara başlar. Makaryos ise İngilizler tarafından Malta’ya kaçırılır.

Rum kesiminde Makaryos ve Sampson yanlıları arasında iç savaş çıkmıştır. Yedi yıldır farklı yerlerde görev yapmakta olan Zifir Petek, Ankaralı ve Kemal’e iletilen askeri müdahale ihtimali ile tekrar bir araya gelmek üzere Lefkoşa’ya çağrılır.

Ecevit, Londra’dan istediğini alamadan dönünce müdahalenin zaruri olduğu konusunda anlaşılır ve Amarika’nın tüm ısrarlarına rağmen çıkartma gerçekleştirilir.

Mücahitlerimiz ise uçaklardan atılan paraşütçü mehmetçiği karşılamak ve onların salimen inip diğer birliklerle kayıpsız buluşmalarına yardım etmek üzere saha temizliği yağmaktadır. 11 yıldır beklenen gün gelir ve Mehmetçik adaya çıkar.