Ana sayfa Oyuncu Biyografileri Kubilay Aka Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Kubilay Aka Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

tarafından ker_def

Kubilay Aka, 12 Nisan 1995 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Türk dizi ve sinema oyuncusu.

Adı: Kubilay Aka
Doğum Tarihi: 12 Nisan 1995
Doğum Yeri: İstanbul
Boyu: 1.83 m.
Kilosu:  77 kilo
Burcu: Koç
Göz Rengi: Siyah
Saç Rengi: Kahverengi
Kardeşleri: Elif İlayda Aka
Instagram: https://www.instagram.com/kubilayakaa/
Evcil Hayvanları: Köpeği Thor.

Kubilay Aka Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi 9

Çocukluk yılları: Aslen Adanalı, İstanbul’da doğup büyüdü. Mahallede oyun oynayarak büyüyen çocuklardan. “Yaşadığım mahalle tabii ki bugünün teknolojisi ve korunaklı siteleri gibi değildi. Mahalle olarak birbirimize sahip çıkar, sokak kapılarımızı kapatmadan yaşardık. Bir tişört 3-4 ev gezmeden atılmazdı. Böyle güzel bir mahallede büyüdüm. Yaşasın salçalı ekmek!”

Eğitim hayatı: Eskişehir Anadolu Üniversitesi Havaalanı Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

Hayatının dönüm noktası: Muğla’da özel bir havalimanı şirketinde çalışırken tesadüfen keşfedildi ve  ‘Vatanım Sensin’ dizisinin deneme çekimlerine çağırıldı. Dizide ‘Ali Kemal’ karakterine hayat vererek ilk oyunculuk deneyimini de gerçekleştirmiş oldu. “Şansa tabii ki inanıyorum; fakat her şeyin şans olduğunu da öne süremeyiz. Çok küçük yaştan beri oyunculuk isteğim oldu hep. Hem şans hem doğru zamanda doğru yerde olmanın yanı sıra, bir de istediğimiz şeyi enerji olarak çağırmak önemli bence. İlk deneme çekiminde kalbim, göğüs kafesimi parçalayıp çıkacakmış gibi hissetmiştim. İki gün boyunca yaptığım küçücük bir sahnelik ezberi oracıkta unutmuş, titremesini kesmek için dizlerime odaklanmıştım. Çıktığımda, ‘olmaz herhalde!’ diye düşünüp biraz sakinleşmek için yürürken beni geri çağırdıklarına dair bir telefon aldım. Sonra yaklaşık iki saat boyunca çalışıp, tekrar girdim çekime. Bu sefer ezberim tamdı ve dizlerimin titremesi durmuştu. Ama bu kez de ayaklarımı yerde hissetmiyordum. O kadar heyecanlanmıştım ki, nefesimi kontrol edemediğimden çıktığımda başım dönüyordu.”

Oyunculuğa ilk adım: Televizyon macerasına ‘Vatanım Sensin’ dizisiyle başladı.

Hangi proje ile parladı? Aynı zamanda ilk oyunculuk denemesi olan ‘Vatanım Sensin”’ dizisinde canlandırdığı ‘Ali Kemal’ karakteri ile dikkatleri üzerine çekti.

Kişilik özellikleri: Çok eğlenceli, yeterince güler yüzlü, anlayışlı ve devamlı  alttan almaya çalışan bir karakter. “Ama herkeste olduğu gibi, bir insan olarak benim de eşref saatim ve bam telim var. İçinden çıkılmayacak durumlarda, çok sakin bir kriz yönetimi modunda olmaya çalışırım. Ama konu agresiflikse eğer, yerine göre küçük de olsa dozunu aşmadan kızabiliyorum. Yine de çoğunlukla, küçük harflerle konuşarak sorunlarımı halletmeye çalışmak önceliğim.”

Sosyal: Korku evleri, paintball, safari, karaoke gibi etkinliklere bayılıyor.  “Çok eğlenceli bir arkadaş ekibim var ve böyle şeyler yaptığımız zaman gerçekten çok güzel vakit geçirip gülüp eğleniyoruz. Spor yaparken de çok eğleniyorum. Bunların yanı sıra sürekli gülen, bir şeylerle eğlenip espri yapan bir insanım. Malzeme olmasa da gülünecek bir şeyler yaratabiliyorum.”

Kubilay Aka Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi 10

Düşünce yapısı: Güven duygusuna çok önem verir. Güven duyduğu her yerde huzurlu hissediyor. “Çoğumuz evinde, iş yerlerinde olduğundan daha az vakit geçiriyor. Ev, hatta iş bile yuva olmalı. Bunun için de orada güvende olmam gerek. Ancak güvende olursam, huzurlu olurum. Eleştirilere de olabildiğince kulak vermeye çalışırım. Çünkü eleştiri olmazsa kendimi geliştiremem. ‘Oldum’ demek en büyük hata bence. Ne katabilirim, öğrenebilirim, sorabilirim? Benim için en değerli sorular bunlar. Bugüne kadar aldığım en değerli eleştiri, Serhat Tutumluer ustamın verdiği; ‘Çok mimik yapıyorsun, duygun arka planda kalıyor. Yapma, kendi gelsin.’ tavsiyesidir.

Sette nasıl birisi? Karakteri hazırlama aşaması çok uzun ve sancılı geçiyor. Bir sürü başlıkla bir sürü liste çıkarıp analizler yapıyor ve notlar alıyor. “Bu süreçte evde küçük küçük sahneler yazıp çalışıyorum. Yürüyüşler, ses tonu, konuşma tarzı, duruş hazırlıyorum. Kafamda onunla konuşarak, analizlerime dayalı, o olarak cevaplar veriyorum. Set esnasında, eğer ağır bir sahneyse, biraz yalnız kalıp uzaktan oynayacağım karakterin gözlerinin içine bakıp içselleştirmem gerekiyor.”

Mutluluk kaynağı: Kız kardeşinin varlığı en büyük mutluluk kaynağı. “Dünyada kalan son iki kişiden biri olsanız, diğerinin kim olmasını isterdiniz diye sorarsanız eğer; Kız kardeşim olsun isterdim; canımdır, onsuz dünya düşünemem.”

Kendiyle ilgili asla çiğnemediği kuralları var mı? En önemlisi samimiyet kuralı. Kendisini herkesi sevmek veya saygı duymak zorunda hissetmiyor. “İstemediğim kimseyle konuşmuyorum, görüşmüyorum çünkü yapay ve samimiyetsiz bir ortamda bulunmaktan asla hoşlanmıyorum. Karşımdaki insanlardan da bunu bekliyorum her zaman. Bir yandan da asıl değer verdiğim insanlarla geçireceğim vakitten kaybetmek istemiyorum.”

İlk sinema filmi: Kıvanç Baruönü/ Arif V 216

Aşka bakışı: “Aşk; insanı daha insan yapabilecek bir kavram bence. Biyolojik olarak kalbin hızlı atması, avuç içlerinin terlemesi, göz bebeklerinin büyümesi, karnına küçük ağrılar girmesi bir kenara; aşk insana iyilik katmanın, hayatını rayını sokmanın yolu.”

Hayata bakışı: “Hatalarım, yaşadıklarım, verdiğim tepkiler, iyi olaylar beni ben yaptı. Şu an yaşadığım hayattan, sahibi olduğum karakteristik özelliklerden çok mutluyum. Hayat felsefem; Karşına çok fazla engel, çok kötü insanlar çıkabilir. Hepsi sana birer yumruk atsa da düşme. Önemli olan gelen darbeler değil, ne kadar ayakta kalabildiğin. Kararlı ol, kalk ve onları aşarken yoruldum deme. Hayalinin peşinden koş. Yapabilirsin!”

Öğrendiği en önemli hayat dersi ne? Eskiden empati kurmaktan yoksundu. Bunu yapmayı karşısındaki insana büyük bir hata yaptıktan sonra öğrendi. “Bazen fark etmiyoruz, ağzımızdan çıkan laf nereye gidiyor, yaptığımız küçücük bir şey bile birini ne kadar yaralıyor… En önemli hayat dersi, bazen önce durup kendimi karşımdakinin yerine koyabilmek gerektiği oldu.”

İş hayatına bakışı: İlk dizi projesinden beri usta oyuncularla birlikte oynuyor.  İşe başlarken, yaklaşık 2-3 ay kadar bir kamera önü eğitimi aldı. “Yetenek, oyunculuğa yatkın olmak ve biraz da rahat olmakla beraber, o usta oyuncuların da üstümde çok emeği var. Her iş bir okul oluyor aynı zamanda. Her gün yeni bir şey öğreniyor ve üstüne katmaya çalışıyorum ki izleyiciye bütün duygularımı aktarabileyim. Evet görünüş önemli ama o görünüşü, yetenekle birleştirmek daha değerli bence. Öyle bir sahne çıkarırsınız ki, insanlar izlediğinde en yakışıklı birden siz oluverirsiniz. Yakışıklılık konusunda iddialı değilim ama en büyük dezavantajı insanların bakış açısı bence. Tüm başarının yakışıklı olmaktan kaynaklandığını zannetmeleri en büyük dezavantaj.”

Kariyer planı: Tiyatro izlemeyi çok seviyor. Bir oyunda yer almayı da çok istiyor; fakat bu konuda biraz korkuları var. Korkularını yendiğinde, tiyatro sahnesinde olmayı istiyor. “Tiyatro er meydanı biraz! Er meydanında en kısa zamanda yerimi almayı çok isterim. Genelde proje geldiğinde önce soluksuz okuyorum sonra kadroya ve yönetmene bakıyorum; set halen benim için okul ve öğretmenlerimi iyi seçmeye çalışıyorum. Menajerim Ufuk Ergin’le uzun vadeli bir kariyer planımız var, projeleri değerlendirirken buna uygun hamleler yapmaya çalışıyoruz. Müzikle ilgiliyim; amatörce gitar da çalıyordum ancak şarkı yapmayı hiç düşünmemiştim. Hayko Cepkin ile bir rap şarkısı yaptık. Müziğe hobi olarak devam edeceğim; kafam dağılıyor, dinleniyorum.”

Kubilay Aka Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi 11

Kaygıları: İnsanlığın başına gelen en büyük felaketin ‘akıllı telefonlar’ olduğunu düşünüyor. “ Günümüzün yarıdan çoğunu, onlarla geçirebiliyoruz. Sokakta yürüyemiyor, gece uyuyamıyor, günde yapabileceklerimizin yarısını bile yapamıyoruz belki. Harika bir icat; fakat ne yazık ki insanı etkisi altına alıp çevrede ne olup bittiğini görmemizi engelleyebiliyor. Görünmez bir at gözlüğü gibi adeta.”

Rol modeli: İş, iş ahlakı ve oyunculuk olarak Halit Ergenç. “Onu izleyerek başladım bu işe ve sanırım en büyük şanslarımdan biri.” En beğendiği kadın ve erkek oyuncular kimler? “ Al Pacino’nun. mimiklerini izlemek bile yeterli benim için. Bir de James McAvoy var. Kadın oyunculardan ise Jennifer Lawrence hayranıyım.”

Kadında çekicilik kriteri: “Güzellik, biraz kadının hamurunda da olmalı. Yaptığı bir hareket, söylediği bir söz veya bir mimikle bile güzelleşebilir bence kadın. Sarışın, esmer, kumral diye ayırmaktansa hepsini bir tutup, kalbimin daha hızlı çarpmasını sağlayan kadın, en güzel kadındır diyebilirim.”

Evde ne yapar? Boş vakitlerinde evde vakit geçirmekten hoşlanıyor. Mutfakla da arası iyi. “Spor düzenimi evimin bahçesine kurdum; kafayı dağıtmanın, deşarj olmanın en güzel yolu benim için. İyi yemek yaparım, Aslında tamamen doğaçlama yapıyorum ama sotelerimde ve makarna soslarımda çok iddialıyım. Mangal başında da başarılı olduğum söylenir. Cafe de Paris soslu bonfile vazgeçilmezim ama bir Adanalı olarak tabii ki de güzel bir Adana kebabını hiçbir yemeğe değişmem.”

Sosyal medya ile arası nasıl? Sosyal medyada olabildiğince var olmaya  çalışıyor; sevenlerle, destekleyenlerle bir şeyler paylaşmak hoşuna gidiyor. İnstagram mesajlarını ise çok okumuyor. “Üstten bakıyorum; sadece önemli bir yardım çağrısı olduğunda girip mesaja bakıp, cevap veriyorum.

Yaz insanı mı? Kış insanı mı? Kış mevsimini daha çok seviyor. “Şöminede ateş, biraz şarap, yağmur, battaniyenin altında güzel bir film, sabahları sıcacık kahve, kalın kalın kıyafetler bana çok daha cazip geliyor.”

En çok hangi özelliğini seviyor? “Ne olursa olsun düşmemeye ve ilerlemeye çalışmak” en sevdiği özelliği. “Kaçmak yerine, babamın öğüdü olan; ‘Bin kere öleceğine bir kere öl’ sözünü hayata geçirmek, benim için bir gurur her zaman.”

Hobisi: Dalış yapıyor, gitar çalıyor, seyahat etmeyi de çok seviyor. “Dalış esnasında indiğiniz her metrede farklı şeyler görüyorsunuz. Daha derini içinse, kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu aralar müziğe de iyice merak sardım. Gitar çalıyorum aslında ama biraz daha farklı olan elektronik müziğe ilgi duymaya başladım. Ayrıca fırsat buldukça bir sürü ülke gezip her yerin kültürünü ayrı ayrı keşfetmek gibi tutkularım var.”

Hangi filmden etkilendi? ‘Babam ve Oğlum’ filmini 15-20 kere izledi, her seferinde etkileniyor.

Hangi dizileri takip ediyor? Game of Thrones ve Peaky Blinders.

En büyük korkusu ne? Karanlık. Karanlıkta beş dakika duramıyor.

TELEVİZYON DİZİLERİ

2020- Aşk 101/ Kerem

2017 /2020 – Çukur /Celasun

2016/2017 – Vatanım Sensin /Ali Kemal

SİNEMA FİLMLERİ

2018-Something About That Night (Kısa Film)

2018- Arif V 216 /Yakışıklı Kemal

2018 -Aşk Bu Mu? /Umut