Ana sayfa Sosyal Medya Serenay Sarıkaya’ya çok özel bir ismi oynama fırsatı geldi! Vereceği yanıt merakla bekleniyor!

Serenay Sarıkaya’ya çok özel bir ismi oynama fırsatı geldi! Vereceği yanıt merakla bekleniyor!

tarafından zk zk

TelevizyonGazetesi.com /Detay – Ünlü Oyuncu Serenay Sarıkaya, bir süredir ekranda yok. Ancak oyuncu, yakın zamanda gösterimi sona eren Alice Müzikali ile konuşuldu, gündeme geldi. Ayrıca Netflix için çekilen ve Burak Deniz ile başrolünde oynadığı Şahmaran dizisinde rol aldı. Dizi merakla beklenirken Serenay Sarıkaya’nın yeni bir projede yer alması söz konusu şimdilerde…

2017 yılında Puhu TV’de yayınlanan Fi dizisinden beri herhangi bir dizide izleyici ile buluşamadı oyuncu. Kendisi de her fırsatta artık bir dizide oynamak istediğini söylüyordu. Seçimini dijital platformdan yana kullandı oyuncu ve Şahmaran’da oynadı.

Ayrıca uzun süre Bergen’in hayatını oynayacağı filmdeki başrol olması ile anıldı. Filmin çalışmaları uzun sürdü ve hazırlık aşamasında Sarıkaya projeden vazgeçti. Böylelikle çok konuşulan ve gişe rekorları kıran Bergen filminin başrolünde Farah Zeynep Abdullah yer aldı.

Serenay Sarıkaya’ya yine çok özel bir ismi oynaması için teklif gittiği gündeme geldi. 1919-1981 yılları arasında yaşamış olan ve Türkiye’nin ilk kadın yönetmeni ve sinema-tiyatro sanatçısı olan Cahide Sonku’nun hayatını anlatacak filmde Sonku’yu oynaması için teklif gittiği konuşuluyor…

Medyada yer alan iddialara göre Sarıkaya’ya, BKM tarafından çekilecek olan bu özel projeden bir teklif götürüldüğü ifade ediliyor. Netflix için çekilecek olan filmde Cahide Sonku’yu oynaması istenen oyuncunun ne yanıt vereceği merak konusu olmuş durumda şu sıralar.

Cahide Sonku’nun hayatını anlatacak bir dizi planlandığını yaklaşık bir ay önce Televizyon yazarlarından Sina Koloğlu duyurmuştu. Koloğlu yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Cahide Sonku’nun hayatını anlatan bir dizi Netflix’e çekilecek demiştim. BKM’nin bir yerde her şeyi sevgili Necati Akpınar ile konuştum. Netflix ile görüşmelerin olduğunu öte yandan senaryo çalışmalarına başlanacağını söyledi. En az altı aylık bir süreden sonra oyuncu seçiminin gündeme gelebileceğini de belirtti.”

blank

Cahide Sonku kimdir?

Cahide Sonku, 27 Aralık 1919 tarihinde Yemen’in Sana şehrinde dünyaya geldi. 18 Mart 1981’de İstanbul’da yaşamını yitiren Sonku’nun gerçek ismi ise Cahide Serap’tır… Türk sinema ve tiyatro oyuncusu olan Sonku aynı zamanda ilk kadın film yönetmeni unvanına da sahip.

Ortaokul sıralarında sanatla tanıştı ve 16 yaşındayken Darülbedayi’ye girdi. İstanbul Şehir Tiyatroları’nın gözde oyuncuları arasında yerini alan Sonku, alkevleri Tiyatrosu ve sonrasında İstanbul Belediye Konservatuvarı, daha sonra da Muhsin Ertuğrul’un keşfiyle Darülbedayi’de (1932-Şehir Tiyatroları) “Yedi Köyün Zeynebi” isimli oyun ile oyunculuğa başladı. Muhsin Ertuğrul, döneminin önemli isimlerinden olan Cahide Sonku, 1933’te çekilen Söz Bir Allah Bir filmiyle sinemaya adım atmıştı. 1950 yılında kendi adına Sonku Film şirketini kuran Cahide Sonku, Fedâkar Ana isimli bir filmle ilk yönetmenliğini yaptı.

blank

Oyuncu Talat Artemel ile evlenip ayrıldıktan sonra 1943 yılında Tütün Kralı olarak anılan iş insanı İhsan Doruk ile evlendi. Ancak bu evliliği de çok uzun sürmedi. Bir süre sonra İhsan Doruk ile tekrar evlenen Cahide Sonku’nun bu evliliğinden Ender isimli bir kızı oldu. Tekrar boşandı…

Bataklı Damın Kızı Aysel adlı filmle ünlenen sanatçı, filmlerinde genel olarak erkeklerin kalbini kırıp kaçan güzel kadın rolüyle izleyicinin karşısına çıktı. Yıldız dergisinin 1951 yılında açtığı yarışmada Vatan ve Namık Kemal “En İyi Film”, başrol oyuncularından Cahide Sonku da “En İyi Kadın Oyuncu” seçildi.

1979 yılında Sinema Yazarları Derneği hizmet ödülünü aldı. 1981 yılında Alkazar Sineması’nda fenalaşarak 61 yaşında öldü. Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Her Yıl Altın Portakal’da verilen Cahide Sonku Ödülü onun anısını yaşatmak için hala devam eden bir ödül olarak biliniyor.