SON DAKİKA
25 Nisan 2019 11:39

SON HABERLER

Yemekteyiz ve Zuhal Topal’la Sofrada kavgası burada bitmez!

Televizyon Gazetesi Detay / Birbirine benzeyen iki yarışma programı ve iki farklı kanal… Acun Ilıcalı isyanda… Zuhal Topal ise şaşkın…

Kavganın sebebi formatların birbirine yakın olması… Acun Ilıcalı, format konusunu İngiliz şirkete havale etti. Zuhal Topal’la Sofrada programından yapılan açıklamada ise kendilerinin de hak sahibi firmaya parasını ödeyip formatı satın aldıklarını söylüyor.

Kavganın asıl nedeni ise formattan ziyade reytinglerde ortaya çıkan durum…

tv8’in başarılı yapımlarından Yemekteyiz düşüşe geçti…

Zuhal Topal’la Sofra’da yükselmeye devam ediyor.

Anlaşılan bu kavga bitmez…

Acun Ilıcalı, Yemekteyiz’in formatıyla aynı olduğu itirazıyla sosyal medyada veryansın etmişti.

Dual Medya Prodüksiyon ise yaptığı açıklamayla dikkat çekmişti.

İki program arasında kılıklar çekilmiş durumda.

İşte Zuhal Topal’ın programından yapılan açıklamanın detayı:

Fox TV’nin yeni sezondaki iddialı yarışması Zuhal Topal’la Sofrada’nın formatının TV8’deki Yemekteyiz programından çalıntı olduğu iddiaları gündeme gelirken, Acun Ilıcalı’nın ardından Zuhal Topal ve Dual Medya’dan da ortak bir açıklama geldi:

“Dual Medya Prodüksiyon tarafından yapımı gerçekleştirilen ‘Zuhal Topal’la Sofrada’ programına ilişkin olarak, sosyal medya aracılığıyla yönetilmiş haksız ithamlarla ilgili açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Dual medya, yurtdışına ihraç edilmekle başka ülkelerde de yayınlanan ‘Momsters/Mutfakta bir gelin’ formatının hak sahibi, Global Telif Yapım A.Ş. ile akdetmiş olduğu Format Lisans sözleşmesine istinaden, format bedelini de ödemek suratiyle ‘Zuhal Topal’la Sofrada’ programının prodüksiyonunu gerçekleştirmektedir.

Gelinler ve kayınvalidelerin yarıştığı ‘Zuhal Topal’la Sofrada’ programı, sunduğu tüm programları başarıya taşıyan Sayın Zuhal Topal’ın özgün sunumuyla yayınlanmakta olup, üzülerek belirtmek isteriz ki, 37. bölümü yayınlanmış olan programın yakalamış olduğu başarının ardından dile getirilen bu iddialar tümüyle gerçeklikten uzak ve hukuki dayanaktan yoksundur.

Programların ismi, sunucuları, yarışmacıları, dekorları başta olmak üzere formatını oluşturan her hangi bir temel unsurunda, intihal yahut benzerlik söz konusu değildir.

Bu sebeplerle, tüm yöneltilmiş iddialar ve emek ve fikir hırsızlığı ifadesiyle yöneltilmiş haksız ithamlar karşısında, iddia sahiplerine karşı gerekli tüm hukuki yollara başvurulmaktan imtina edilmeyeceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

İlgili Haberler