Ana sayfa Sosyal Medya Alina Boz Maraşlı’dan sonra yeniden setlerde!..

Alina Boz Maraşlı’dan sonra yeniden setlerde!..

tarafından sevda

TelevizyonGazetesi.com / Detay – Son dönemlerin en başarılı genç oyuncularından Alina Boz ve Deniz Can Aktaş’ı bir araya getiren Bandırma Füze Kulübü isimli sinema filminin okuma provaları başladı.

Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği filmin okuma provalarında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Alina Boz heyecanını şu sözlerle dile getirdi. “Çekimler başlamadı, haftaya başlayacak inşallah öyle konuşuluyor şimdilik, ilk defa topluca bir okuma provası yaptık. Geçen hafta saç, makyaj, kostüm provamızı yaptık. Yavaş yavaş başlayacağız inşallah havalar daha da soğumadan.

Bandırma Füze Kulübü’nün senaryosu okurken çok hoşuma giden bir senaryo oldu. Ekibi de güzel. Zaten Ömer Abi’yle yıllardır tanışıyoruz. Mustafa Uslu’nun yaptığı bütün filmleri severek takip ediyorum. Güzel bir sinema anlayışı var. Senaryonun da güzelliğiyle beraber bu ekibin içinde bende olmak istedim.”

Filmde Alina Boz ve Deniz Can Aktaş’ın yanı sıra Aslı Bekiroğlu, Erkan Kolçak Köstendil, Büşra Develi, Bahtiyar Engin , Altan Erkekli, Görkem Sevindik, Gökhan Yıkılkan ile Ahmet Saraçoğlu, Atay Yıldız ve Nizam Namidar da rol alacak.

Gerçek bir olaya dayananan filmin hikayesi ise çok çarpıcı. Film, Türkiye’nin ilk uzay oluşumu Bandırma Füze Kulübü’nün hikayesini anlatacak. 50 yıl önce uzaya roket fırlatan gençlerin hikayesi şöyle:

Bandırma’da lise öğrencisi bir grup genç 1950’li yıllarda Sputnik I’in uzaya fırlatılmasından etkilenerek bir füze kulübü kurmaya karar verdi. Kulüp üyesi olan gençler uzay ve evren konularını tartışıyorlardı. Kulüp kısa zamanda büyüdü ve Bandırma Havacılık ve Uzay Araştırmaları Derneği’ne dönüştü.

En büyük amaçları uzaya bir roket fırlatmak olan bu gençler 1 metre boyunda ve 3 kilogram ağırlığında bir roket inşa ettiler. Ancak bu roket yerden 40 metre yükselebilmiş ve sonra denize düşmüştü. Gençler ikinci denemelerinde roketlerini 750 metreye çıkarmayı başardı. Kendileriyle alay edilmesine aldırmayan gençler birçok denemenin sonunda roketlerini 5.415 metreye kadar uçurmayı başardı.