Ana sayfa Dizi Haberleri Çukur ve Yasak Elma reytingde güç kaybetti, Sefirin Kızı ise iyice geriye düştü!

Çukur ve Yasak Elma reytingde güç kaybetti, Sefirin Kızı ise iyice geriye düştü!

tarafından ker_def

TelevizyonGazetesi.com / Detay – Televizyon ekranında 2020-2021 sezonunun kıran kırana bir reyting yarışı içinde geçeceği zaten tahmin ediliyordu. Ancak 7 Eylül Pazartesi akşamı üç önemli dizinin yarışından çıkan sonuç biraz düşündürücü gelişmeleri de beraberinde getirdi.

Her şeyden önce televizyon izleyicisi hala tam olarak ekran başına geçmiş değil. Bu durum da dizilerin geçen sezon ki reyting oranlarına ulaşamamaları sonucunu doğurdu… Çukur 4. sezona yine etkili başladı ama geçen sezon ki reytinglere göre düşüş yaşadı. Yine de Çukur’un Pazartesi rekabetinden kazançlı çıkan yapım olduğunu söyleyebiliriz.

Yasak Elma, 3. sezonda yükseliş sergiledi. Hatta 72. bölüm ile birlikte reytingde sıçrama da yaptı, ancak bu başarısını 4. sezona taşıyabilmesi için daha birkaç haftanın geçmesi gerekecek. Yasak Elma 4. sezona Çukur ile rekabet halinde başladı. Totalde Çukur birinci olurken, Yasak Elma 3. sırayı elde etti. Sefirin kızı ise 5. durumda bulunuyor.

Pazartesi reytinglerinde AB grubunda ise Yasak Elma 3., Çukur 4. ve Sefirin Kızı da 5. sırada bulunuyor. ABC1 grubunda ise Çukur 2., Yasak Elma 4. ve Sefirin Kızı da 5. konumda…

Bu 3 dizi de geçen sezona göre reyting kaybı yaşadı. Ama Çukur hala total ve ABC1 gruplarında çok güçlü…Çukur’un 5-7 reyting arasına oturduğunu görebilirsiniz. Yasak Elma ise tüm gruplarda 5’li reytinglerin üzerinde kalmayı başardı. Sefirin Kızı ise ABC1 grubunda 5’li reyting tuttururken, AB ve totalde ise 4,5 reytingin üzerinde bulunuyor.

Geçen sezona nazaran bu reyting oranlarının biraz daha yükselmesi bekleniyor. Televizyon izleyicisi Eylül ayı sonuna doğru ekrana tam olarak geçtiğinde 1,5 puana yakın yükselişler görebiliriz. Ancak bir başka detay daha dikkat çekiyor. Artık dizilerin 5 ve üzeri reyting alması hiç de o kadar kolay değil…

Sefirin Kızı dizisine sosyal medyada gösterilen kadına şiddet eleştirilerinin de etkisinin bu düşüşte bir payı olduğu düşünülüyor… Ancak bunu net olarak görebilmek için birkaç hafta daha geçmesi şart.

Yasak Elma’nın yükseliş ile süren 3. sezonunun yeni sezona taşınıp taşınamayacağı da yine Eylül sonunda ortaya çıkacaktır.

Çukur dizisi ise bildiğiniz gibi… Başarılı oyunculuklar, güçlü hikaye, her yeni sezona taşınan sürprizlerle Ay Yapım’ın dizisi işini biliyor dersek yeridir…

Tabii bir de tv8’in sürpriz yarışmalarını yabana atmamak lazım. MasterChef Türkiye izleyicisini dizilere rağmen tv8 ekranında tutmayı başarıyor. O Ses Türkiye de yakında kanalda yer alacak ve bu durum dizilerin reyting sıralamasında önemli bir etki yapacaktır.

İşte 7 Eyül Pazartesi akşamının ilk 10 program listesi:

Çukur ve Yasak Elma reytingde güç kaybetti, Sefirin Kızı ise iyice geriye düştü! 6