Ana sayfa Dizi Analiz Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisi 9. bölüm analizi ve 10. bölüm fragmanı!

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisi 9. bölüm analizi ve 10. bölüm fragmanı!

tarafından ker_def

TRT 1’in dokuzuncu bölümü yayınlanan “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi” yayınlanan yeni bölümüyle sosyal medyaya damga vurdu.

TRT 1’in iddialı dizisi “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi”, önceki akşam yayınlanan bölümüyle izleyicileri ekran başına kilitledi. Sosyal medyada da gündemden düşmeyen dizi, heyecan ve aksiyon dolu sahneleriyle nefesleri kesti. Dizinin 10. yeni bölümünden ilk fragman da paylaşıldı.

“Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi”nin dokuzuncu bölümünde neler oldu? Sultan Nureddin’in açıkladığı sır Selahaddin’i şok edip üzmesinin ardından Selahaddin saraydan ayrıldı. Nusreddin ise bunu fırsat bilip Sultan Nureddin’i kanunları çiğnemekle suçladı. Olanlara hem çok kızgın hem de üzgün olan Sultan Nureddin Selahaddin’in peşinden gittiyse de gönlünü kazanamadı.

Döndüğünde ise Nusreddin’i huzuruna çağırdı, bütün planını anlamıştı ve Nusreddin’i Harran’a göndermeye karar verdi. Nusreddin odasına geldiği sırada yanına gelen askerler ona, onu Dağın Efendisi’ne götüreceklerini söylediler. Selahaddin ise Şehinşah’ın mezarında öz annesi Fatma ve babası Eyyub ile karşılaştı. Eyyub ve Fatma ne kadar konuşsalar da Selahaddin’e kendilerini affettiremediler. Dağın Efendisi’nin yanına giden Nusreddin ise, Sinan’ın gerçek kimliğini öğrendi. Sinan ona ordunun yarısını yanına çekmesini, hazineyi ve sultanlık alametlerini almasını sonrasında da Askalan’ın başına geçmesini söyledi.

Öte yandan Sultan Nureddin Askalan fethi için hazırlıklar yaparken Nusreddin hazineyi ve sultanlık alametlerini aldı, haber Sultan Nureddin’in kulağına gitti ve Nusreddin’in peşine düştü. Nusreddin ise Turanşah ile beraber bozkırda Karategin ile karşılaştı tam vuruşacakları sırada Gregor geldi ve Karategin Nusreddin’i altınların yarısını almak karşılığında bıraktı.

Ömer Mella ise Selahaddin’i davasının arkasında durması için ikna etti. Sultan Nureddin, bozkırda Gregor ile karşılaştı ve savaştılar. Gregor tam Nureddin’i öldürecekken Selahaddin geldi ve onu kurtardı. Gregor’u esir aldılar. Sultan Nureddin ise Askalan’a gidip İsmet ile konuştu ve İsmet ona Karategin’in aldığı ganimetleri iade etti.

Selahaddin bir yandan fetih hazırlıklarına başlarken bir yandan Sinan müritlerine Sultan Nureddin’in ölüm emrini verdi. Suikast hazırlığı yapan Sinan gece Sultan Nureddin’i öldürmek için Haşhaşi askerlerini harekete geçirdi fakat Sultan Nureddin, Selahaddin’in ona söylediği yöntemle devlet içindeki Haşhaşi askerlerini tespit etmişti.

Diğer yanda Süreyya ise her şeyi öğrendi ve Selahaddin’in yanında olmaya karar verdi. İsmet Hatun ile konuştuğu sırada Karategin Süreyya’ya Selahaddin’i öldüreceğini söyledi. Fetih hazırlığını yapan Sultan Nureddin, kılıcını kuşandı ve yola koyuldu.

Sinan ise Gabriel’i hırslandırmak için onunla konuştu ve kılıç talimi yaptı, Gabriel Selahaddin’i öldürmek için yola çıktı. Selahaddin Serhat gazileri ile karargahta fetihe hazırlanırken Süreyya geldi, ona yanında olduğunu beraber vuruşma vakti olduğunu ve onların yüreklerinin birbirinin şifası olduğunu söyledi. Selahaddin’i uzaktan izleyen Karategin ve Gabriel gizlice karagaha girdi ve Selahaddin ve Süreyya ile vuruştu.

Öte yandan Sultan Nureddin de Nusreddin ile karşı karşıyaydı, Nureddin etkili hamleler ile üstüne yürüyen Nusreddin’i yaraladı ve onu boğarak öldürdü. Selahaddin ve Süreyya ne kadar direnseler de daha fazla dayanamadılar ve Süreyya üç asker tarafından tutulurken Selahaddin Gabriel ile vuruştu. Bu sırada Gregor Selahaddin’i sırtından yaraladı. Yaralarına daha fazla dayanamayan Selahaddin yere yığıldı ve Gabriel Süreyya’yı götürmelerini Selahaddin’i ise yakmalarını emretti.

Güçlü oyuncu kadrosu ve yüksek prodüksiyonu ile sezonun en iddialı işi olan “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi”de Uğur Güneş, Dilin Döğer, Mehmet Ali Nuroğlu, Kaan Çakır, Erdinç Gülener, Tuvana Türkay, Ekin Türkmen, Gökçe Akyıldız, Sezgin Erdemir, Ece Özdikici, Seda Yıldız gibi birbirinden başarılı isimler rol alıyor. Dizinin yönetmen koltuğuna Sedat İnci otururken, senaryosunu ise Serdar Özönalan kaleme alıyor.