SON DAKİKA
6 Temmuz 2022 12:03

SON HABERLER

Destan dizisi 18. bölümünde Yaman ve Sırma’nın düğünü kana bulandı!

Ekranların yeni fenomeni ‘Destan’, merakla beklenen on sekizinci bölümüyle atv ekranında izleyiciyle buluştu, gördüğü büyük ilgi ile çok izlendi ve sosyal medyanın zirvesinde yer aldı. #ErgenekonDestanı etiketiyle sosyal medyada çok konuşulan ‘Destan’, Türkiye ve dünya gündeminde uzun süre üst sıralarda yer aldı.

‘Destan’ın on sekizinci bölümünde Alpagu Han’ın yeniden saldırmaması için ağır yaralanan Balamir ve Çolpan Han’ın öldürdüğü ilan edildi. Çolpan Han yapılan törenle kurganına gömülürken ondan boşalan Dağ tahtına Batuga geçti. Dağ Han’ı olan Batuga, sadece baharın gelişinin değil, Türklerin Ergenekon’dan çıkışının da sembolü olan Nevruz bayramında keçeye oturdu. Dağ tahtına oturan Batuga’nın ilk buyruğu ölüm değil düğün oldu. Yas biter bitmez, Sırma ile Yaman’ın düğünü yapılacaktır. Dağ Hanlığında Çolpan Han nedeniyle matem olsada Nevruz şenliği kutlandı. Batuga ve Akkız, Türklerin Ergenekon’dan çıkışının da sembolü olan Ergenekon’dan çıkış destanını birlikte anlattılar.

Sırma ve Yaman’ın Türk adetlerine göre yapılacak düğünün hazırlıkları sürerken, Akkız Günseli ve Çalayır’ın yardımıyla Gök Saray’a girer ve anasının saklı tutulduğu yeri öğrenir! Ulu Ece düğünü öğrenmiştir ve sadece Akkız ile Batuga’yı değil, bütün Dağ boyunu ortadan kaldırmayı kafasına koymuştur! Ulu Ece düğüncü aldakçıları değiştirip, herkesi afyon şurubu içirip, uyutarak Batuga ve Akkız başta olmak üzere bütün Dağ obası halkını öldürmeyi planlar. Kuzubeg gerçek düğün aldakçılarına pusu kurup öldürür, yerlerine aldakçıbaşı ve adamlarını yerleştirir. Düğün ilerlemiş, yenilip içiliyorken Akkız sofralarda ki Dağbanların uyumaya başladıklarını ve oba halkının da esnemeye başladıklarını görüp Gök’ün saldırdığını anlar.

Akkız’ın “Afyon şurubu var kımızda!!!’’ demesiyle birlikte aldakçıbaşı ve adamları kılıçlarına davranıp önlerine geleni kesmeye başlarlar. Akkız afyonlu şurubun etkisiyle çevresini bulanık görürken aldakçıbaşı, Kün Ata’nın karnına kılıcı saplar ve Kün Ata’yı öldürür. Can pazarına dönen düğünde Batuga, Saltuk, Yaman ve Sırma kılıç darbelerini savuşturmakta zorlanırlar. Dağ obasında kıyılmadık can kalmazken Batuga ve Saltuk Akkız ile Kün Ata’nın cansız bedenini çeke çeke çıkartırlar.

Annesinin tutulduğu yeri öğrenen Akkız yanına Temur, Saltuk, Yaman ve Sırma’yı alarak harekete geçer. Alpagu Han tarafından Alaca’nın tutulduğu mağaraya gelen Akkız ve yanındakiler çıkan çarpışmada Gökbenleri etkisiz hale getirirler. Akkız, annesi olduğunu söyleyen Alaca’yı kurtarırken Alaca “ düşlerimden daha güzelsin, tıpkı doğduğun gün gibi kokarsın” diyerek Akkız’a sarılır. Akkız annesini kurtarmaya giderken Çolpan Han ve Balamir’in başında kalan Batuga ve Tutkun, Dağ Obasını katleden Aldakçıbaşı’nın saldırısına uğrar. Aldakçıbaşı, Batuga’yı korumak isteyen Tutkun’u öldürür.

Yapım ve proje tasarımı Mehmet Bozdağ’a ait; yönetmenliğini Metin Günay’ın yaptığı, senaryosunu Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem’in kaleme aldığı başrollerini Ebru Şahin, Edip Tepeli ve Selim Bayraktar’ın üstlendiği ‘Destan’, atv ekranında salı günlerine damgasını vurmaya devam edecek…

Özel içerikler youtube kanalımızda

Abone olun

İlgili Haberler