SON DAKİKA
9 Ağustos 2022 19:22

SON HABERLER

Kuruluş Osman Dizisi | Konusu – Oyuncular – Fragmanlar – Bölümler – Video

TelevizyonGazetesi.com / Özel Analiz – Kuruluş Osman, Bozdağ Film imzalı, yönetmeliğini Metin Günay’ın yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ’ın kaleme aldığı tarih ve kurgu türündeki Türk televizyon dizisi. Kuruluş Osman’ın çekimleri İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Riva’da kurulan platoda yapılıyor.

Dünya çapında bir plato özel olarak dizi için kuruldu. Aksesuarlar, mekanlar özel olarak yaptırıldı. Bin kadar kişi platonun hazırlanması için çalıştı. Ayrıca savaş sahneleri için özel bir ekip tutuldu. Sette oyuncuların konforu için de hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadı… Kuruluş Osman dizisinin başrolünde Burak Özçivit yer alıyor ve birçok ünlü isim de dizide farklı karakterlere hayat veriyor. Dizi Türkiye’de büyük bir ilgi gördü, reytinglerde çok iyi noktalara ulaştı.

KÜNYE:

Kanal: ATV
Yapımcı: Bozdağ Film
Türü: Tarih- Kurgu
Yayın Tarihi: 20 Kasım 2019
Mekan: İstanbul
Süresi: 120 dakika
Müzik: Alpay Göltekin-Zeynep Alasya
Başrol: Burak Özçivit, Nurettin Sönmez, Ragıp Savaş, Erkan Avcı, Yeşim Ceren Bozoğlu
Oyuncular: Emre Basalak, Özge Törer, Buse Arslan Akdeniz, Aslıhan Karalar, Açelya Özcan, Yiğit Uçan, Emel Dede, Ali Sinan Demir, Ömer Ağan, Ayşen Gürler, Seda Yıldız, Ahmet Kılıç, Abidin Yerebakan, Didem Balçın, Selin Deveci, Celal Al, Burak Çelik, Çağrı Şensoy, Tolga Akkaya, Sezgin Erdemir, Çağkan Çulha, Mete Deran, Seçkin Özdemir, Ahmet Yenilmez, Emin Gürsoy, Bahtiyar Engin, Oğuz Kara, Kahraman Sivri, Tamer Yiğit, Cüneyt Arkın, Kanbolat Görkem Arslan, Seray Kaya, Sezanur Sözer, Umut Karadağ, Maruf Otajonov, Zeynep Tuğçe Bayat, Zabit Samedov.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

Dizinin sosyal medya hesapları aktif olarak kullanılıyor. Tüm hesaplardan fragmanlar, diziden fotoğraflar ve çeşitli bilgiler paylaşılıyor. Yayın günü dizinin önemli sahneleri yayınlanıyor. Youtube kanalında hem kısa kısa sahneleri hem de tüm bölümleri ve fragmanları bulabilirsiniz.

Twitter: https://twitter.com/KurulusDizisi
Instagram: https://www.instagram.com/kurulusosman/
Facebook: https://tr-tr.facebook.com/kurulusosman/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCGR1XmkoQedeJMT2ajRHvsw
Resmi internet sayfası: https://www.atv.com.tr/diziler/kurulus-osman/hakkinda

TÜM HABERLER:

Kuruluş Osman dizisiyle ilgili tüm haberleri aşağıdaki linki tıklayarak en yeniden en eski habere doğru inceleyebilirsiniz.

Tüm haberleri okumak için tıklayın…

GENEL İZLENİM:

Diriliş Ertuğrul dizisinin devamı niteliğinde olan Kuruluş Osman ekranların en çok izlenen dizilerinden bir tanesi. Büyük bir heyecanla takip edilen ve çok konuşulan ATV dizisi her hafta reytingleriyle de kanalın yüzünü güldürüyor. Yayınlandığı günden itibaren pek çok ödüle de layık görülen Kuruluş Osman sadece Türkiye’de değil yurt dışında da ilgiyle takip ediliyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş süreciyle ilgili kurgusal bir hikaye ortaya konmakta ve dizinin geniş hayran kitlesi her bölümü kaçırmadan izliyor.

HİKAYESİ:

Ağabeyinin yokluğunda Kayı Obası’nı idare eden Dündar Bey, otağ ahalisi ve beylerle birlikte Kulucahisar Tekfuru Yorgopolos’u ziyarete gider. Maksadı Ertuğrul Bey’in kurduğu ilişkiler çerçevesince bir ticaret ve güvenlik anlaşması yapmaktır. Ancak Kayıları burada bekleyen tek şey Yorgopolos’un dostluğu değildir. Tekfurun, Türklerle kurduğu yakın ilişkiden rahatsız olan ezoterik bir yapılanma, kanlı bir operasyon için düğmeye basar.

Amcası Dündar Bey’in yanında kaleye giden Osman, göstermiş olduğu kahramanlık ile bütün planları bozar. Yaşananlar Kayı’nın gözü kara yiğidi Osman için gizli bağlantılarla dolu tehlikeli bir maceranın başlangıcı olacaktır.

KARAKTERLER:

Burak Özçivit (Osman Bey) Ertuğrul Gazi’nin en küçük oğlu.
Nurettin Sönmez (Bamsı Beyrek) Osman Gazi’nin destekçisi.
Ragıp Savaş (Dündar Bey) Osman Gazi’nin amcası.
Emre Basalak (Gündüz Bey) Osman Gazi’nin ağabeyi. Ertuğrul Gazi’nin en büyük oğlu.
Özge Törer (Rabi’a Bala Hatun) Şeyh Edebalı’nın kızı.
Buse Arslan Akdeniz (Aygül Hatun) Dündar Bey’in kızı.
Aslıhan Karalar (Burçin Hatun) Bamsı’nın gelini.
Açelya Özcan (Ayşe Hatun) Gündüz Bey’in eşi.
Yiğit Uçan (Boran Alp) Osman Bey’in alpi.
Emel Dede (Gonca Hatun) Bala Hatun’un arkadaşı.
Ali Sinan Demir (Dursun Fakıh) Şeyh Edebalı’nın müridi.
Ömer Ağan (Saltuk Alp) Dündar Bey’in alpi.
Ayşen Gürler (Helen) Sofia’nın yardımcısı.
Seda Yıldız (Şeyh Edebali) Ahi teşkilatının lideri.
Ahmet Kılıç (Zülfikar Derviş) Şeyh Edebalı’nın müridi.
Abidin Yerebakan (Akça Derviş) Şeyh Edebalı’nın müridi.
Didem Balçın (Selcan Hatun) Osman Gazi’nin yengesi.
Selin Deveci (Aybüke Hatun) Selcan Hatun’un hizmetçisi.
Celal Al (Abdurrahman Gazi) Ertuğrul Gazi’nin alpi.
Burak Çelik (Kongar/Göktuğ) Eski Moğol komutanı. Konur’un kardeşi. Osman Gazi’nin alpi.
Çağrı Şensoy (Cerkutay) Moğol komutanı.
Tolga Akkaya (Dumrul Alp) Osman Gazi’nin alpi.
Sezgin Erdemir (Sungurtekin Bey) Osman Gazi’nin amcası.
Çağkan Çulha (Bahadır) Dündar Bey’in oğlu.
Mete Deran (Çetin Alp) Osman Bey’in alpi.
Yeşim Ceren Bozoğlu (Hazal Hatun) Dündar Bey’in eşi.
Erkan Avcı (Aya Nikola) İnegöl Kalesi tekfuru.
Seçkin Özdemir (Flatyos) Aya Nikola’nın yardımcısı.
Ahmet Yenilmez (Demirci Davut) Kayı Obası’nın demircisi.
Emin Gürsoy (Kumral Abdal) Ertuğrul Gazi’nin sancaktarı, ve şeyh Edebalı’nın müridi.
Bahtiyar Engin (Çömlekçi İdris) Kayı Obası’nın çömlekçisi.
Oğuz Kara (Ahmet) Hasan Alp’in oğlu. Demirci Davut’un çırağı.
Kahraman Sivri (Arito) İnegöl kalesi aşçısı ve Osman Bey’in casusu.
Tamer Yiğit (Ertuğrul Gazi) Osman Bey’in babası.
Cüneyt Arkın (Aksakallılar Lideri) Osman Bey’in yoldaşı.
Kanbolat Görkem Arslan (Saru Batu Savcı Bey) Osman Gazi’nin ağabeyi. Ertuğrul Gazi’nin ortancı oğlu.
Seray Kaya (Lena Hatun) Savcı Bey’in eşi.
Sezanur Sözer (Eftalya) Arito Usta’nın kızı.
Umut Karadağ (Muzaffereddin Yavlak Arslan) Çobanoğulları Obası’nın beyi. Hazal Hatun’un ağabeyi.
Maruf Otajonov (Geyhatu Han) Moğol Valisi, İlhanlı Hükümdarı.
Zeynep Tuğçe Bayat (Targun Hatun) Kuman Beyi’nin kızı ve Aya Nikola’nın casusu.
Zabit Samedov (Gence Bey) Osman Bey’in yoldaşı.

MEKANLAR:

Dönemin obaları, otağları, şehirleri ve mekanlarını birebir benzerleri ile ekranlara taşıyan Kuruluş Osman’ın çekimleri Beykoz’a bağlı Riva’da gerçekleştiriliyor. Dizide kullanılan atlar için de arazinin bir bölümü ayrılmış. Burada eğitmenler eşliğinde atlar doğal ortamlarına uygun olarak yetiştiriliyor. 300 dönümlük bir plato üzerine kaleler, hanlar, hamamlar, camiler kiliseler tek tek inşa ediliyor.

JENERİK:

Kuruluş Osman dizisinin müzikleri Alpay Göltekin ve Zeynep Alasya’ya ait. Dizinin müzikleri de en az dizi kadar izleyicinin ilgisini görüyor.

FRAGMANLAR:

Kuruluş Osman dizisinden ilk fragman ATV’nin ve dizinin sosyal medya hesapları üzerinden 2019 yılının Ekim ayında yayınlandı. İlk görüntüler izleyicide büyük merak uyandırdı.

İlk Tanıtım:

Kuruluş Osman dizisinin yayınlanmış tüm fragmanlarını youtube kanalından izleyebilirsiniz.

TÜM BÖLÜMLER:

Kuruluş Osman dizisinin 1.sezonu 20 Kasım 2019 Çarşamba günü başladı. İlk sezon 27 bölüm devam etti. Dizinin 2. Sezonu ise 7 Ekim 2020 Çarşamba günü izleyici ile buluştu. Kuruluş Osman her Çarşamba saat 20.00’de ATV’de ekranlara geliyor.

Kuruluş Osman dizisinin tüm bölümlerini Youtube resmi sayfasından izleyebilirsiniz.

DİZİ MÜZİKLERİ – KLİPLER:

Kuruluş Osman dizisinin sahnelerinden etkileyici klipler yayınlandı. Bu klipler dizinin youtube kanalından paylaşıldı. Aşağıda bu video klipleri bulabilirsiniz:

Arslanbek Sultanbekov’un seslendirdiği Osman Bey Marşı (Özel Klip)

KAMERA ARKASI:

Dizinin kamera arkası görüntüleri de zaman zaman youtube kanalında yayınlanıyor. Oyuncuların at bindiği, kılıç, ok ve hançer kullandığı dizinin kamera arkası görüntülerinde, aldıkları eğitimlerde görülüyor.

KURULUŞ OSMAN ÖDÜLE DOYMUYOR

Uluslararası Venedik TV Ödülleri’nde En İyi Dizi seçilerek Altın Heykel kazanan ve büyük sükse yapan Kuruluş Osman, Altın Palmiye Ödülleri’nde ise ‘Yılın TV Dizisi: Kuruluş Osman’ ve ‘Yılın Yapımcısı: Mehmet Bozdağ’ ödüllerinin sahibi oldu. Radyo ve Televizyon Gazeteciler Derneği tarafından verilen Medya Oscarları’nda ‘Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu’ ödülü Burak Özçivit’e giderken, ‘Kuruluş Osman’ son olarak da İstanbul Üniversitesi Proje Kulübü tarafından ödüle değer bulundu.

Bu yıl altıncısı düzenlenen, İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından iki aşamalı olarak kullanılan toplam 135 bin oy sonucunda dağıtılan ‘Altın 61 Ödülleri’nde ‘Yılın En İyi Erkek TV Yıldızı’ kategorisinde ödülün sahibi Burak Özçivit olurken, ‘Yılın En İyi Senaristi’ kategorisinde ise ödül başarılı yapımcı ve senarist Mehmet Bozdağ’a verildi.

DÜNYADA KURULUŞ OSMAN

Yayınladığı döneme damga vuran Diriliş Ertuğrul dizisinin devamı niteliğinde olan Kuruluş Osman dizisi Türkiye’den önce Cannes’da basının karşısına çıktı. Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen ve dünyanın en prestijli televizyon ve içerik fuarı olan MIPCOM’a katılan Kuruluş Osman fuarın en çok konuşulan projelerinden biri oldu. Cannes caddeleri dizinin afişleriyle donatılırken, yapımcı Mehmet Bozdağ ve başrol oyuncusu Burak Özçivit yabancı basından büyük ilgi gördü.

Fuar alanına kurulan otağ çadırında ise fuara katılanlar bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Diriliş Ertuğrul’un yapımcısı Mehmet Bozdağ’a ait olan dizi, Twitter, Facebook, Instagram ve Youtube’da beş günde 20 milyonun üzerinde izlendi. Teaser, başta İngilizce, İspanyolca, Arapça, Rusça ve Urduca olmak üzere birçok dile çevrilerek sanal alemde kısa sürede yayıldı. Yurt dışında ‘The Ottoman’ adıyla yayınlanan Kuruluş Osman dizisi Afganistan, Arnavutluk ve Pakistan’ın da aralarında bulunduğu ülkelerde gösteriliyor.

Özel içerikler youtube kanalımızda

Abone olun

İlgili Haberler