Ana sayfa Dizi Magazin Haberleri Netflix, yıllardır karşı çıktığı reklamlı abonelik paketi için yeşil ışık yaktı!

Netflix, yıllardır karşı çıktığı reklamlı abonelik paketi için yeşil ışık yaktı!

tarafından sevda

TelevizyonGazetesi.com / Detay- Dijital platformların ayakta durabilmelerini sağlayan gelir kapılarından biri de reklamlar. Reklamların gelip gelmeyeceği merak edilen Netflix, konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Dünyanın en popüler dizi ve film yayın platformu Netflix, yıllardır karşı çıktığı reklamlı abonelik paketi için yeşil ışık yaktı. Yeni reklamlı paketin yakın bir zamanda ise gelmeyeceği belirtildi.

Netflix CEO’su Reed Hastings, Netflix’e reklam gelip gelmeyeceğini sonunda açıkladı. Yıllardır abonelerine reklamsız bir şekilde dizi ve film izleme imkanı sunan Netflix, birçok kişinin beklediği gibi en sonunda bir şekilde reklamları platformuna eklemeye karar verdi.

Netflix CEO’su Reed Hastings, şirketin son mali toplantısında yaptığı açıklamada; Netflix olarak artık düşük fiyatlı reklamlı abonelik paketine ‘açık’ olduklarını duyurdu. Uzunca bir süredir reklamlara karşı çıkan Hastings, yeni açıklamasında müşterilerine daha ucuz bir paket sunmanın ‘mantıklı’ olduğunu belirtti.

Netflix, yıllardır karşı çıktığı reklamlı abonelik paketi için yeşil ışık yaktı! 73

Kendisinin de uzun süredir reklama karşı çıktığını hatırlatan CEO, bir yandan da tüketici seçiminin taraftarı olduğunu ve tüketicilerin istediğinin elde etmesinin uygun olduğunu belirtti. Hastings, açıklamasının devamında söz konusu reklamlı ve daha uygun fiyatlı abonelik paketlerinin önümüzdeki bir ya da iki yıl içinde gelmeyeceğini belirtti.

Reklamlı paketin olası fiyatı hakkında da herhangi bir açıklama yapılmazken Hastings, bu uygulamayı Hulu, Disney ve HBO’nun da yaptığını ya da yapacağını söyledi ve “İşe yaradığına dair çok fazla şüphemiz olduğunu sanmıyorum.” ifadelerini kullandı.

Netflix CEO’su Reed Hastings 2020 yılında yaptığı açıklamada; Baskılara ve devam eden spekülasyonların aksine Netflix’e reklam gelmeyeceğini söylemiş, reklam tabanlı gelir modelini reddettiklerini belirtmişti.

Öte yandan Netflix, geçtiğimiz gün 10 yıldan fazla süredir ilk kez bir çeyrekte abone kaybı yaşadığını açıklamıştı.  Şirket, daha fazla abone kazanmak için daha fazla içerik çıkarmaya odaklanmış ve harcamasını artırmışken, bir yandan da tüm dünyada abonelik fiyatlarına zam yapmıştı. Söz konusu fiyat artışlarının yalnızca ABD ve Kanada’da 600 binden fazla abone kaybına yol açtığı düşünülüyor.