Ana sayfa Dizi Haberleri Show TV’de yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisinde hedeflenen amaç ile gerçekleşen arasında fark var!

Show TV’de yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisinde hedeflenen amaç ile gerçekleşen arasında fark var!

tarafından ker_def

TelevizyonGazetesi.com / Detay – Show TV ekranlarında izleyicilerle Cuma akşamları buluşmakta olan Kızılcık Şerbeti dizisi başlamadan önce toplumsal ayrıştırma çabası olabileceği yönünde endişeler vardı. Ancak hem Evrim Alasya hem de yapımcı Faruk Turgut yaptıkları açıklamalarda durumun daha farklı olduğu mesajını vermişti.

Faruk Turgut’un tv eleştirmeni Sina Koloğlu’na yaptığı açıklamada söylediği söyler, dizinin toplumsal ayrıştırmaya değil, birbirini anlama ve empati kurma üzerinde gelişeceği düşüncesi oluşmuştu. Ancak Kızılcık Şerbeti dizisinin reytinglerinin de beklentilerin altında kalması sonucunda, çatışmanın daha da sertleştirildiği bir senaryo ile ilerlemekte olduğu gözlemleniyor.

Kızılcık Şerbeti 6. bölümü ile Cuma akşamı ekrandaki yerini alacak. Bir sevgi bağı ile birbirlerine bağlanan ve sonra evlenen Fatih ile Doğa karakterlerinin adım adım sevgisizlik üreten bir evliliğin içine düşmesi, senaristlerin çatışma üzerinden reyting alma kaygısı olarak yorumlanabilir.

Faruk Turgut, dizi başlamadan önce verdiği mesajda şöyle söylemişti: “Laik, seküler bir kadının, muhafazakar bir aileye dünür olması ve çocukları üzerinden, karşıdaki insanları anlayıp, onlarla empati kurup, ön yargılarından arınmasını anlatıyoruz.”

Burada bahsedilen karakter Evrim Alasya’nın canlandırdığı Kıvılcım karakteri. Ana hikayenin de Kıvılcım karakterinin dönüşümü üzerine olması yönündeydi. Ancak ekranda görülen gerçekler çok farklı ve izleyiciler de sosyal medyadaki yorumlarda eleştirilerini bir bir sıralıyor.

Show TV'de yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisinde hedeflenen amaç ile gerçekleşen arasında fark var! 8

Fatih ile Doğa birbirlerine aşık olup evlendiler ve Doğa da yaşam tarzı kendi ailesinden çok farklı bir aileye gelin gitti. Ancak ekrana yansıyanlar muhafazakar ailenin gelinlerini anlama ve onunla empati kurmak yerine, kendi düşüncelerine ve hayat anlayışlarına uymasını isteme noktasına geldi.

Doğa karakterinin düşüncesi, kişiliği, benliğinin ne kocası tarafından ne de kocasının ailesi tarafından bir öneminin olmadığı fikri diziyle aşılanıyor. İzleyiciler de muhafazakar ailenin çeşitli nedenlerle Doğa karakterinin ahlakını sorgulaması noktasında şu soruyu soruyor: “Keşke oğlunuza evlilik dışı çocuk yapmamayı öğretmeye çalışıp, tam bir ahlak ve edep öğretseydiniz.”

Gerçek hayatta Fatih karakteri gibi eşinin fikirlerini önemsemeyen insanlar var. İzleyiciler de Kızılcık Şerbeti dizisinin hikayesinde bu durumun bir yansımasını görüyor. Her yeni bölümde karısına karşı saygısızlaşan ve onu önemsizleştiren bir Fatih karakteri gördüklerini belirten dizinin izleyicileri, “Umarım Doğa ile Fatih’in evlilikleri fazla uzun sürmez” diye yorumlar yapıyor.

Show TV'de yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisinde hedeflenen amaç ile gerçekleşen arasında fark var! 9

Dizinin temel öğesi konusunda yapımcı Faruk Turgut şu detayları anlaşmıştı: “Dizinin temel öğesi şu; yaşam tarzından hoşlanmadığınız bir aileye kızınız gelin olarak giderse ne yaparsınız? Biz bunu soracağız topluma. İnsanlar da, kendilerine göre bunu yorumlayıp, empati kurup karakterlerle, durum değerlendirecek. Bizim yapmak istediğimiz temel şey bir aşk meselesi. Tarafları toplumun şu an içinde bulunduğu durumlardan etkilenerek kurguladık’.

Kızılcık Şerbeti dizisinde Faruk Turgut’un bu sözlerindeki bazı detayların iyice belirginleştiğini ama temel şeyin bir aşk meselesi olduğu sözünün ise artık geçerliliğini yitirdiğini söylemek lazım.

Dizinin senaristleri Doğa ile Fatih aşkını bu çatışma ortamında daha ne kadar sürdürebilir ve izleyiciler buna ne kadar ikna olur bilinmez. Ancak konunun bir aşk meselesi olduğu düşüncesi daha 6. bölümde yerini, konunun muhafazakar bir ailenin kendisi gibi düşünmeyenleri kötüleme, yargılama ve değiştirme çabasına doğru gittiğini de söylemek lazım.

Altıncı yeni bölümde de görüş ayrılıkları yüzünden tartışan Doğa ve Fatih’in arasındaki gerilimin giderek tırmandığına şahitlik edeceksiniz. Diğer tarafta ise Kıvılcım, Ömer ve Alev’in beraber yemek yediği anlar dikkat çekiyor. Elinde bir buket kırmızı gül ile karşısında Alev, Pembe ve Nursema’yı bulan Abdullah şoke olurken, Abdullah’ın gülleri kime aldığı merak konusu oluyor.