SON DAKİKA
18 Ağustos 2022 15:19

SON HABERLER

Sultan Dizisi | Konusu – Oyuncular – Fragmanlar – Bölümler – Video

TelevizyonGazetesi.com / Özel Analiz – Sultan, İstanbul Mass Media imzalı, yönetmenliğini Azime Kanal ve Şengül Halat’ın yaptığı, senaryosunu Yıldız Bayazıt ile Seray Şahiner’in birlikte kaleme aldığı,  dram ve komedi tarzında ki Türk yapımı televizyon dizisidir.

Nurgül Yeşilçay, Şahin Irmak, Merve Altınkaya, Nur Sürer, Settar Tanrıöğen gibi önemli isimlerin başrolünde yer aldığı dizi çok tartışmalı bir yapım olarak anılıyor… Dizi oyuncularının şive konusundaki sıkıntıları projeye çok olumsuz yansıdı. Sultan dizisi sadece 20 bölüm ekranda kalmayı başardı.

KÜNYE:
Kanal: Kanal D
Yapımcı: İstanbul Mass Media
Türü: Dram- Komedi
Yayın Tarihi: 28 Mayıs- 29 Ekim 2012
Mekan: Diyarbakır- İstanbul
Süresi: 110 dakika
Müzik: Cem Erman
Başrol: Nurgül Yeşilçay, Şahin Irmak, Merve Altınkaya, Nur Sürer, Settar Tanrıöğen.
Oyuncular: Seray Gözler, Orhan Güner, Esra Kızıldoğan,  Hande Dane, Orhan Şimşek, Kadir Özdal, Burak Deniz, Haluk Cömert, Ebru Ojen Şahin, İbrahim İris, Hakan Karsak, Nazmi Kırık, Ferhat Yılmaz, Meriç Aral , Hüseyin Karataş, Burak Temiz.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

Yayınlandığı dönemde dizinin sosyal medya hesaplarından fragmanlar, diziden fotoğraflar ve çeşitli bilgiler paylaşıldı.

Twitter: https://twitter.com/dizisultan
Facebook: https://www.facebook.com/dizi.sultan/
Resmi internet sayfası: https://www.kanald.com.tr/sultan

GENEL İZLENİM:

2012 yılında Kanal D’de yayınlanan Sultan dizisi yayınlanan ilk bölümü sonrası sosyal medyada olumlu yorumlar alırken,  çeşitli açılardan da olumsuz eleştiriler aldı. O dönem posta yazarı Mesut Yar, dizinin uzun süredir ekranlarda dayatılan ‘aşiret-töre-infaz üçgeni’nde gerçekleşen diğer coğrafik dizilerin tersine yarı trajik yarı da komik bir havası olduğunu yazdı.

Radikal’den Tayfun Atay, dizinin tema ve hikâyesinin özgün olmadığını; dizinin Kürt coğrafyasında geçtiğini ve dizinin belli yerlerinde Kürtçe konuşulabileceğini belirtti. Atay dizinin ‘kadın sorunu’ nu temel alırken hem ‘yerli oryantalizm’le hem de ‘beyaz’ feminizmle malûl bir çalışma olduğunu da aynı yazıda ifade etti.

Dizide konuşulan Diyarbakır ağzına yönelik olumsuz görüşler belirtildi. Televizyon eleştirmeni Yüksel Aytuğ, yazısında Diyarbakırlıların sanal alemde bölgelerine özgü şivenin bu dizide harap edildiğini, bunun saygısızlık olduğunu dile getirdiklerini belirtti. Kendisi de bu görüşü onayladığını yazdı. Mesut Yar ise, her oyuncunun farklı bir şive ya da aksanla konuşuyor olması Diyarbakır ağzının bir türlü tutturulamamasına neden olduğunu ifade etti.

HİKAYESİ:

Sultan, yıllar önce yaşanan büyük bir aşktan ‘geriye kalan’ üzerine şekillenir.  Üç kuşaktır aynı coğrafyada yaşayan iki ailenin hayatı üzerinden öncelikle yaralı bir aşkı, beraberinde acıyı, sevinci, hayatın bütün duygu ve durumlarını, Diyarbakır’ın çok kültürlü dokusunu zemin alarak anlatan sıcak bir insan hikayesi. İsimleri aynı türbeden adanan ‘Şeyhmus ile Sultan’ın’ büyük aşkı; birinin gitmesiyle diğeri için sonsuz, muallak bir beklemeye, dönüşür. Bu şehirde yaşayan ‘ezeli rakip’ iki aileden birinin, Kendir’lerin oğlu Şeyhmus; 90’lı yıllarda siyasi nedenlerle Fransa’ya gitmek zorunda kalır. Bu zorunlu gidişte, geride bıraktıklarıyla irtibatı kopartmış, yaşanamamış aşkı, Kendir’lerin evinde kalan gelini Sultan’a rağmen bir başka kadınla kendisine yeni bir hayat kurduğunu sanmıştır.

15 yıl sonra, içinde kaybolduğunu sandığı hayat; Fransız karısının ölümü ile eksikli, kusurlu bir hal alınca, geçmiş bütün ağırlığı ile geri gelir, hesap sorar. Gün; hesaplaşma günüdür. Yıllar sonra, yanında başka bir hayat yaşadığının sanal olmadığına dair tek delili, oğlu François ile Diyarbakır’a geri döner. Diğer ailenin, Ayvazoğulları’nın kızı Sultan; evlendiği gün bir ihbar sonucu nikah masasından götürülen, 18 yaşın bütün masumiyetiyle aşık olduğu, uzun yıllar boyunca gelin olduğu evde beklediği adamı, Şeyhmus’u o gün kaybeder. Sultan, Şeyhmus’un dünyasının bir parçasıdır, Şeyhmus ise Sultan’ın bütün dünyası. Evliyalardan geçilmeyen bu şehirde Sultan bir kez bile kendisi için çocuk dileyememiştir. Belki bu yüzden bir gün Şeyhmus eve dönünce ama ona dönmeyince; çıkar gider evden. İlk durağı, yıllardır kini taze diye ses etmeden kendisini affetmesini beklediği babasının evidir.

Ancak babasının kapısı ona kapalıdır. Artık iki ailede de kendine yer olmadığını düşünen Sultan kendi hikayesini çizmek, hayatını kurmak ve ilk kez kendi ayakları üzerinde durmak için yola çıkar. Ama kadın başına bir hayat kurmak öyle kolay değildir, ev diye bildiği bütün kapılar yüzüne kapanınca, Sultan’ın yolu, o gün tanıştığı ve kaderine ortak olacağını bilmeden bir otele yolladığı Pınar’la kesişir. Sığındıkları otelde hayatta kalabilmenin yollarını birlikte ararlar. Sultan en iyi bildiği işi yapmaya, kahvaltıcı dükkanı açmaya karar verir. Mücadele böyle başlar…

KARAKTERLER:

Oyuncu (Karakter)

Nurgül Yeşilçay (Sultan)

Şahin Irmak (Şeyhmus)

Settar Tanrıöğen (Aziz)

Nur Sürer (Ayşe)

Seray Gözler (Karaca)

Orhan Güner (Zülküf)

Esra Kızıldoğan (Hatice)

Merve Altınkaya (Pınar)

Hande Dane (Dicle)

Orhan Şimşek-Kadir Özdal (Yılmaz)

Burak Deniz (Tarık)

Haluk Cömert (Bekir)

Ebru Ojen Şahin (Melda)

İbrahim İris (Mehmet)

Hakan Karsak (Bilal)

Nazmi Kırık (Haydar)

Ferhat Yılmaz(Kibar)

Meriç Aral (Diyar)

Hüseyin Karataş (Kerim)

Burak Temiz (Francois)

MEKANLAR:

Sultan dizisinin çekimleri Diyarbakır’da yapıldı. Şehirde pek çok farklı mekan dizinin çekimleri için kullanıldı. Dizi, ‘Diyarbakır diziye dekor olmaktan öteye geçemedi’ eleştirisi de aldı. Dizide izleyici, Hasanpaşa Hanı, Yedi Kardeşler Burcu, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi ve eski Diyarbakır sokaklarını gördü, ilk bölümlerden sonrasında ise Diyarbakır’a dair pek bir eklenti olmadı. Dizi, Diyarbakır’da çekilip Kürtçe konuşulmayan dizi olarak tarihe geçti. İlerleyen bölümlerde dizinin seti İstanbul’a taşındı.

JENERİK:

Sultan dizisinin müzikleri Cem Erman tarafından yapıldı. Dizinin jenerik müziği de izleyici tarafından sevildi.

Sultan Jenerik Müziği

Sultan Dizi Müziği/ Hüzün

FRAGMANLAR:

Sultan dizisinden ilk fragman Kanal D’nin ve dizinin sosyal medya hesapları üzerinden 2012 yılının Mayıs ayında yayınlandı. İlk görüntüler izleyicide merak uyandırdı.

İlk Tanıtım:

TÜM BÖLÜMLER:

Sultan dizisi 28 Mayıs 2012 tarihinde Kanal D ekranlarında izleyici ile buluştu. Dizi ekranlara iddialı bir giriş yapsa da beklenen reytingleri alamayınca 29 Ekim 2012 tarihinde yayınlanan 20. bölümü ile final yaptı.

Sultan dizisinin tüm bölümlerini Kanal D’nin internet sitesinden izleyebilirsiniz.

Tüm Bölümleri izlemek için tıklayınız.

DİZİ MÜZİKLERİ – KLİPLER:

Sultan dizisinin sahnelerinden etkileyici klipler de dizinin yayınlandığı yıllarda sosyal platformlarda paylaşıldı.

Klip / Artık Ben Aşka İnanmıyorum

Özel içerikler youtube kanalımızda

Abone olun

İlgili Haberler