4N1K İlk Aşk dizisi reyting patlaması yapması lazımken neden reyting fakirliği yaşıyor?

14 Temmuz 2018 Cumartesi, 09:24
4N1K İlk Aşk dizisi reyting patlaması yapması lazımken neden reyting fakirliği yaşıyor?

Fox TV ekranlarında izleyicilerle buluşan 4N1K İlk Aşk dizisi, tam anlamıyla bugünün 18-24 yaş kuşağına hitap eden bir gençlik dizisi…

Dizinin ortaya koyduğu yenilikler televizyon ekranı için de bir hayli önemli. Kanal D’nin Youtube fenomenlerinden Oğuzhan Uğur ile bir program için anlaşmasının haberinin geldiği ortamda aslında Fox TV’nin de gençleri ekrana çekme çabasını 4N1K İlk Aşk dizisiyle görmekteyiz.

Bugün, televizyon izlemek yerine youtube’daki 3-5 dakikalık videolara yönelen gençleri ekrana geçmek için kanalların ciddi bir çabasını gözlemliyoruz.

Milliyet Cadde yazarlarından Sinan Biçici’de bu duruma dikkati çekiyor ve 4N1K İlk Aşk dizisinin asıl rakiminin kim olduğu sorusuna yanıt veriyor…

İşte Biçici’nin dikkat çeken yazısı:

“Fox’ta başlayan ‘4N1K İlk Aşk’, tam bir gençlik dizisi ve birçok açıdan yenilik barındırıyor. O yüzden de başarılı olmasını çok istiyorum. Genç yazar Büşra Yılmaz’ın kitabı, önce sinemaya uyarlandı, ardından da dizi olarak karşımızda.

Özellikle 18 yaş altı gençlerin ilgi gösterdiği Wattpad adında bir uygulama var. İsteyen ücretsiz üye oluyor, öykülerini paylaşıyor, isteyen sadece takip ediyor. Eskiden kitaplar bölüm bölüm yayınlanırdı dergi ve gazetelerde, işte onun internet versiyonu gibi. Herhangi bir sınır, sansür olmadığı için kısa zamanda dünyada ve Türkiye’de çok ilgi gördü. Gençler birinden onay almadan, elemeden geçmeden, yazarlık yapıp kendi okur kitlesini yarattı burada.

Wattpad böyle ilgi topladıkça, kendi star yazarlarını da yarattı. Düzce’de yaşayan genç yazar Büşra Yılmaz onların başında geliyor. Yayınevleri peşine düştü, kitabı basıldı. Bir pop star gibi imza günlerine katılan binlerce genç izdiham yarattı. Aslında ‘Kitap okunmuyor, gençler sadece internette’ denilen bir zamanda ilginç değil mi?

Güçlü tarafı, zayıf halkası

‘4N1K’ bir lise dizisi. Erkeksi takılan Yaprak ve dört erkek kankasıyla yaşadıkları anlatılıyor. Gizemli bir yakışıklı ile yakınlaştıkça, Yaprak’ın aşkla birlikte erkek gibiden kız gibi olmaya başlamasının öyküsü bu… Her daim ilgi gören çirkin ördek hikayesi bir bakıma. Güzelliği ve kadınlığı hiç fark edilmeyen, bunu bastıran bir kızın aşka kapılması ve kadınlığını keşfetmesi çok tercih edilen bir konu. Genç ve başarılı bir oyuncu kadrosu var. Olabildiğince yeni kuşağın dilini yansıtmaya çalışıyor senaryo ve diyaloglar. Sosyal medya ekranının dizi olmuş hali gibi. Hem yeni hem de eğlenceli.

Artık çok eski kalmış, Kore devşirmeleri, birbirini tekrar eden romantik komedilerden sonra yeni bir soluk ‘4N1K’. Ama en güçlü olduğu taraf, aynı zamanda en zayıf tarafı. Gençlere hitap ediyor, sosyal medya dilini kullanıyor. Bu kadar yoğun genç nüfusun olduğu yerde reyting patlaması yapması gerekir diye düşünülebilir ama öyle değil. Çünkü hikayesini anlattığı gençlerin tercihlerine uygun değil televizyon. YouTube video kuşağı, 3-5 dakikalık videolar izliyor. 110 dakika dizi, arasında bir saat deterjan reklamı izlemeye tahammülleri yok. ‘Reklamı atla’ kuşağı onlar. Ipad’iyle, telefonuyla istediği yerden, istediği zaman izleme özgürlüğüyle doğmuş bir kuşak.

4N1K İLK AŞK BÖLÜM VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ

‘4N1K’, diğer dizilerle geleneksel bir reyting mücadelesi değil, televizyonun internetle rekabetini yaşayacak. Dünyada televizyon sektörü yıllardır bu mücadeleyi nasıl vereceğini planlıyor. Televizyonun internetle rekabet edemeyeceğini anladıktan sonra da barış yapmayı, internet mecrasında var olmanın yollarını aramayı tercih etti dünya. Bakalım ‘4N1K’ bunu nasıl başaracak? Yolu açık olsun.”

4N1K İlk Aşk haberleri için

fox tv haberleri için