Ana sayfa Dizi Haberleri atv büyük hayal kırıklığı yaşıyor, Hakim dizisi sektöre ders olacak bir hatayla geldi!

atv büyük hayal kırıklığı yaşıyor, Hakim dizisi sektöre ders olacak bir hatayla geldi!

tarafından ker_def

TelevizyonGazetesi.com / Özel Analiz – atv’nin Hakim dizisiyle pazartesi akşamları çok başarılı bir çıkış yapması bekleniyordu. Hem dizinin hikayesi çok sağlam hem de bu hikayeye çok uygun bir oyuncu kadrosu oluşturuldu. Diziden verilen mesajlar ve duyguların çok yoğun şekilde aktarıldığı bir dram yapımı olması da önemli avantajdı.

Ancak Hakim dizisi ilk iki bölümünde beklenilen reytingleri alamadı. Ortalamanın üzerinde oranlar elde edilmiş olsa bile, bu durum atv için yeterli değil. Hakim dizisinin pazartesi akşamları bu haliyle Alparslan ve Yasak Elma ile yarışması mümkün değil. Hatta reytingleri düşen ve finaline 6 bölüm kalan Üç Kuruş dizisi bile daha iyi durumda görünüyor.

Hakim dizisi, ABD’nin çok izlenen Your Honor dizisinden uyarlandı. Erdal Beşikçioğlu, Uğur Yücel, Ebru Özkan, Yurdaer Okur ve Hasibe Eren gibi çok usta isimler hikayede önemli karakterleri canlandırıyor. Yayıncı kanalın dizi izleyicilerinde bir ağırlığı var ve dram yapımları da genelde başarılı sonuçlar alıyor.

atv büyük hayal kırıklığı yaşıyor, Hakim dizisi sektöre ders olacak bir hatayla geldi! 8

Ancak Hakim dizisinin orta sıraları aşamayan bir görüntü çizmesi çok da kabul edilebilir bir durum değil. Ancak gelinen noktada ne hikaye ne oyunculuk performansı ne de kanalın öneminin o kadar da fazla olmadığını söylemek lazım.

Her şeyden önce kanalların ve yapımcıların bir diziyi ne zaman yayınlayıp, ne zaman yayınlamayacaklarını iyi seçmeleri şart. Havaların ısındığı ve Ramazan ayının da geldiği bir ortamda Hakim gibi bir diziyi ekrana sürmek biraz hatalı bir yaklaşım. Şubat ayı gibi dizi yayınlansa izleyicilerin daha çok ekranda oldukları bir dönemde iyi çıkış yapabilir ve elde ettiği rüzgar ile sezon sonuna kadar çok iyi çıkış sergileyebilirdi. Mesela bu durumu Kardeşlerim dizisinde gördük.

Kardeşlerim de etkili bir dram hikayesi ve ilk bölümü 20 Şubat 2021 tarihinde ekrana geldi. Yani kış şartlarının devam ettiği birçok izleyicinin televizyona kilitlendiği bir zaman diliminde ilgi çeken dizi, rüzgarı arkasına alarak ilerledi ve ikinci sezonda da aynı başarıyı tekrarlıyor.

Hakim dizisinin ise zamanlama hatası yaşadığını söylemek lazım. İlk bölümü 4 Nisan’da yayınlanan dizi havaların ısınmaya başladığı, Ramazan ayının geldiği ve tüm dizilere yansıyan izleyici kaybının net bir şekilde reytinglere yansıdığı bir dönemin başlangıcına denk geldi. Ramazan ayı ile birlikte de Hakim dizisinin izlenme oranı tahmin edilenin altında gerçekleşti.

atv büyük hayal kırıklığı yaşıyor, Hakim dizisi sektöre ders olacak bir hatayla geldi! 9

Kanalların Nisan ayı ile birlikte Ekim ayına kadar ekrana getirdiği birçok dizi televizyona ilgi gösteren kitlenin azalmaya başladığı bir dönem olduğu için değerini bulmayabiliyor. İşte Hakim de bu şanssızlığı yaşadı.

atv, bu dizide ısrar edebilir ve Eylül ayı ile başlayacak kış sezonunda Hakim çok fazla öne çıkabilir. Ancak mevcut durumda dizinin orta sıraları aşıp da Yasak Elma veya Alparslan’a rakip olması pek de beklenmemeli.