Ana sayfa Sosyal Medya Diriliş Ertuğrul’un Turgut Alp’i Cengiz Coşkun yine bir kahramanlık hikayesinde başrol!

Diriliş Ertuğrul’un Turgut Alp’i Cengiz Coşkun yine bir kahramanlık hikayesinde başrol!

tarafından sevda

TelevizyonGazetesi.com / Detay-  Türklere Anadolu topraklarını yurt yapan 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’ni beyaz perdeye taşıyan TRT ortak yapımı “Malazgirt 1071” filmi bugün vizyona girdi.

Türklere Anadolu’yu vatan yapan 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi, tarihte ilk defa beyaz perdeye taşındı. Bilal Kalyoncu ve Özgür Bakar’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Cengiz Coşkun, Vildan Atasever, Haluk Piyes ve Caner Kurtaran gibi usta oyuncular rol alıyor.

Büyük Selçuklu Devleti’nin hükümdarı Sultan Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında gerçekleşen ve Sultan Alparslan’ın zaferiyle sonuçlanan 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’ni işleyen filmin çekimleri, yedi hafta sürdü.

Filmin baş rol oyuncusu Cengiz Coşkun’u beyaz perde heyecanı sardı. Oyuncu instagram hesabından yeni filmiyle ilgili pek çok paylaşımda bulundu.

Diriliş Ertuğrul'un Turgut Alp'i Cengiz Coşkun yine bir kahramanlık hikayesinde başrol! 8

Konya ve İstanbul’da yapılan çekimlerde gerçek tarihi mekanların kullanılmasına özen gösterilen filmde, özellikle Konya’da Selçuklu döneminden kalma hanlar, bedestenler, külliyeler ve Roma dönemine ait kiliseler kullanıldı. Sille’de bulunan 1700 yıllık Aya Elenia kilisesi de filme ev sahipliği yapan mekanlar arasında yerini aldı.

TRT 1’in Türkiye ve dünyada ses getiren dizisi Diriliş Ertuğrul’dan Turgut Alp olarak tanınan Cengiz Coşkun’un Sultan Alparslan’ı canlandırdığı filmde, Haluk Piyes Alparslan’ın Anadolu seferlerinde öncü komutanı Afşin Bey’e hayat veriyor.

Diriliş Ertuğrul'un Turgut Alp'i Cengiz Coşkun yine bir kahramanlık hikayesinde başrol! 9

Usta oyuncu Caner Kurtaran Romen Diyojen karakterini canlandırırken, Vildan Atasever ise kural tanımaz hırslı Kraliçe Ludika’ya hayat veriyor. Yapımcılığını 2056 Sinema’nın üstlendiği tarihi film, Türkiye’de alışılagelmiş tüm savaş filmleri algısını değiştirmeyi hedefliyor.

Filmin konusu şöyle; Müslüman toplulukları Selçuklu bayrağı altında birleştirme hayali olan Sultan Alparslan, amcası Tuğrul Bey döneminde başlayan Anadolu’ya seferleri devam ettirmektedir. Bizans’da yaşanan iç karışıklıklar da Türklerin Anadolu’da hızlıca yol almasının önünü açmıştır. Bu duruma dur demek isteyen Romen Diyojen önce bir darbe girişimi ile yönetimi ele geçirmeye çalışmış ancak başarılı olamayarak idam mahkûmu haline gelmiştir. Kraliçe Ludika’nın bir gece yarısı operasyonu ile tahta çıkan Diyojen’in hedefinde, Türkleri Anadolu’dan atma düşüncesi vardır. İki ordu Malazgirt ovasında karşı karşıya gelecek ve Türklerin bu topraklarda bin yıl sürecek serüveni başlayacaktır.