Ana sayfa Dizi Arşivi Hay Sultan nasıl bir dizi, hikayesi, oyuncu kadrosu, tüm detayları!

Hay Sultan nasıl bir dizi, hikayesi, oyuncu kadrosu, tüm detayları!

tarafından ker_def

TRT’nin dijital platformu Tabii için hazırlanan ve büyük emekler verilen dizilerden birisi de Hay Sultan, çok etkili bir hikaye ve başarılı oyuncuların yer aldığı proje şimdilerde çok konuşuluyor.

Dizinin hikayesi ve oyuncu kadrosu ile diğer detayları hakkında tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. 1135 yılının Bağdat’ında başlayan bu sürükleyici hikaye, Abdülkadir Geylani’nin uzun süren inzivasının ardından bu kadim şehre dönüşü sonrasına odaklanıyor.

Şehre, çölde karşılaştığı Eşref ile dönen Hz. Geylani; Büyük Selçuklu coğrafyasına ait bu topraklarda adaletsizliğin ve karmaşanın hüküm sürdüğüne şahit olur. Eşref, Hz. Geylani tarafından yıllar önce Bâtinilikten uzaklaştırılıp dergâhına alınan bir kişidir.

Öyle ki dergâha kabul edilmeden önce İsmaili Sabbahi’ler tarafından Hz. Geylani’yi öldürmek üzere görevlendirilmiştir. Eşref, Hz. Geylani ile Bağdat’ta yaşadığı olaylarla birlikte pişmiş, Geylani’nin müridi olmuş ve seyr-i sülukunu çıkarıp, Geylani halifesi olarak, uzak diyarlara irşad için gitmiştir… Peki, dönüşlerinde tanık oldukları manzara onları ne şekilde etkileyecektir?

Büyük İslam âlimi Abdülkadir Geylani’nin hayatının anlatıldığı dizide Mehmet Özgür, Kerem Arslanoğlu, Melisa Aslı Pamuk, Taner Turan ve Aytek Şayan gibi oyuncular yer alıyor.