SON DAKİKA
19 Ağustos 2019 19:05

SON HABERLER

Kara Sevda dizisi ile dünyada kazanılan imajımız bir anda yıkılabilir! Dizilerimizin gidişatı sallantıda!

TelevizyonGazetesi.com / Detay – Yayınlandığı dönemde büyük ilgi gören ve Burak Özçivit ile Neslihan Atagül’ün başrollerinde yer aldığı Kara Sevda dizisi, Türkiye’ye önemli bir başarı getirmişti.

Son yıllarda Türk dizilerine yurt dışında gösterilen ilgi herkesin malumu. Özellikle Kara Sevda’nın aldığı Emmy Ödülü, dizi sektörümüzü de taçlandırmıştı.

Brezilya dizileri ile Türk dizilerinin karşı karşıya geldiği son dönemde Kara Sevda’nın büyük başarısı, gururumuzu okşadı ama tehlike sinyalleri de başladı! Çünkü birbirini tekrar eden işler, sektörü yurt içinde olduğu kadar, yurt dışında da zorlamaya başladı!

Şu sıralar, İspanya’da Divinty TV kanalında Türk dizileri ile Brezilya dizileri yarışı yaşanıyor.

Bu durumu köşesine taşıyan Milliyet Cadde yazarlarından Sina Koloğlu, şu anda Türk dizilerinin lehine bir durum olsa bile, hatalarından ders alan Brezilya dizilerinin yeniden güçlü rakipler olarak ekranlarda boy göstermeye başladığına dikkat çekiyor.

2017 Emmy Ödülleri öncesinde 10 yıllık ‘telenovela’ dalında 6 yıl Brezilya dizilerinin hakimiyeti olmuştu. Ancak Kara Sevda dizisi birinciliği elde ederek bu hakimiyete son vermişti.

Şimdilerde İspanya’da yapılan yorumlarda bu durum öne çıkartılıyor ve Türk dizileri ile Brezilya dizilerinin yarışında Kara Sevda’nın ortaya koyduğu başarıya dikkat çekiliyor ancak yaklaşan bir sıkıntı var!

“Bu rekabet nereye kadar?” diye soran Koloğlu, Brezilya dizilerinin ezberleri yıkmak için sürekli tekrar eden hikayelerden vazgeçtikleri ama Türk dizilerinin bu hatayı sürdürdüğünü ifade eden yazısında, bir yapımcının “Hikayelerimiz kendini tekrar ediyor. Bu kadar uzun dizilerin yazılması sonucu senaristler doldur boşalt yapmaya başladı. Teknik olarak oyunculuk olarak hâlâ çok iyiyiz. Ama unutmayın, özellikle Brezilya kendi öz eleştirisini yaptı ve eski hatalarından vazgeçtiği yeni dizileriyle geliyor” sözlerini köşesine taşıdı.

Bu açıklamaya bakılırsa, yurt dışında son yıllarda büyük rağbet gören Türk dizileri kısa bir süre sonra bu ilgiyi kaybedebilir.

İlgili Haberler