SON DAKİKA
22 Nisan 2019 01:09

SON HABERLER

Türk dizileri için hem çok iyi hem çok kötü gelişme!

Türk dizileri dünyayı sardı… Dizilerimiz birçok ülkede izleniyor… Yurt dışından birçok hayran kazanan Türk oyuncular, dünya starı gibi bu ülkelerde karşılanıyor.

Ancak ciddi bir tehlike de var… Milliyet Cadde yazarlarından Sina Koloğlu, dizilerimizin yurt dışı serüvenini ve önümüzdeki ciddi tehlikeyi köşesine taşıdı.

İşte o yazı:

LATİN DİZİLERİNİ BİZ BİTİRDİK!

Meksika’nın önemli televizyon grubu Televisa, geçtiğimiz yıl gelirlerinin sadece yüzde 45’inin ‘pembe dizi’lerden geldiğini açıkladı. Yani bu bir yerde ‘Biz bittik’ demektir. Ben de ‘Latin dizilerini biz bitirdik’ diye bir yorum yaptım. The Wall Street gazetesinde 24 Ağustos tarihinde çıkan ‘Telenovela yeniden başlayan bir tarz’ başlıklı makalede şöyle yazıyordu; “Güney Amerika’da üretilen bu şerbet tadında diziler dünyayı fethettikten sonra, bugün köhne ve kullanılmayacak duruma gelmiştir.” Yazıda Netflix’in bir alternatif yarattığı belirtiliyor. Ama bir konu daha var, Latin piyasasına giren Türk dizileri bu anlayışın değişmesinde etkili olmadı mı?

‘Depodan yiyoruz’

Yerli dizilerimizi dünyada pazarlayan, konuştuğum çok önemli bir şirketin yetkilisi: “Bizim projeler stüdyoda değil, doğal mekanlarda çekildi. Senaryoları ve oyunculuklarıyla standartı çok yükseltti. Kulvarda bu nedenle başarılı oldu” diyor. Güney Amerika’da özellikle son iki yıldır dizileri izlemeyen ülke kalmadığını işaret ediyor. Ama bir tehlikenin de altını çiziyor: “Fakat bizdeki ekonomik kriz, sektörü de vurdu. Ödemeler hayli gecikmeli yapılıyor. Özellikle özel televizyonların tek gelir kapısı olan reklamlarda… Altı ay sonrasına gün verildiği oluyor. Yeni dizilerin kalitesi nasıl olur? Bu da bir soru işareti. Biz bugüne kadar üretilmiş Türk projelerini satıyoruz. Yani depodakilerle idare ediyoruz. Umarız bu kriz atlatılır ve eski günlere dönülür.”

İlgili Haberler