Ana sayfa Dizi Magazin Haberleri Usta tiyatrocu Ferhan Şensoy hayatını kaybetti!

Usta tiyatrocu Ferhan Şensoy hayatını kaybetti!

tarafından sevda

TelevizyonGazetesi.com / Detay – Tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu usta sanatçı Ferhan Şensoy, bugün sabah saatlerine karşı yaşamını yitirdi. Acı haber, kurucusu olduğu Ortaoyuncular’ın Twitter hesabından duyuruldu. Yapılan açıklamada, “Tiyatromuzun kurucusu, ustamız Ferhan Şensoy’u, dün gece, bir süredir tedavi gördüğü hastanede, yapılan tüm müdahalelere rağmen kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Tüm sevenlerinin başı sağolsun…” ifadelerine yer verildi.

Şensoy’un 1988-2004 yılları arasında evli kaldığı oyuncu Derya Baykal ise, “Ustamı, kızlarımın babasını kaybettik. Çok üzgünüz…” açıklamasını yaptı. Şensoy’un oyuncu kızı Derya Şensoy ise acı haberi instagram hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Usta tiyatrocu Ferhan Şensoy hayatını kaybetti! 9

Ferhan Şensoy 26 Şubat 1951’de, Samsun’un Çarşamba ilçesinde dünyaya geldi. Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı, şair ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu olan usta isim Türk Tiyatrosu’nda kendine özgü bir yer edindi.
Tek kişilik oyunu ‘Ferhangi Şeyler’, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunu olan Şensoy, Kel Hasan Efendi’den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul’dan devralmış ve Rasim Öztekin’e devretmişti. Bir süre Galatasaray Lisesi’nde de okuyan Şensoy, 1970 yılında Çarşamba Lisesi’nden mezun oldu.Usta tiyatrocu Ferhan Şensoy hayatını kaybetti! 10

1971 yılında Grup Oyuncuları çatısında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşayan Şensoy, 1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada’da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle devam ederken ‘Montreal’de Ce Fou De Gogol’ adlı oyunuyla 1975’te ‘En İyi Yabancı Yazar’ ödülünü aldı. Yine Montreal’de Theatre De Quatre – Sous’da da, yönetmenliğini yaptığı, ‘Harem Qui Rit’ isimli müzikalde oynadı. Aynı yıl Türkiye’ye döndü.

Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu’nda oyunculuk yapan Şensoy, yine 1976 senesi içinde, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda çeşitli skeçler yazdı. Stardust Gece Kulübü’nde, yazdığı ‘Dedikodu Şov’ isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası’yla sahneleyen Şensoy, aynı kulüpte, Arda Uskan’ın yazıp, Fuat Güner’in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol aldı.

Usta tiyatrocu Ferhan Şensoy hayatını kaybetti! 11

1978’de, ilk kitabı ‘Kazancı Yokuşu’nun yayınlanmasının ardından, yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı ‘Kızını Dövmeyen Dizini Döver’ ile ilk kez bir film çalışması yapan Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu’nu kurdu ve kendi eseri olan, ‘İdi Amin Avantadan Lavanta’ oyununda rol aldı ve yönetmenlik yaptı. Onlarca ödül alan sanatçı aynı zamanda çok sayıda kitap yazdı.