Ana sayfa Sosyal Medya Yeni Hayat olmadı ama Tayanç Ayaydın, Bir Zamanlar Kıbrıs ile akıllardan çıkmayacak!

Yeni Hayat olmadı ama Tayanç Ayaydın, Bir Zamanlar Kıbrıs ile akıllardan çıkmayacak!

tarafından ker_def

TelevizyonGazetesi.com / Detay – Kanal D ekranlarında 2020-2021 sezonuna Yeni Hayat isimli dizi ile başlayan Tayanç Ayaydın, kısa süren projede çok başarılı performansı ile yine göz doldurmuştu. Her rolü üzerinde bir takım elbise gibi incelikle taşıyan oyuncu, şimdi de TRT1 ekranında hayranları ile buluşmaya geliyor.

Bu sezonun çok iddialı dizilerinden birisi de Bir Zamanlar Kıbrıs… 1963 yılından 1974 Temmuz ayındaki Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar süren dönemde Kıbrıs Türk halkının yaşadığı zulme ışık tutacak olan dizide çok güçlü bir oyuncu kadrosu buluştu. Dizinin hikayesi anlatılırken, o yıllardan gerçek fotoğraflara ve görüntülere de yer verilecek.

Bir Zamanlar Kıbrıs’ın ilk fragmanı da gerçek öykülerin ne kadar acı olduğunu ortaya koyuyor. Dizide bu kadar acı bir tablonun sunulmayacağı, biraz daha izleyicinin psikolojisini düşünerek gerçekte çok daha ağır olaylar yaşanmış olsa da bunun aynen ekrana taşınmasının psikolojileri çok bozacağı biliniyor. Tayanç Ayaydın, Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde Kıbrıs Rumlarının EOKA isimli örgütünün lideri Nikos Sampson’ı canlandırıyor. Oyuncu karakterini ve diziyle ilgili detayları anlattı…

TRT 1’in merakla beklenen yeni ve iddialı dizisi “Bir Zamanlar Kıbrıs” izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Dizide Kıbrıs Rumlarının EOKA isimli örgütünün lideri Nikos Sampson’ı canlandıran başarılı oyuncu Tayanç Ayaydın, “Rolü kabul etmek ile ilgili çok tereddüt yaşadım” dedi.

Yeni Hayat olmadı ama Tayanç Ayaydın, Bir Zamanlar Kıbrıs ile akıllardan çıkmayacak! 8

Tamamı Kıbrıs’ta çekilerek ulusal bir kanalda yayınlanacak ilk dizi olma özelliği taşıyan TRT 1’in iddialı yapımı “Bir Zamanlar Kıbrıs”, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesini ekranlara taşıyacak. Başrollerinde Ahmet Kural, Serkan Çayoğlu, Pelin Karahan, Tayanç Ayaydın, Gülper Özdemir ve Devrim Saltoğlu’nun yer aldığı dizi güçlü oyuncu kadrosuyla yakında izleyiciyle buluşacak.

“Bu sorumluluğun altından nasıl kalkacağımı merak ediyorum”

Kıbrıs Türkleri’nin gördüğü büyük zulmün sorumlularından olan Sampson’a hayat veren Tayanç Ayaydın rolünü kabul etme sürecini ilk kez anlattı. Ayaydın, “Dönemin Rum kesiminin Cumhurbaşkanlığı’na kadar çıkacak olan, Makaryos’u bile deviren bir Yunan Rum komutanı Nikos Sampson. Herkesin bildiği üzere tarihte var olmuş, savaş suçlusu olarak bile yargılanmamış, hakikaten çok karanlık bir tarafta var olmuş biri. Başta bu rolü kabul etmek ile ilgili çok tereddüt yaşadım ama en sonunda oynama kararı aldım. Sonuçta zaten birinin canlandırması gerekiyordu, bu hikâyenin anlatılması adına. Benim için büyük bir sorumluluk, hayatımda ilk defa empati kurmamın çok çok zor olduğu bir karaktere hayat vereceğim. Süreçte ben de bu sorumluluğun altından nasıl kalkacağımı merak ediyorum,” açıklamalarında bulundu.

Yeni Hayat olmadı ama Tayanç Ayaydın, Bir Zamanlar Kıbrıs ile akıllardan çıkmayacak! 9

Yitirilen hayatlar, paramparça olan aşklar ve varoluş mücadelesi

1963 yılında adanın pastoral coğrafyasında neşeli hayatlarını süren sakız tüccarı Dereli ailesi, Kanlı Noel olarak bilinen olayların başlaması ile diğer Türk aileler gibi saldırıya uğrar. Birbirlerinden ayrı düşen aile fertleri kasabalarından sürülüp zorunlu bir göçe başlarken ailenin başındaki Kemal Dereli kendi ailesiyle birlikte göç yolundaki binlerce Türk’ün lideri haline gelir.

Kıbrıs’ta yaşam mücadelesi sürerken Türkiye’den adaya gizli görevle yollanan Ankaralı ise Lefkoşa’da olayların seyrini değiştirir. Adada gizli kahramana dönüşen Ankaralı ve ayrı düştüğü nişanlısının hasretle ve yaşam mücadelesi ile harmanlanan aşkı da Dereli ailesinin hikayesi ile iç içe geçer.

Yapımını TMC Film’in, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği “Bir Zamanlar Kıbrıs”, kahramanların gerçek yaşam mücadelelerini, aşklarını, ayrılıklarını ve hüsranlarını TRT 1 ekranlarından seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor.