Ana sayfa Dizi Haberleri Yerli izleyiciye çağrı, yabancılara övgü! Kadir Doğulu’dan Gecenin Ucunda gerçekleri!

Yerli izleyiciye çağrı, yabancılara övgü! Kadir Doğulu’dan Gecenin Ucunda gerçekleri!

tarafından ker_def

TelevizyonGazetesi.com / Detay – Türk dizilerine yönelik yurt dışındaki ilginin giderek arttığı bir ortamda, birbiri ardına önemli yapımlar izleyici ile buluşuyor. Bu dizilerden birisi de Gecenin Ucunda oldu. Star TV ekranında yayınlanmakta olan dizinin ekibi gayet memnun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor.

Çarşamba akşamları beklenen iyi reytingler gelmeyince Salı akşamlarına kaydırılan Gecenin Ucunda, yine iyi reytingler alamadı. Dizide Kazım karakterini canlandıran Kadir Doğulu’nun geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalar ile çok dikkat çekiciydi. Özellikle de Türk dizi izleyicilerinin artık yeterince destek vermemesine rağmen, yabancı dizi hayranlarının kendilerine sahip çıktığı anlamına gelen bu sözler biraz düşündürücüydü.

Dizilerin ayakta kalması için iyi reytingler alması şart. Ancak reyting konusu da belirli denekler üzerinden yapılan bir örneklem ile oluşturuluyor. Sonuç olarak, reyting sistemi daha şeffaf olmadığı ve daha genele yayılmadığı sürece televizyon dizileri için bu durum bir kısır döngüye dönüşüyor.

Peride Celal’in aynı adlı romanından uyarlanan Gecenin Ucunda dizisi de bu kısır döngünün bir parçası oldu. Reytingler düşük geliyor ama sosyal medya ve yurt dışı ilgisi gayet yerinde. Kadir Doğulu da aslında bu çelişkiye dikkat çekiyor.

Reytinglerin düşük olduğu gerçeği Gecenin Ucunda için büyük sorun teşkil ediyor. Çünkü, masrafları karşılayamayan ve zarar yazan bir diziyi hiçbir yayıncı uzun süre ekranda tutamaz.

Ancak Gecenin Ucunda dizisine hem sosyal medyadan çok yoğun bir destek geliyor hem de yurt dışı satışlarının başladığı ortaya çıktı. Yani diziye yabancı izleyicilerin ilgisi de var ve ekonomik bir kazanım elde edilmeye başlanmış.

Yerli izleyiciye çağrı, yabancılara övgü! Kadir Doğulu'dan Gecenin Ucunda gerçekleri! 7

Kadir Doğulu’nun açıklamaları bunları işaret ediyor. Peki Doğulu ne istiyor? Ünlü oyuncu, izleyicilerden destek beklediklerini şu sözlerle ifade etti:

“Ben bu halkın içerisinden doğmuş ve halkın arasında kalma çabası içerisinde kalan birisiyim. Bu idrakı yaşatmaya çalışıyorum. Benim burada halk tarafından desteğe ihtiyacım var. Bizim dizimiz içerik olarak, kalite olarak dünyada yer buluyoruz. Biz elimizden geldiği kadar bu işi ekranlarda tutmaya çalışıyoruz.”

Kadir Doğulu’nun bu serzenişi piyasada iş yapmak isteyen ve hem oyuncu hem de yapımcı konumunda olanların yaşadığı sıkıntının da bir özeti gibiydi. Ekip yoğun şekilde çalışıyor, hikaye iyi, oyunculuklar gayet güzel duruyor, yurt dışından alıcılar var ama dizi reyting alamıyor.

İşte böyle bir kısır döngü içinde Kadir Doğulu’nun Türk izleyicileri aslında bir anlamda yeterince destek olmadıkları şeklinde anlaşılabilecek bir serzenişi de var.

Gecenin Ucunda dizisinin sezon sonuna kadar ekranda kalması için verilen bu mücadele kazanılacak mı, yoksa yakın bir zamanda dizinin final haberi mi gelecek? Şu anda her şey belirsiz.