SON DAKİKA
16 Ağustos 2022 20:13

SON HABERLER

Asuman Dabak’tan dikkat çeken “hapishane” performansı

Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği tarafından Novartis iş birliğiyle 1 Ekim Dünya Ürtiker Günü vesilesiyle ürtiker hastalığına dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda tiyatro sanatçısı Asuman Dabak’ın 1 Ekim Dünya Ürtiker Günü’ne dikkat çekmek üzere sergilediği “Senin Dilinde” adlı performansının tanıtım videosu ilk kez gösterildi. Ürtiker hastalığı hakkında toplumu bilgilendirmek ve hastaların içinde bulunduğu zorlu yolculuğa dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Senin Dilinde farkındalık çalışmasının bir parçası olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Asuman Dabak, “Proje kapsamında bir AVM’de etkinlik düzenledik.

Ön yargı parmaklıklarıyla çevrili bir hapishanenin içinde 3 saat geçirerek ürtikerli bir hastayı canlandırdım. Çoğu ürtiker hastası, vücutlarındaki yaralardan dolayı kendilerine evlerine kapatarak, sosyal yaşamdan soyutluyorlar. Onların bu psikolojik bunalımına dikkat çekmek için düzenlediğimiz AVM etkinliğinde katılımcılardan sosyal medya hesaplarında senindilinde etiketiyle paylaşım yapmalarını istedik. Yapılan her paylaşımla önyargı parmaklıkları birer birer kalktı ve bu hastalığın bulaşıcı olmadığına vurgu yapıldı.” dedi.

Basın toplantısı ardından yeniden önyargı hapishanesinin içine giren Dabak, ürtiker hastalığına yönelik yapılacak bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının hastalığa karşı önyargıları yıkmak ve ürtiker hastalarını topluma kazandırmak için büyük rol oynadığını vurguladı.

Özel içerikler youtube kanalımızda

Abone olun

İlgili Haberler