SON DAKİKA
23 Temmuz 2019 04:17

SON HABERLER

Ayaklarınıza Yaptığımız En Güzel Kötülükler!

Sağlıklı geçecek uzun yıllar için “gözümüz” gibi bakmamız gereken ayaklarımıza hak ettikleri ilgiyi çoğunlukla göstermiyoruz. Ayak yaralanmaları ve uzun süren ağrılar dikkate alınmalıdır. Gelelim ayaklarımıza yaptığımız en güzel kötülüklere;

Çıplak Ayakla Gezmek
Çıplak ayakla dolaşmak bazen ayaklarınızın nefes alması ve gerilmesi için harika bir çözümdür. Ancak çıplak ayakla kemer desteği olmaksızın sürekli dolaşmak felaket bir fikirdir. Uygun kemer desteği olmadan ayak tabanlarımız çöker, düzleşir. Zaman içerisinde bir çok farklı yaralanmalara sebeb olacak sıkıntıları tetikler.

Yüksek topuklu ayakkabı giymek
Hanımlar maalesef topuklu ayakkabı giymek ayaklarınız için yanlış olan her şeyi aynı anda yapmaktır. Dar bir kalıp, sıfır kemer desteği, ayağınızı ve ayak bileğinizi zorlayan, doğal olmayan bir konuma sokmaktır. Yüksek topuklu ayakkabılar doğal yürüyüşünüzü tamamen değiştirir, arka bacak kaslarınızı kısaltabilir ve belinize sıkıntı verir. Kabul ediyoruz, romantik bir davet veya şık olmak isteyeceğiniz bir zamanda topuklu ayakkabılarınız vazgeçilmez aksesuarlarınızdan biri olacaktır. Ancak işinize topuklu bir ayakkabı ile gitmek inanın kötü bir fikirdir.

Çok dar/çok geniş ayakkabı giyiyorsunuz
Parmaklarınızı çok dar bir ayakkabı kalıbına sokmak, ayak parmaklarınızda yaralanmalara ve deformasyonlara sebeb olur. Morton nöroma, çekiç parmak gibi acı verici ve kalıcı problemlerin kapısını aralarsınız.

Birçok kişi ayaklarına göre çok büyük ayakkabı giymeye alışıktır. Bu sanırım annelerimizin bizlere küçükten nasıl olsa çocuk büyüyecek düşüncesiyle biraz daha büyük ayakkabı aldıkları dönemden kaynaklanıyor. Rahat olduğu sürece bunun bir önemi olmadığını düşünebilirsiniz ancak büyük ayakkabılar sayısız sorunları beraberinde getirir. Peki, doğru ayakkabı numarası nedir? Ayak parmaklarınızın ayakkabınızın ucuna dayandığında, topuğunuzun arkasına işaret parmağınız sığıyorsa az çok ölçü tamam demektir.

Flip Flops Giymek
Yaz geliyor, terlikler, Flip floplar raflarından çıkacaklar. Maalesef kötü haber; flip floplar herhangi bir kemer desteği sunamazlar ve topuğunuzun altında, topuğumuzu korumaya yardımcı olmak için çok az yastığa sahiptirler. Zamanla tabanlar çöker, düzleşir ve topuk kemik dokuyu aşındırmaya başlar ve ağrıya neden olur. Kısaca i terlik ve flip floplar da kemer destekli olmalı.

Egzersiz Yapmamak
Kilo alımı ve pasif geçen, egzersizden uzak bir hayat sağlığınız ve ayağınız için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Ekstra ağırlık, ayak kemerlerinizi çökertir. Tabanlarınızın ve ayaklarınızın yük dağılım dengesini alt üst eder.

Çorap Giymemek
Çorap ayaklarınızı istenmeyen sürtünmelerden cildinizi korur, ter ve dış kaynaklı nemi emerek ayaklarınıza yardımcı olur. Çorap giymemek cildin aşınmasına ve bakteri ve mantarların ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle yaz aylarında herkesin ve özellikle sporcuların çok dikkatli olması gereken bir durumdur.

İlgili Haberler