SON DAKİKA
23 Mayıs 2019 09:30

SON HABERLER

Benim Tatlı Yalanım tutar mı yoksa fiyasko mu olur? Furkan Palalı ve Aslı Bekiroğlu’nun büyük sınavı!

Benim Tatlı Yalanım dizisi yaz ekranında merakla beklenen yapımlardan birisi konumunda… Furkan Palalı ile Aslı Bekiroğlu’nu buluşturan dizinin duyurusu yapılmıştı. Jet Sosyete dizisinde Melike karakteriyle beğeni toplayan Aslı Bekiroğlu için bu dizi büyük bir sınav olacak. 2 sezon önce No:309 dizisiyle büyük çıkış yapan ancak geçen sezon Bir Mucize Olsun dizisinin kısa sürmesi ile bu çıkışını sürdüremeyen Furkan Palalı için de Benim Tatlı Yalanım dizisinin önemi büyük.

Milliyet Blog yazarlarından Anibal Güleroğlu, diziyle ilgili köşesinde bir analiz kaleme aldı. Güleroğlu, tatlı bir yalanla başlayacak dizinin tutma olasılığını yüksek buluyor.

İşte Anibal Güleroğlu’nun yazısı:

O3 Medya imzalı başrollerini Furkan Palalı, Aslı Bekiroğlu ve Lavinya Ünlüer’in paylaştığı Star’ın yeni dizisi ‘Benim Tatlı Yalanım’ın izleyici tarafından beğenilmesinde ilk etken hemen her işte olduğu gibi, bize anlatacağı öykünün niteliği olacaktır! Bu doğrultuda öncelikle işin hikâyesine baktığımızda karşımıza çıkan tablo, masum görünen bir yalanın sıcacık bir aşka dönüşme yolculuğu…

Şöyle ki; Herkesin kalbini sarma iddiasında olan ‘Benim Tatlı Yalanım’ın öyküsünün temelinde tasarımını kendi yaptığı gözlüklerle uluslararası pazarda yer edinmiş, oldukça başarılı, yakışıklı, karizmatik bir adam Nejat(FurkanPalalı) ve kızı Kayra’nın yollarının akıllı, çocuk ruhlu, inaçtı ve lafını hiç sakınmayan babası ve kardeşleriyle yaşayan hayat dolu Suna(AslıBekiroğlu) ile kesişmesinin ardından gelişecek tatlı ve bir o kadar da zor bir oyun yatmakta.

Nejat ve Suna’nın oyundan gerçeğe dönüşen aşk da bu tatlı yalandan doğacak nitekim. Ortada yalan olur da, çıkacak çelişkilerden gelişen mizah olmaz mı? Hele bir de çocuk varsa konunun temelinde elbette ki mizah tadında sahneler bulunur o işte. Dolayısıyla ‘Benim Tatlı Yalanım’ da bunu yansıtacak bize. Yanı sıra anne yoksunluğunun yarattığı bir hüzün de işlenecektir zannımca… Ve tabii işin asıl can damarı olan ‘aşk’!

Dargınlıklar, barışmalar derken, aşk da ince ince işlenecektir bu süreçte. Anlayacağınız Star’ın yeni dizisi bir yandan duygusallığı yalanla gelişen oyuna katık ederken, bir yandan da çelişkilerden tatlılıklar türetip aşk ateşini körükleyecektir. Böylesine çok yönlü bir içeriğin herkesin kalbini sarma iddiasını gerçekleştirmede etkisi büyük olacaktır kuşkusuz.

Öte yandan içeriği dolduracak ve pekiştirecek karakterlerin sağlamlığına da bakmak lazım. Romantik komedilerde her ne kadar karakterden ziyade oyuncuların izleyici kitlesine hitap gücü öne çıksa da, yine de bu ayrıntı önemli.

Nitekim Nejat karakterini irdelediğimizde, kızına anne eksikliğini hissettirmemek için elinden geleni yapan ve onun her şeyiyle bizzat ilgilenen sivriltilmiş bir baba figürü görüyoruz… Ki, bu detay dizinin sevilmesinde güçlü bir faktör durumunda. Zira izleyicinin, özverili anne karakterlerini işleyen dizilerin ötesinde babalık vurgusu yapan, baba-kız ilişkisine odaklanan işlere ilgi gösterdiği ‘Kızım’ dizisi örneğiyle ortada.

İlaveten harika bir hayatı olmasına karşın yüzünü hiç görmediği annesinin eksikliğiyle mutluluğu yarım kalan Kayra(Lavinya Ünlüer) da dizinin duygu ve tatlılık gücünü yükseltenlerden. Büyüdükçe annesizliğini sorgulayan ve babasının anlattığı ‘durumu idare edecek’ türden tatlı yalanlarla yetinmemeye başlayan Kayra, Nejat’ı iyice köşeye sıkıştıracak. Böylece Nejat da ne yapacağını bilemez hale gelip önüne çıkan Suna fırsatını değerlendirecek.

Bu noktada içeriğin temel taşlarından biri de Suna oluyor haliyle. Turizm Otelcilik okuyan ve bir otelin roof barında çalışan Suna’nın oyuna dâhil edilmesi pek zor olmayacak zaten. Çünkü o da annesini küçük yaşta kaybetmiş ve her şeyi babası olan bir çocuk olarak büyümüş. Dolayısıyla babasına çok bağlı olan Suna’nın, kızını mutlu etmeye çalışan Nejat’la işbirliğinden zorlama bir tablo çıkmayacaktır.

Kısacası; evlenmek, aile kurmak, çocuk büyütmek gibi hayalleri bulunmayan Suna, beklenmedik biçimde Nejat ile Kayra’nın hayatına girdiğinde sadece kendi geleceğini etkilemeyecek. Aynı zamanda hem çaresiz baba Nejat’ın hem de artık annesinden başka bir şey istemeyen Kayra’nın dünyasını tamamen değiştirecek. Tabii bu meyanda Kayra’yı mutlu etme çabasıyla birlikte Suna ve Nejat da kendilerini hiç beklemedikleri tatlı ve bir o kadar zor bir oyunun içinde bulacaklar. Bu süreçte neler olacağını dizi ekrana çıkınca hep birlikte izleyip göreceğiz.

SONUÇTA; Yalan, kötü olsa dahi, tıpkı gerçek hayat gibi, kurguların yol haritasını ve çekiciliğini yaratmak için vazgeçilmez bir unsur. Yönetmenliğini Barış Erçetin ve Cihan Vural’ın üstlendiği; Ahmet Saraçoğlu, Aslı İnandık, Sadi Celil Cengiz, Seda Türkmen, Cem Zeynel Kılıç, Ali Yoğurtçuoğlu gibi sevilen isimlerin yer alarak içeriğin etkili bir dille yansıtılacağının işaretini verdikleri ‘Benim Tatlı Yalanım’ da bunu örnekleyecek. Tatlı yalanla gelişen aşk öyküsünü anlatırken, yaz aylarında izleyicinin aradığı türden eğlenceli ve duygulu bir iş niteliği sergileyecek. Vurguladığım detaylardan dolayı da ‘Benim Tatlı Yalanım’ın tutma olasılığı yüksek diyorum.

Lakin ekran yarışında kazanmaya odaklı diğer kanalların da ellerini güçlü tutmak isteyecekleri bir gerçek. Üstelik bu yarışta artık eskisi gibi yaz-kış dizisi ayırımı da yapılmamakta. Yazdan gücünü ortaya koyanlar yeni sezona da devam etmekte. Bu nedenle başarıyı belirleyen kıstaslardan biri de ‘Elini çabuk tutmak’ oluyor. Diyeceğim o ki, erken kalkan yol alıyor ve rekabette avantaj sağlıyor. Başarı dileklerimizle…

Anibal GÜLEROĞLU – Milliyet Blog

İlgili Haberler