Ana sayfa Sinema TRT’nin ortak yapımcısı olduğu film Cannes’da Altın Palmiye kazandı!

TRT’nin ortak yapımcısı olduğu film Cannes’da Altın Palmiye kazandı!

tarafından sule sule

TelevizyonGazetesi.com / Detay – Dünyanın en önemli etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali tamamlandı. 75. Cannes Film Festivali’nin en büyük ödülü Altın Palmiye, TRT’nin ortak yapımcısı olduğu Hüzün Üçgeni isimli filme verildi.

75. Cannes Film Festivali 17-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Türkiye’den de filmlerin katıldığı festivalde büyük ödül olan Altın Palmiye, TRT’nin de ortak yapımcılarından biri olduğu Hüzün Üçgeni isimli filmin oldu.

Güzel haberi TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Sobacı paylaşımında “Yönetmenliğini Ruben Östlund’un üstlendiği TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni” dünya prömiyerini yaptığı 75. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazandı. ???? Festivalin en büyük ödülünü alan film ekibini kutluyorum. ????” diye yazdı.

Türkiye, İsveç, Fransa, ABD, İngiltere, İsviçre ve Yunanistan ortak yapımı film dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yaptı. Filmi İsveçli yönetmen Ruben Östlund yönetti.Önceki filmlerinde olduğu gibi bu filminde de insan doğasını hicveden Östlund, filmdeki kara komedi dünyasını üst orta sınıf ve üst sınıfların yaşadığı absürt durumlar üzerine kuruyor.

Başrollerini Harris Dickinson, Charlbi Dean Kriek, Woody Harrelson’un paylaştığı Hüzün Üçgeni, lüks bir gemiyle geziye çıkan bir çiftin hikayesini konu ediyor. Modellik yapan Carl ve Yaya, milyarder yolcuların tercih ettiği süper lüks bir gemi ile seyahate çıkar. Ancak keyifli başlayan yolculukları, fırtınanın çıkmasıyla yarım kalır. Çift, bir grup milyarder ve geminin temizlikçilerinden biriyle birlikte ıssız bir adada mahsur kalır.

Ruben Östlund, 2017 yılında çektiği Kare (The Square) isimli filmiyle de büyük ses getirmişti. İsveçli yönetmen Altın Palmiye dahil Cannes Film Festivali’nde birçok ödül kazanmıştı.