Ana sayfa TV Programları Karabağ’a Dönüşün Hüzünlü Hikayesi TRT Belgesel’de

Karabağ’a Dönüşün Hüzünlü Hikayesi TRT Belgesel’de

tarafından ker_def

Ermenistan saldırıları sonucu Karabağ’daki evlerini 27 yıl önce terk etmek zorunda kalan iki Azerbaycan Türkünün, zafer sonrası doğduğu topraklara dönüş hikayesi Doğu’nun Kayıp Silüetleri belgeselinin Karabağ bölümüyle TRT Belgesel’de ekranlara geliyor. Sevindik Mehmetov ve Sona Ferhatova’nın hikayesi Karabağ’da yaşananların acı yüzünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

Dünya medyasından çok az basın mensubunun girebildiği Karabağ’da terk edilen, yıkılan evlerin, vurulmuş tankların ve sivillere zarar vermek için döşenen mayınların arasında çok önemli bir hikâyeyi TRT Belgesel ekranlara getiriyor.

27 yıl önce Ermenistan saldırıları yüzünden Karabağ’daki köylerini terk etmek zorunda kalan Sevindik Mehmetov ve Sona Ferhatova, Azerbaycan ordusunun kazandığı zafer sonrası hasretle düşledikleri köylerini ilk kez görüyor.

Heyecan yerini gözyaşına bırakıyor

Köylerine ulaşan Sevindik Mehmetov ve Sona Ferhatova’nın karşılaştıkları manzara hiç de hayal ettikleri gibi olmuyor. Köylerinden geriye Ermenistan ordusunun bıraktıkları yıkıntıların kaldığını gören Mehmetov, gözyaşlarını tutamıyor ve o anlarda dilinden şu sözcükler dökülüyor: “Bir insan bir insana bunu nasıl yapar?”

1 milyon Azerbaycan Türkü göç etmek zorunda kalmıştı

Ermenistan’ın Karabağ’ı işgal etmesiyle birlikte binlerce insan öldü, 1 milyonu aşkın insan göç etmek zorunda kaldı. 20. yüzyılda sistematik olarak gerçekleştirilen Ermenistan’ın saldırıları Hocalı katliamı ile zirveye ulaştı. 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü, Ermeniler tarafından şehit edildi. Cesetler üzerinde daha sonra yapılan incelemede ağır işkence gördükleri anlaşıldı. İnsan hakları izleme örgütü Hocalı olayını Karabağ’da yapılan en büyük katliam olarak nitelendirdi.

Doğu’nun Kayıp Silüetleri Karabağ bölümüyle 1 Mayıs Cumartesi saat 20.00’de TRT Belgesel’de.