Ana sayfa Ayak Sağlığı Aşil Tendinit

Aşil Tendinit

tarafından necati

Aşil tendonu, vücudumuzda bulunan en güçlü tendondur. Ayak bileğinin arkasında, topuk kemiğinden başlar ve kaval kemiği boyunca uzanır. Aşil tendonunda dolaşımın en az olduğu yer tendonun kalkaneusa (topuk kemiği) yapıştığı yerin yaklaşık 2-5 cm yukarısıdır. Bundan dolayı yaralanmalara en duyarlı bölgedir.

Aşil Tendinit neden olur?
Tendinit kelimesi kısaca tendonun inflamasyonu olarak açıklanabilir. Aşil tendinit nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte aşırı koşma, antrenman yoğunluğunda ani artış, koşu yüzeyindeki değişiklikler, spor öncesi yetersiz ısınma ve germe, koşu sırasında kas gruplarının senkronize olmayan hareketi ve yanlış ayakkabı kullanımı gibi nedenlerin yanında tendonun az kanlanması, fleksibilite yetersizliği, genetik yapı, cinsiyet, yaş, kilo vb nedenlere bağlı olarakta değişkenlik gösterebilir. Genel olarak ağrı ile kendini gösteren bir aşırı kullanım yaralanmasıdır. Başlangıcında, tendon bölgesi yaygın olarak şiş ve ödemli olup özellikle tendonun orta 1/3’lük kısmında dokunmaya duyarlılık, eritem ve ısı artışı bulunur. Uzun mesafe koşucularında daha sık görülmekle birlikte; futbol, basketbol, tenis, voleybol gibi sporlarla uğraşan kişilerde de gözlenmektedir.

Aşil Tendinit tedavisinde tabanlık kullanımı
Aşil tendinit tedavisinde başlangıçta konservatif (koruyucu) tedavi uygulanmaktadır. Konservatif tedavide uygun ayakkabı kullanımının ortopedik tabanlık ile desteklenmesi tedavi açısından önemlidir. Seçilecekt tabanlığın topuk bölgesinde extra epin desteği olması, topuğa binen yükü absorbe ederek aşil tendonunun topuk kemiğine yapıştığı bölgede rahatlamasını sağlar. Tedaviye büyük katkıda bulunur.