SON DAKİKA
18 Ağustos 2019 23:53

SON HABERLER

Kerem Bürsin büyük bir savaş açtı, kadınlar peşinden gidecek!

TelevizyonGazetesi.com / Detay – Serenay Sarıkaya ile birlikteliğini noktalayan ünlü oyuncu Kerem Bürsin, son dönemde kadına şiddet konusunda dikkat çeken adımlar atıyor.

Ülkemizde 16 milyon kadının hayatlarında en az 1 kez aile içi şiddete maruz kaldığını belirten Kerem Bürsin, instagram hesabından detaylı bir paylaşım yaptı.

Kadına şiddet konusunda duyarlılık sağlamaya çaba harcayan ünlü oyuncu, kendisinin de bu konuda derin bir bilgi sahibi olmadığını fark ettiğini anlattı.

Kerem Bürsin, “Sesimizi daha çok duyurmalıyız” diyerek takipçilerini de etkilemeye çaba harcadı.

İşte Kerem Bürsin’in kadına şiddet konusunda duyarlılık sağlamaya çaba harcadığı o paylaşımı:

Dünyanın her yerinde kadınlar ve erkekler arasında süregelen büyük bir eşitsizlik var ve ben bu eşitsizliği kadınlar lehine bir eşitlik haline getirmek için bir süredir arkadaşlarım @mattmcgorry ve @weinspirejustice ile birlikte bir rehber önderliğinde çalışmalar yapıyorum. Bu sürede okuduğum Tony Porter’ın ‘’A Call To Men’’, Paul Kivel’in ‘’Men’s Work’’, Bell Hooks’un ”The Will to Change” ve Brene Brown’un ‘’Rising Strong’’ kitaplarının bu yolda doğru adımlar atmama sebep olan bilincin oluşmasında rolünün çok büyük olduğuna inanıyorum.

Her zaman cinsiyet eşitsizliğini büyük bir sorun olarak görmeme rağmen aslında konuya dair çokta derin bir farkındalık içerisinde olmadığımı bu sürede farkettim. Üzülerek belirtiyorum ki Türkiye’de yaşayan kadınların %40’ı ( 16 milyon kadın) gibi çok büyük bir kesimi hayatlarının bir döneminde aile içi şiddete maruz kalıyor.

Kadınların politik katılımını, eğitim seviyesini ve iş gücüne katılımını baz alarak hazırlanan 2018 Cinsiyet Eşitliği Raporu’na göre ise; Türkiye 149 ülke içinde 130’uncu sırada yer alıyor. Bir erkek olarak, toplumun geneli tarafından kadınların maruz kaldığı bu ayrımcılığa karşı toplumu etkileyebilecek büyük bir ailenin parçası olduğumu düşünüyorum.

Çünkü kadınların çektiği acıları ya da yaşadıkları haksızlıkları görmek veya empati kurabilmek için kadın olmak gerekmiyor. Bugüne kadar yapılmış toplumsal cinsiyet eşitliği ile alakalı çalışmalardan çok daha fazlasını yapmaya ihtiyacımız var. Ülkemizde şiddete maruz kalan kadınların 88%’i sessiz kalıyor, sessiz kalmamaları için hepimizin bunu paylaşabilecekleri ve destek isteyebilecekleri bir ortam yaratmamız gerekiyor.

Doğru değer setleri ve ahlaki normlar dünyanın değişmesinde çok etkili ve ben bunun önemini bu rehberlik süresinde daha da iyi anlamış biri olarak bu haksızlığa karşı sesimizi daha çok duyurmalı – ki buna ben de dahilim-, kadınlara karşı yapılan bu haksızlığa neden olan öğretileri yıkıp cinsiyet üzerinden yapılan ayrımcılığa karşı durmamız gerektiğine inanıyorum! #kadınaşiddetehayır #stopviolenceagainstwomen

İlgili Haberler