Ana sayfa Dizi Magazin Haberleri Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde Cengiz Topel’e saygı günü!

Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde Cengiz Topel’e saygı günü!

tarafından ker_def

TRT 1 ekranlarında yayınlanan, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesini ekranlara taşıyan, “Kıbrıs Zafere Doğru”, 29 Ekim Cuma akşamı saat 20.00’de on ikinci bölümüyle ekranlara geliyor. Kıbrıs Türklerinin zafere doğru adım adım yaklaşacakları bu bölümde, Erenköy Direnişi’nin sembolü haline gelen Yüzbaşı Cengiz Topel’in savaş jetiyle adaya girişi izleyenlere duygusal anlar yaşatacak.

Cengiz Topel, Kıbrıs’taki ilk şehit askerimizdir. 1964’te Türk Hava Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda, uçağı Rum uçaksavarlar tarafından vurulan Cengiz Topel paraşütle atlayarak kurtuldu. Ancak Rumlara tarafından esir alınan Cengiz Topel, işkencelere maruz kaldı ve şehit oldu. Dizinin yeni bölümünde Cengiz Topel’in de anılması çok anlamlı bir gelişme oldu.

Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde Cengiz Topel'e saygı günü! 9

Dizinin yeni bölümünde neler olacak? İşte detaylar:  Dört taraftan kuşatılmış olan Erenköy, son kurşuna kadar mücadele yemini eder. Şimdi vakit ölüm vaktidir. Bütün mücahitler sevdikleriyle helalleşir ve direniş için silahlarına sarılır. Cephede erkekler, geride onların haberini bekleyen ve yaralılara bakan kadınlar kendilerini ve Kıbrıs Türkü’nü yaşatacak cevabın ancak ve ancak semalardan geleceğini bilmekte, gözleri gökyüzünde Türk uçaklarını beklemektedir.

Ankara ise büyük bir yol ayrımındadır. Ya adaya ilk kez müdahalede bulunacak karşısında Amerika, İngiltere, Rusya ve Yunanistan’la savaşın eşiğine gelecek ya da on binlerce Kıbrıs Türkü’nün ölümünü ve adadaki Türk varlığının sona erişini izleyecektir.

Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde Cengiz Topel'e saygı günü! 10

Mücahitler, Erenköy’de kanının son damlasına kadar direnirken Yüzbaşı Cengiz Topel, savaş jetinin başında kendisine verilecek emri beklemektedir.

Erenköy’de bir milat yaşanır; Türkiye, Kıbrıs Türkü için ilk resmi müdahalede bulunur. Bedelleri büyük olacak bu müdahale tarihe Erenköy Destanı olarak geçecektir.

Kıbrıs Zafere Doğru dizisinde Cengiz Topel'e saygı günü! 11

Yönetmenliğini Osman Taşcı ve Barış Erçetin’in üstlendiği, senaryosunu Emre Özdür ve Başar Başaran’ın kaleme aldığı, başrollerini Ahmet Kural, Serkan Çayoğlu, Pelin Karahan, Tayanç Ayaydın, Gülper Özdemir ve Devrim Saltoğlu’nun paylaştığı, “Kıbrıs Zafere Doğru” unutulmaz yeni bölümüyle 29 Ekim Cuma akşamı saat 20:00’de TRT 1’de…