Kızım dizisinde Öykü’nün hastalığını biliyor musunuz? Yeni bölümlerde çok üzecek!

05 Ekim 2018 Cuma, 15:46
Kızım dizisinde Öykü’nün hastalığını biliyor musunuz? Yeni bölümlerde çok üzecek!
Televizyongazetesi/Analiz
TV8 ekranlarının yeni dizisi Kızım, bu akşam 3. bölümü ekrana gelecek.

Baba kızın hayat mücadelesinde Öykü’nün hastalığı bambaşka bir yön çizmeye başlayacak sonraki bölümlerde.

Çünkü Öykü çok hasta ve hastalığı gittikçe ilerleyecek.

Buğra Gülsoy, Beren Gökyıldız ve Leyla Lydia Tuğutlu’nun başrolünde oynadıkları Kızım dizisinde, Öykü’nün hastalığının ilerleyişiyle komediden çok dram izleyeceğiz.

Annesini çok küçükken kaybeden, teyzesinin yanında büyüyen, hastalığı ortaya çıkınca terkedilen ve adını bile yeni öğrendiği babasını bulmak için elinde bir adresle tek başına sokaklara çıkan küçük Öykü, izleyicinin gönlünü şimdiden fethetti.

Tv8 ekranlarında yayınlanan ve Med Yapım imzalı dizi, 2. bölümüyle de ekrana damgasını vurmayı başardı.

Tanıtımlarıyla dikkat çeken dizi, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü yayınlanmış ancak doğru bir hamle ile Cuma akşamına çekilmişti. Bu kararla birlikte reytingde Arka Sokaklar’ı zorlayan dizi, 2. sıraya oturmayı başardı.

Dizinin komedi unsurları şu anda fazlasıyla ön planda. Öykü ve kızı olduğunu bir türlü kabul etmeyen babası Demir arasında yaşanan didişme, kimi zaman eğlenceli kimi zaman da dramatik anlara sahne oluyor.

Son derece akıllı bir kız olan ve 8 yaşında olmasına karşın teyzesi gibi sorumsuz bir kadının yanında büyürken kendine bakmak konusunda çok şey öğrenen Öykü, olgun tavırlarıyla herkesi şaşırtıyor.

İşte Kızım dizisi 3. bölüm 2. tanıtımı:

Öykü neden her sabah durakları sayıyor?

Üstelik Öykü, kısa bir süre önce ciddi bir hastalığı olduğunu öğrenmiş bir çocuk olarak, fazlasıyla bilinçli.

Sürekli bindiği metroda durakları sayan, her sabah kalktığında yeniden sırayla saymaya çalışan Öykü, hasta olduğuna da inanmak istemiyor.

Teyzesi ile konuşmasında Öykü’nün ciddi bir hastalığı olduğu anlaşılmıştı ama ne hastası olduğu bilinmiyor hala.

Evde ateşlenince babasının ısrarlarına karşın hastaneye girmemek için ciddi bir mücadele verdi. Çünkü babası bilirse, teyzesi gibi onu terkedecek diye korkuyor Öykü.

Büyük bir ustalıkla hastalığını gizlemeyi şimdilik başarıyor ancak hikayenin orjinaline bakılırsa kısa bir süre sonra emareleri ortaya çıkmaya başlayacak ve eğlenceli sahnelerden çok, dramatik bir hikayeye kapılacağız.

Peki Öykü’nün hastalığı ne?

İşte bu soru sosyal medyada da sıklıkla soruluyor. Henüz ne olduğunu kimse anlayamadı. Alzheimer olduğunu düşünenler çoğunlukta çünkü unutkanlık yaşamamak için o metro duraklarını sürekli sayıyor.

Aslında Öykü’nün hastalığı, dizinin orjinalinde saklı!

Bakın orjinal dizinin konusu nasıl?

Geum-Bi (Heo Jung-Eun) sadece 8 yaşında olmasına rağmen demans/bunama muzdariptir ve bu yüzden yavaş yavaş hafızasını kaybetmektedir. Onun babası Hwi-Chul (Oh Ji-Ho) bir dolandırıcıdır. Geum-Bi’ne daha özen gösterebilmek için hayatına çeki düzen vermeye başlar. Jang Joo-Young (Oh Yoon-Ah) da kendini Geum-Bi ve Hwi-Chul’un hayatının içinde bulur.

Görünen o ki senaryo bizde de değişmedi ve Öykü Demans hastası.

Peki tam olarak nedir Demans hastalığı?

DEMANS (BUNAMA) NEDİR?

Demans, kısaca beyni etkileyen bozuklukların neden olduğu bir grup etkinin bütünsel adıdır ama belirli bir hastalık değildir. Demansı olan insanlar giyinmek ya da yemek yemek gibi normal faaliyetlerde bulunmakta zorlanabilir. Sorunları çözme veya duygularını kontrol etme yeteneklerini kaybedebilirler. Kişilikleri değişebilir, aniden sinirlenebilirler veya orada bulunmayan şeyleri görebilirler. Hafıza kaybı, bunamanın ortak bir semptomudur. Bununla birlikte, tek başına hafıza kaybı demansınız olduğu anlamına gelmez. Demans hastaları, hafıza ve dil gibi iki veya daha fazla beyin fonksiyonuyla ciddi sorunlar yaşar. Demans çok yaşlı insanlarda yaygın olmakla birlikte, yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir. Bununla beraber demansın görülme sıklığı 50 yaşından sonra artar ve demans hastalığı ağır ilerleyen bir sürece sahiptir.

DEMANS VE ALZHEİMER ARASINDAKİ İLİŞKİ

Demans ve alzheimer beraber kullanılsa da arasında anlam eşitliği gibi bir durum yoktur. Demansın en sık görülen nedeni, tüm demans hastaların en an yarısının muzdarip olduğu Alzheimer hastalığıdır. Her alzheimer demansken, her demans alzheirmer değildir. Alzheimerın yanında demansa neden olabilecek farklı seyirde ilerleyen 200 hastalık sayılabilir.

İŞTE DİZİSİNİN ORJİNALİNDEN BİR TANITIM:

İzleyici, Öykü’nün hastalığıyla ilgili sosyal medyada yorumlar yapmaya devam ediyor:

Beren Gökyıldız haberleri için

buğra gülsoy haberleri için