Ana sayfa Oyuncu Biyografileri Akın Akınözü Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Akın Akınözü Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

tarafından ker_def

Akın Akınözü, 22 Eylül 1990 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Türk dizi ve  sinema oyuncusu.

Adı: Akın Akınözü
Doğum Tarihi: 22 Eylül 1990
Doğum Yeri: Ankara
Boyu: 1.80 m.
Kilosu: 75 kilo
Burcu: Terazi
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Kahverengi
Annesi: Özlem Akınözü
Babası: Tamer Akınözü
Instagram: https://www.instagram.com/akinakinozu/
Evcil Hayvanları: Köpeği var.

Çocukluk yılları: Annesi konservatuvarda okumasını istemiş ancak kendisi matematiği seçmiş. “Anne tarafım sanatla ilgilidir. Hatta lisede annem beni konservatuvara göndermek istemişti ama ben istememiştim. O zaman matematik istiyordum. Matematiği sahneye uygulama fikri çok cazip geldi.”

Eğitim hayatı:  Los Angeles General Studies, UC Berkeley Applied Math alanında eğitimini tamamlayıp, oyunculuk üzerine eğitim aldı.

Nasıl oyuncu oldu? “Matematik öğrenmek benim için evrensel dili öğrenmek demek. Üniversitede Matematik bölümünü seçmemin sebebi de bu evrensel dili öğrenebilmekti ve ben bunun için dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan UC-Berkeley’e kadar gittim. Matematiksel kavrayışım geliştikçe, bu dilin her yerde uygulama alanı bulduğunu fark ettim. Ben de kendime uygulama alanı olarak oyunculuğu seçtim çünkü insanlara dair, duygulara dair ve hikaye anlatmaya dair problemler beni daha fazla heyecanlandırıyor.”

Oyunculuğa ilk adım: Televizyon macerasına, 2014 yılında çekilen ‘Azrail’ adlı filmde ‘Gaffur’  karakterine hayat vererek başladı.

Hangi proje ile parladı? ‘Hercai’ dizisinde canlandırdığı ‘Miran’ karakteri ile dikkatleri üzerine çekti.

Kişisel gelişim: Craft Atölye’de yaklaşık bir yıl oyunculuk eğitimi aldı.

Sosyal: Boş zamanlarında spor yapıyor. Fitness’a gidiyor, okumaya vakit ayırmaya çalışıyor, ailesi ve arkadaşlarıyla zaman geçirmeyi seviyor.

Düşünce yapısı: Amerika’da altı yıl yaşamasının kendini daha güçlü bir insan yaptığını düşünüyor. “Amerika’ya üniversite eğitimim için gittim. Öncelikle 17 yaşında dünyanın diğer ucuna gidip orada tek başına yaşamanın beni daha güçlü bir birey yaptığını düşünüyorum. Aynı zamanda farklı bir kültürün içinde altı yıl yaşamak size hayata daha farklı bakabilmeyi öğretiyor; en önemlisi de farklı kültürden insanların aynı paydada birleşebildiğini anlıyorsunuz. İşte bunu anladığınız noktada dünya vatandaşı olabilme vizesi kazanıyorsunuz ve bence buna hepimizin çok ihtiyacı var.”

Sette nasıl birisi? Senaryoya dedektif gibi yaklaşıp, sorabildiği kadar çok soru soruyor, onlara cevap ararken de karakter kendiliğinden gelişmeye başlıyor. “Deneyim kazandıkça, sorduğunuz soruların kalitesi artıyor, daha iyi sorular sorabilmeyi öğreniyorsunuz, bu soruların ışığında da karaktere dair daha yaratıcı seçimler yapmaya başlıyorsunuz. Kendi enstrümanımı tanıdıkça; karakterin sahnedeki duygusunu anlamak ve anlamlandırmak için müzik dinlemenin bende çok etkili olduğunu keşfettim.”

İlk sinema filmi: Zvonimir Juric/ Azrail

Aşk tanımı: Aşk uğruna mücadele edilmesi gerektiğine inanıyor. “Günümüzde aşklar biraz suni yaşanıyor gibi, gelişen teknolojiye beraber yaşam hızımız ve seçeneklerimiz çok arttı. Bu durum da bizleri her şeyi çok hızlı tüketen bireyler haline getirdi. Ne yazık ki bu şartlar altında ilişkiye anlam katan sabır, sadakat, fedakarlık gibi değerlerimizi kaybediyoruz. Bu değerlerin olmadığı ilişkilerin de bir derinliği olamıyor ve suni olmaktan başka şansı kalmıyor. Tek çocuk olarak annemle küçüklüğümden beri güçlü bir ilişkimiz var ve bundan dolayı kadınlarla daha kolay empati kurabiliyorum. Bu empatiyi de kendimi bildim bileli içimde taşıdığım “çevremdeki insanları mutlu etme” güdüsüyle birleştirdiğimde, ortaya sanırım nazik ve romantik bir erkek profili çıkıyor. “

Hayata bakışı: Hayatta yaptığı her şeyde başarı ölçütü sahadaki performansı, ancak bu şekilde kalıcı üretim yapabileceğine inanmakta. “Reyting mi, takipçi sayısı mı, yoksa sokakta aldığınız tepkiler mi? Benim için en geçerli başarı ölçütü sahadaki performansım. Burada kişi kendiyle yüzleşir, eksiklerini görür ve bunları geliştirmek için çalışır. Ben bu formülü hayatımın her alanında uyguluyorum ve şükürler olsun bugüne kadar koyduğum bütün hedeflere ulaşabildim. Başarı ölçütünde reyting, takipçi sayısı ya da sokaktaki tepkilere vereceğimiz önceliğin kafa karışıklığına yol açacağını düşünüyorum ve bizi işin özünü yakalamaktan alıkoyacağına inanıyorum. Tabii ki bu saydıklarımızın da yeri var ama önceliği nereye verdiğimiz çok önemli. Saha performansına vereceğimiz öncelik diğerlerini, eninde sonunda kalıcı bir şekilde getirecektir ama diğerlerine verilen öncelik bizi ancak yanılsamalardan ibaret bir kısır döngünün içine sokar.”

İş hayatına bakışı: “Oyuncu olarak sürekli farklı şartlara adapte olmanız gerekiyor ve gün geçtikçe kendimi bu anlamda daha akışkan hissediyorum. Darwin’e atfedilen ‘Türler arasında hayatta kalan en güçlü ya da en akıllı olan değil, değişime en kolay adapte olabilendir’ sözünün de geçerliliğine inanıyorum, bu yüzden kat ettiğim bu yoldan gayet memnunum.”

Kariyer planı: Amacı, deneyim biriktirmek. “Aradığım tatmin değil. Oyunculuktan tatmin beklemiyorum. Aradığım şey deneyim. Oyunculuk bir işçilik. Benim amacım bu işçilikte ustalaşmak. Bu yolda her ikisi de olmalı. Görüntü ve yetenek birbirinden ayrı değil.”

Gelecek Hayali: ‘Hercai’ dizisindeki performansı ayaklarının yere daha sağlam basmasını sağladı. “Ayaklarımın üzerinde yürümeye başladığım bir döneme girdim ama daha koşmayı öğreneceğim, sonra belki bir gün uçmayı da öğrenirim, ne de olsa “istikbal göklerdedir.”

Kadında çekicilik kriteri: Bazen bir gülüş, bazen bir söz bir bakışın etkisi altında kalabiliyor.

En büyük çılgınlığı? Dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde iyi bir akademik ortalamayla uygulamalı matematik okurken, son senesinde  oyuncu olmaya karar vermesi.

Sosyal medyaya bakışı? Sosyal medyaya karşı mesafeli bir duruşu var ve bunu korumaya özen gösteriyor. “Yaptığımız iş için hem çok kullanışlı hem de çok tehlikeli. Kullanışlı çünkü sosyal medya sizi takipçilerinizle bir araya getirip onların sesini duyabilmenizi ve kendi sesinizi de onlara duyurabilmenizi sağlıyor. Bir diğer yandan tehlikeli çünkü özellikle göz önünde bir iş yaptığınızda bu etkileşimin hacmi büyüyor ve buna yetişmek için ayırdığınız zaman sizin asıl işinize zarar vermeye başlıyor. Gelen yorumları elimden geldiğince okumaya çalıştım ve çalışıyorum çünkü bu yorumların, ortaya çıkardığımız işin sağlamasını yapabilmemiz adına bize yol gösterdiğine inanıyorum.

 TELEVİZYON DİZİLERİ

2015/2016-Muhteşem Yüzyıl: Kösem/İvan Ali

2016 -Arkadaşlar İyidir /Yunus Çağlayan

2017/2018-Aslan Ailem/Murat Aslan

2017-Payitaht: Abdülhamid /Ömer

2019/2020- Hercai /Miran Aslanbey

SİNEMA FİLMLERİ

2014 -Azrail /Gaffur